Jak odpowietrzyć instalację grzewczą i grzejniki?

2010-10-11 11:10

Odpowietrzanie instalacji c.o., to ważny etap w przygotowywaniu systemu centralnego ogrzewania do zimy. Można zacząć od sprawdzenia, czy nie doszło do zapowietrzenia grzejników. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Odpowietrzenie instalacji c.o.
Autor: Daniel Rumiancew Jak odpowietrzyć instalację c.o. i grzejniki?

Odpowietrzenie grzejnika

Większość grzejników jest wyposażona w odpowietrzniki. Grzejniki sprawdza się i odpowietrza jednocześnie, ostrożnie odkręcając odpowietrznik śrubokrętem lub specjalnym kluczykiem.

Dowiedz się koniecznie, dlaczego grzejnik nie grzeje i jak rozwiązać ten problem...

Jeżeli grzejnik jest zapowietrzony, najpierw wydobędzie się z niego powietrze (usłyszymy syknięcie), potem pojawi się woda. W tym momencie trzeba zakręcić odpowietrznik. Jeśli grzejnik nie jest zapowietrzony, od razu wycieknie z niego woda. Przy odkręcaniu trzeba postępować ostrożnie, aby nie zalać podłogi i ścian (woda w instalacji jest pod ciśnieniem i w dodatku brudna). Najlepiej pod zawór odpowietrzający podstawić naczynie na wodę, przyda się też szmata.

Odpowietrzanie grzejników
Autor: Jarosław Kamiński Do odpowietrzania wygodnie jest używać specjalnego kluczyka (można go kupić w sklepie z artykułami sanitarnymi). Przyda się też niewielkie naczynie na wodę. Jeśli nie mamy kluczyka, wystarczy zwykły śrubokręt.

Grzejnik, który nie ma odpowietrznika (nie mają ich na przykład stare grzejniki żeliwne), trzeba odpowietrzyć, odkręcając śrubunek na górnej gałązce. To, niestety, często prowadzi do rozszczelnienia połączenia grzejnika z rurą – poluzowany, a następnie z powrotem dokręcony śrubunek nierzadko przecieka. Bardzo stary może nawet pęknąć. Dlatego, jeżeli nic nie wskazuje na to, by grzejnik był zapowietrzony, lepiej go nie ruszać. Dopiero gdy instalacja zacznie pracować, a grzejnik nie będzie gorący, można sprawdzić, czy przyczyną nie jest jego zapowietrzenie. Wtedy najlepiej zaopatrzyć się w kilka zapasowych śrubunków lub zlecić odpowietrzenie fachowcowi.

Odpowietrzenie instalacji c.o.

Nowoczesna instalacja c.o. może być wyposażona w dodatkowe odpowietrzniki w różnych miejscach – przy rozdzielaczach, w kotłowni, w najwyższych punktach instalacji. Są to przeważnie odpowietrzniki działające samoczynnie, jednak należy skontrolować, czy nie przeciekają i czy są sprawne. Ustala się to najczęściej przez delikatne wciśnięcie grzybka, który znajduje się pod odkręcaną osłoną. Jeżeli odpowietrznik jest sprawny – od razu pojawia się woda.

Nasi Partnerzy polecają