Modernizacja instalacji grzewczej – sposób na poprawienie standardu ogrzewania domu i zmniejszenie kosztów

2024-05-02 12:18

Przedstawiamy trzy sprawdzone sposoby na proste usprawnienie działania instalacji grzewczej i zmniejszenie kosztów ogrzewania domu.

Modernizacja instalacji grzewczej
Autor: Andrzej T. Papliński Nawet w starej kotłowni z kotłem na paliwo stałe można wprowadzić usprawnienia

Podczas budowy nowego domu lub wykańczania kupionego w stanie surowym można zastosować nowoczesne rozwiązania grzewcze. Jednak wielu Polaków mieszka w starszych domach, które są obecnie poddawane termomodernizacji. W takiej sytuacji nie jesteśmy bez szans. Istnieją rozwiązania, które pozwolą usprawnić działanie instalacji grzewczej. Dzięki nim poprawimy sprawność działania instalacji i przedłużymy jej żywotność.

Zawór termostatyczny w instalacjach na paliwo stałe

W Polsce wciąż działa bardzo wiele instalacji z kotłami na paliwo stałe i będą nadal używane, zwłaszcza te z kotłami na pelety. Wbrew pozorom kotły na paliwo stałe są dość wymagającym źródłem ciepła. Aby osiągnąć wysoką sprawność, potrzebują one odpowiednich parametrów pracy. Najlepsze efekty dają wysokie temperatury pracy (również wysokie temperatury powrotu do kotła).

W starych domach przeważają instalacje, w których brak odpowiedniego zabezpieczenia temperatury powrotu do kotła, co wpływa negatywnie nie tylko na koszt ogrzewania domu, lecz również na żywotność kotła. Obecnie te wadę instalacji można wyeliminować dzięki zainstalowaniu zaworu termostatycznego na powrocie do kotła. Zawór pozwala podnieść temperaturę powrotu do potrzebnego poziomu. Takie rozwiązanie znacznie poprawia efektywność pracy kotła, redukuje zużycie paliwa i chroni kocioł przed korozją.

Automatyzacja zasilania instalacji grzewczej

Żeby zmniejszyć zużycie energii podczas pracy instalacji, warto zastosować sterownik kontrolujący temperaturę zasilania. Jedno urządzenie – sterownik wraz z zaworem - pomaga zoptymalizować temperaturę zasilania oraz dostosować zużycie energii cieplnej do aktualnego zapotrzebowania budynku. Jak to się odbywa?

Dzięki sterownikowi część wody grzewczej zawracana jest do układu bez ponownego podgrzewania. Regulacja ilości zawracanej wody jest dokładnie dostosowana do parametrów pracy instalacji i zapotrzebowania budynku na ciepło.

Montaż urządzenia jest szybki i łatwy, a optymalizacja odbywa się niezależnie od źródła ciepła. Wprowadzenie do instalacji sterownika, który pracuje automatycznie zależnie od sytuacji w budynku, sprawia, że kocioł wymaga mniejszej obsługi. Modernizacja instalacji z kotłem na paliwo stałe może sprawić, że jego obsługa będzie komfortowa.

Montaż inteligentnego sterownika z funkcją adaptacyjną

Pracę istniejącego systemu ogrzewania można usprawnić jeszcze bardziej. W tym celu należy zastosować sterownik kontrolujący temperaturę wewnątrz budynku z uwzględnieniem temperatury zewnętrznej (sterowanie pogodowe).

Wbrew pozorom tego typu modernizacja nie jest trudna. Sprowadza się ona do wyboru zaworu mieszającego i zamontowania na nim sterownika zintegrowanego z siłownikiem. Warto podkreślić, że jest to sterownik adaptacyjny, który automatycznie dostosowuje parametry pracy instalacji do potrzeb budynku i warunków atmosferycznych. Dlatego przy takim rozwiązaniu zużycie energii jest maksymalnie zoptymalizowane. Co ważne, nie wymaga to zaangażowania ze strony użytkownika - urządzenie potrafi samo korygować nastawy kotła, zależnie od pobieranych na bieżąco informacji.

Partnerzy
Nasi Partnerzy polecają