Kto o zdrowych zmysłach produkuje dziś cokolwiek w Polsce?
Czy w dobie globalizacji produkcji i zalewu tanich produktów z importu, polskim firmom opłaca się utrzymywać produkcję w kraju? Czy da się pogodzić wysoką jakość produktu z jego zachęcającą ceną? Co więcej, czy jest to możliwy do utrzymania na dłuższą metę model biznesowy? Znamy firmę, której udaje się to od 20 lat, a powstała w przysłowiowym garażu.
Dwadzieścia lat temu, w 2001 roku, w niewielkim parterowym budynku w okolicach ulicy Zapadłej, mieszczącej się w nieco zapomnianej, nadodrzańskiej dzielnicy Szczecina, trzech lokalnych przedsiębiorców założyło Tweetop, będący zbitkiem francuskiego tuyau [wym.: tɥijo] oznaczającego rurę z angielskim słowem top, czyli szczyt. Początkowo typowo handlowa firma szybko zajęła się tym do czego została powołana, czyli produkcją swojego głównego produktu: rury wielowarstwowej. Pierwsza linia produkcyjna powstała już w 2007 roku, co było nie lada wyczynem biorąc pod uwagę wyłącznie polski, acz niewielki początkowy kapitał. Było to możliwe dzięki konsekwentnej pracy założycieli, którym zawsze przyświecał jeden cel: dostarczenie możliwie najlepszego produktu, w korzystnej dla końcowego odbiorcy cenie. Na przestrzeni 20 lat działalności, systematycznie rozwijano asortyment i nieprzerwanie budowano pozycję zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.
Ciekawostką pozostaje fakt, że sporo już większą, aktualną siedzibę firmy łączy z jej pierwszą lokalizacją bliskość, przepływającej przez miasto ku morzu, rzeki Odry. Nie dziwi zatem, że obecna siedziba firmy to wspomnienie portowych tradycji miasta, historycznej stoczni Vulkan. Budynek nabyty w opłakanym stanie ponad dekadę temu, poddany należącej się mu renowacji, stanowi obecnie perełkę na miarę miejskich zabytków z tamtego okresu.
Głównym produktem firmy jest system Tweetop HOME. Trzon systemu stanowią rury wielowarstwowe wraz z kompletem niezbędnych akcesoriów oraz narzędzi do montażu, obejmujące szeroki zakres zastosowań. Zgrupowane w podsystemy, takie jak ogrzewanie podłogowe Tweetop FLOOR, ogrzewanie ścienne Tweetop WALL, czy też nowatorski system przeznaczony do instalacji ogrzewania płaszczyznowego przy renowacji już istniejących budynków Tweetop RENOVA, tworzą kompletne rozwiązanie instalacyjne. Poza rozbudowanym systemem rurowym, w skład Tweetop Home wchodzą również pompy ciepła typu powietrze – woda: EcoHeat Pro (w 2014 roku nagrodzona Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich) oraz EcoHeat Complex. Ostatnią nowością są rekuperatory serii EcoVent Recu, czyli nowoczesne centrale wentylacyjne, przystosowane do wymiany powietrza w budynkach, przy jednoczesnym odzysku ciepła.
Obecnie trzon produkcyjny stanowi 5 linii, które produkują nawet 100 metrów rury na minutę, wystarczająco dużo, żeby po roku nieprzerwanej produkcji okrążyć nią Ziemię półtora raza.
W dużej mierze jest to możliwe dzięki zbudowanemu wyłącznie w oparciu o urządzenia od europejskich dostawców parkowi maszynowemu. Całość produkcji jest na bieżąco monitorowana, co stanowi precedens w kontekście produkcji rur wielowarstwowych z wkładką aluminiową w Polsce i wymagało wyjścia poza standardowo dostępny zestaw urządzeń. Mimo obfitości rynku przyrządów pomiarowych, znaczące zakłócenia pomiarowe w obrębie łączenia aluminium spowodowały, że pracownicy Tweetop opracowali specjalną autorską jednostkę pomiarową. W pełni zautomatyzowana, wyposażona m.in. w znacznik laserowy do pozycjonowania próbki maszyna wycina okolice zgrzewu, zapewniając wysoką dokładność i powtarzalność pomiarów całkowicie bez udziału operatora.
Każdorazowe wprowadzenie nowego produktu na rynek instalacyjny poprzedza zestaw badań i pomiarów jego własności użytkowych. Zestaw ten, niezbędny dla ustalenia właściwości produktu oraz potwierdzenia jego zgodności z wymaganiami wyznaczonymi w normach, określany jest mianem badania typu.
Badania te zwykle wykonują wysoce wyspecjalizowane, zewnętrzne laboratoria akredytowane. W firmie Tweetop, wyposażenie działu laboratoryjnego jest na tyle kompletne i zaawansowane technologicznie, że pozwala na przeprowadzenie ich całkowicie we własnym zakresie. Jest to unikalna na polskim rynku sytuacja, gdyż producent jest w stanie bez potrzeby zlecania zewnętrznym laboratoriom w pełni kontrolować na bieżąco jakość swoich wyrobów. Projektowanie oraz testowanie nowych systemów instalacyjnych, czy też nowych grup towarów, odbywa się całkowicie we własnym zakresie, przy jednoczesnym skróceniu czasu potrzebnego na ich wdrożenie i zachowaniu jakości trudnej do uzyskania bez tak rozbudowanego zaplecza laboratoryjnego.
Nawet najlepszy produkt nie jest w stanie zaistnieć na rynku bez odpowiedniego wsparcia logistycznego. W wypadku firmy Tweetop skala operacji sprawia, że utrzymanie płynności oraz terminowości dostaw to niemałe wyzwanie, bo średnio jej magazyny rocznie opuszcza aż 240 tirów pełnych towaru. W rozwiązaniu problemu znacząco pomogło ulokowanie magazynu w tym samym miejscu produkcji i tym samym optymalizacja oraz skrócenie całego łańcucha dystrybucji. Warto przy tym wspomnieć, że produkty Tweetop są sprzedawane nie tylko na rynku krajowym, lecz również eksportowane do kilkudziesięciu krajów.
Szeroki zakres kontroli firmy nad produktem umożliwia zarówno utrzymanie jego najwyższej jakości, jak i niezwykle szybką reakcję na zmieniające się potrzeby rynku. Dodatkowo znacząco wpływa na zmniejszenie wpływu działalności przemysłowej na środowisko naturalne.