Ogrzewacze gazowe z odprowadzaniem spalin
Ogrzewacze gazowe wyglądem przypominają grzejniki elektryczne, ale ciepło wytwarzają nie z prądu a z gazu.
Ogrzewacze z odprowadzeniem spalin mają zamkniętą komorę spalania. Spaliny rozgrzewają ścianki komory, a nagrzewające się od nich powietrze wypływa przez odpowiednio wyprofilowane szczeliny i ogrzewa pomieszczenie.
Pobór powietrza i odprowadzanie spalin
Powietrze potrzebne do spalania jest zasysane z zewnątrz ogrzewanego pomieszczenia przewodem powietrzno-spalinowym. Tym samym przewodem odprowadzane są spaliny. Przewód ten składa się z dwóch współśrodkowo ułożonych rur (to układ zwany „rura w rurze”), wychodzących przez ścianę budynku i szczelnie połączonych z komorą spalania ogrzewacza. Powietrze doprowadzane jest rurą zewnętrzną, a spaliny – odprowadzane wewnętrzną. W ten sposób powietrze zewnętrzne – zanim jeszcze dopłynie do komory spalania – jest ogrzewane ciepłem wypływających spalin. To zmniejsza straty ciepła uchodzącego wraz ze spalinami.
Regulacja
Ogrzewacze mogą być zasilane gazem ziemnym lub płynnym. Mają kilkustopniowy system regulacji mocy bądź termoregulator, który steruje pracą urządzenia zależnie od żądanej temperatury w pomieszczeniu. Aby ogrzane powietrze było lepiej rozprowadzane, ogrzewacz może mieć zamontowany specjalny wentylator.
Bezpieczna praca i montaż
Ze względów bezpieczeństwa ogrzewacze wyposażone są w zabezpieczenia, które odcinają dopływ gazu z chwilą, gdy zgaśnie płomień palnika. Ich zaletą jest tez to, że pracują bezgłośnie, jedynie modele wyposażone w wentylatory mogą stanowić źródło niewielkiego szumu.
Podobnie jak tradycyjne grzejniki, ogrzewacze umieszcza się na przykład pod oknami. Do każdego trzeba doprowadzić przewód gazowy. Instalacja gazowa musi być wykonana zgodnie z zatwierdzonym projektem i przez osobę z uprawnieniami. Osoba instalująca ogrzewacz także powinna mieć takie uprawnienia.