Drabinkowy grzejnik łazienkowy. Dekoracyjny element wyposażenia łazienki

2013-10-22 15:17
Grzejnik łazienkowy
Autor: Andrzej Szandomirski Grzejnik łazienkowy może być funkcjonalny, a przy tym efektowny

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki grzejnik najlepiej wybrać do łazienki, postaw na ten dekoracyjny. To modne i efektowne rozwiązanie, dzięki któremu łazienka zyska na elegancji. Sprawdź, jaki rodzaj drabinkowego grzejnika łazienkowego będzie pasował do twojej łazienki. W jakich kształtach, wzorach i kolorach możesz wybierać.

Grzejnik łazienkowy drabinkowy

Przeznaczone do łazienek grzejniki drabinkowe są zbudowane z dwóch kolektorów pionowych o przekroju okrągłym (owalnym) lub kwadratowym połączonych kolektorami poziomymi. Kolektory poziome zazwyczaj są okrągłe albo mają postać płaskich paneli różnej szerokości ustawionych pionowo lub ukośnie. Dodatkowym elementem dekoracyjnym, stanowiącym jednocześnie osłonę mocowania grzejnika, może być umieszczony z tyłu płaski ekran.

Zobacz także: Jak zamontować elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Moc grzejnika

Aby łazienka była dobrze ogrzana, trzeba właściwie dobrać moc grzejnika. Najlepiej, jeśli zrobi to projektant całej instalacji, uwzględniając przy tym zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń.

Moc grzejnika można obliczyć szacunkowo. Aby grzejnik zapewnił w łazience komfortową temperaturę (według przepisów oznacza to 24°C), jego moc cieplna powinna wynosić 100-130 W na każdy metr kwadratowy podłogi.

Jeśli na grzejnikach będzie się wieszać ręczniki, przez co ich powierzchnia grzejna zostanie częściowo przysłonięta, wyliczoną moc trzeba zwiększyć jeszcze o mniej więcej 25%.

Rodzaje grzejników

Do wyboru są grzejniki łazienkowe wodne i wodno-elektryczne:

  • Grzejniki wodne podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania, zatem nie działają one poza sezonem grzewczym i nie można dogrzewać nimi łazienki wtedy, gdy uznamy to za stosowne (na przykład późną wiosną, wczesną jesienią).
  • Grzejniki wodno-elektryczne przystosowane są do pracy w systemie centralnego ogrzewania, a dodatkowo mają zainstalowane grzałki elektryczne. To pozwala korzystać z nich w dowolnej porze roku, jednak pod warunkiem że instalacja będzie stale napełniona wodą. Grzałkę można uruchomić po zamknięciu zaworu odcinającego na zasilaniu, co zapobiegnie krążeniu wody w instalacji. Jednocześnie na powrocie grzejnika nie powinno się montować zaworów odcinających, bo instalacja musi przejąć pewną ilość wody, gdy jej objętość wzrośnie pod wpływem temperatury. Z tego powodu w układzie wzrasta także ciśnienie.

Oryginalne kształty

Grzejnik może się stać istotnym elementem wystroju wnętrza. Do wyboru są grzejniki prostokątne, owalne, okrągłe, z rurkami prostymi albo powyginanymi, w jednej płaszczyźnie lub w dwóch. Mogą też mieć ekran stanowiący osłonę mocowania, a jednocześnie będący elementem dekoracyjnym.

Kolorystyka

W aranżacji wnętrz istotna jest też kolorystyka i dobrze, gdy grzejnik staje się częścią kompozycji.

W wersji podstawowej grzejniki są białe. Za dodatkową opłatą można jednak wybierać spośród kilkunastu, a czasami kilkudziesięciu barw. Do malowania używa się farby proszkowej, która po utwardzeniu w piecu tworzy gładką powierzchnię. Niektóre firmy stosują dodatkowe warstwy antykorozyjne, co zwiększa odporność grzejnika na korozję, a więc wydłuża jego żywotność.

Sposób montażu

Nie bez znaczenia jest też sposób montażu. Jedne grzejniki są przeznaczone do zawieszania na ścianie, inne do ustawienia na nóżkach prostopadle do niej – tworzą wtedy ażurową ściankę działową, jeszcze inne – do zamontowania w narożniku pomieszczenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE