Kupując grzejnik, przeważnie otrzymujemy go wraz z zestawem zawieszeń. Nie zawsze jednak jest on przystosowany do materiału, z którego wykonane są ściany naszego domu.
Montaż grzejnika na ścianie murowanej
Zestaw montażowy najczęściej składa się z zawieszeń kątowych lub szynowych oraz kołków rozporowych i śrub. Będzie to idealny system mocowania grzejnika na ścianach wykonanych z materiałów ceramicznych. Jeśli dom zbudowany jest z betonu komórkowego, to również możemy skorzystać z tego zestawu, pod warunkiem że wymienimy kołki rozporowe na przystosowane do montażu w materiałach porowatych.
Montaż grzejnika na ścianie z płyt g-k
Standardowy zestaw montażowy nie zda natomiast egzaminu w domach murowanych, których ściany pokryte są suchym tynkiem, czyli płytami gipsowo-kartonowymi. W tym wypadku, aby zamontowac kaloryfer, będziemy musieli kupić specjalne zawieszenia dyblowe (zwane z niemiecka bohrkonsole). Ten rodzaj zawieszeń można stosować we wszystkich rodzajach ścian. Nie jest on jednak lubiany przez polskich instalatorów, gdyż wymaga większej precyzji oraz wywiercenia otworów dużej średnicy, przeważnie 19 mm.
Dlaczego przed montażem nie powinno się rozpakowywać grzejników?
Montaż grzejnika można wykonać nie wyjmując go z fabrycznego opakowania, które chroni przed zniszczeniem i zabrudzeniem w czasie prac wykończeniowych. Grzejniki powinny pozostać w opakowaniu nawet wtedy, gdy trzeba uruchomić instalację.
Oczywiście moc opakowanych grzejników będzie znacznie mniejsza od mocy znamionowej, ale powinna wystarczyć do osuszania ścian i prowadzenia prac wykończeniowych w pomieszczeniach. Najlepiej, jeżeli opakowanie fabryczne zostanie zdjęte dopiero przed wprowadzeniem się do domu.