Dlaczego grzejnik płytowy z jedną płytą jest najlepszy?
Produkuje się grzejniki płytowe o jednej, dwóch lub trzech płytach. Najkorzystniejsze – ze względu na ilość ciepła przekazywanego do pomieszczenia przez promieniowanie – są grzejniki jednopłytowe.
Grzejnik dwupłytowy o tej samej mocy co jednopłytowy oddaje mniej ciepła, ponieważ jego część, zamiast trafiać do pomieszczenia, jest odbijana przez pierwszą płytę. Moc drugiej płyty jest przez to o prawie 30% mniejsza niż pierwszej. Podobne zjawisko ma miejsce w grzejnikach trzypłytowych.
Grzejniki jednopłytowe mają niewielką grubość (około 6 cm), dzięki czemu przymocowane do ściany odstają od niej zaledwie około 9 cm. Łatwo je zatem zmieścić nawet pod bardzo wąskim parapetem. Grubość dwupłytowych wynosi około 10, a odległość frontu od ściany – mniej więcej 13 cm.
Każda z płyt grzejnika może mieć dodatkowo żebra zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Ożebrowanie zwiększa moc grzejnika o blisko 60%, ale sprzyja osadzaniu się kurzu.
W instalacja c.o. w domach jednorodzinnych zwykle instaluje się grzejniki jedno- lub dwupłytowe.
Oznaczenia na grzejnikach płytowych
Większość producentów grzejników płytowych stosuje jednolite oznaczenie (dwucyfrowy symbol) jednoznacznie określające typ grzejnika.
- pierwsza cyfra odpowiada liczbie płyt, z których jest on zbudowany,
- druga cyfra – liczbie ożebrowań.
I tak grzejnik jednopłytowy bez żeber konwekcyjnych jest oznaczony liczbą 10, jednopłytowy z żebrami – liczbą 11.
Kierując się tą zasadą, łatwo ustalić, że grzejnik c.o. z oznaczeniem 21 to taki, który ma dwie płyty – jedną ożebrowaną, drugą nie, a taki z symbolem 33 ma trzy ożebrowane płyty.
Grzejniki dwu- i trzypłytowe, a także jednopłytowe z ożebrowaniem mają boczne obudowy, a od góry kratkę osłaniającą niezbyt eleganckie żebra.
Oprócz symbolu w skład oznaczenia wchodzi też niekiedy litera. Literą V zwykle oznaczana jest wersja z wbudowanym przewodem przyłączeniowym i zaworem regulacyjnym umożliwiającymi podłączenie grzejnika od dołu.