Jak dobrać moc grzejników? Parametry wody w instalacji c.o.

2011-01-26 11:17

Zapotrzebowanie na ciepło to niejedyna wielkość, do której trzeba dopasować wielkość grzejnika. Należy także uwzględnić parametry pracy instalacji centralnego ogrzewania, czyli maksymalną temperaturę wody zasilającej grzejniki i powracającej z nich. Sprawdź, jakie znaczenie mają parametry wody w instalacji centralnego ogrzewania.

Moc grzejnika
Autor: Joanna Siedlar Wymiary i moc grzejników zależą od parametrów wody grzejnej

Im temperatura wody będzie wyższa, tym mniejsze, a więc i tańsze będą grzejniki c.o. oraz mniejsze będą straty ciepła przy transporcie ciepła i straty kotłowe. Im temperatura niższa, tym bardziej komfortowe warunki będą panowały w domu (na grzejnikach nie będzie się przypiekał kurz i powietrze nie będzie nadmiernie wysuszone).

W instalacjach ogrzewanych kotłem gazowym parametry pracy nie mogą być wyższe niż 80/60°C, w instalacjach c.o. zasilanych pompami ciepła czy energią słoneczną – 55/45°C lub 50/40°C.

Jak dobrać grzejniki? Z katalogu lub przez wyliczenia...

Grzejniki c.o. dobiera się z katalogów producentów. Szuka się takich, których moc jest najbardziej zbliżona do podanej w projekcie lub (gdy nie ma projektu) wyznaczonej w sposób przybliżony. Trzeba jednak mieć świadomość, że producenci podają w swoich tabelach tak zwaną moc katalogową wyznaczoną przeważnie dla parametrów 70/55/20°C (według normy EN 442 dla takich parametrów bada się ich moc) i 55/45/20°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu).

Jeśli parametry instalacji c.o., w której grzejnik będzie pracował, są inne, nie można dobrać wielkości i moc grzejników wprost z tabeli, lecz dopiero po pomnożeniu zapotrzebowania na moc przez współczynnik korekcyjny. Tabele współczynników korekcyjnych można znaleźć również w katalogach producentów.

Jeżeli zastępując stare grzejniki c.o. nowymi, nie uwzględni się zmienionych parametrów pracy instalacji i wybierze się zbyt duże grzejniki, będzie to można potem skorygować obniżeniem temperatury pracy kotła. Ale gdy grzejniki będą zbyt małe – na przykład ich moc zostanie dobrana dla parametrów 75/65/20°C, a urządzenie grzewcze będzie przygotowywało wodę grzejną o parametrach 55/45°C – może się zdarzyć, że w czasie mrozów pomieszczenia będą niedogrzane.

Sprawdźmy to na przykładzie...

  • zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu – 2000 W;
  • parametry, dla których producent podaje moc grzejników – 75/65/20°C;
  • parametry pracy instalacji – 65/55°C;
  • temperatura w pomieszczeniu – 20°C;
  • współczynnik korekcyjny – 1,34;
  • moc grzejnika: 2000 W x 1,34 = 2680 W.
Jak dobrać moc grzejnika? Parametry wody w instalacji centralnego ogrzewania
Autor: archiwum muratordom