Co zrobić, by centralne ogrzewanie działało sprawnie przez wiele lat?
Centralne ogrzewanie będzie trwałe, a jego działanie bezawaryjne jeśli zadbamy o dobry projekt, wykonanie i materiał, a także odpowiednią jakość wody zasilającej. Instalacja c.o. nie lubi bowiem kontaktu wody z powietrzem, łączenia w instalacji różnych metali oraz przewymiarowanych rur i grzejników c.o.
Instalacja c.o. - co wpływa na jej trwałość?
O trwałości instalacji c.o. decyduje nie tylko jej materiał i sposób, w jaki została wykonana, ale także jakość wody zasilającej. Dobrze wykonana instalacja c.o. jest szczelna, więc nie trzeba uzupełniać w niej ubytków wody. To gwarantuje stałą jakość wody. Zmiany składu chemicznego wody mogą powodować korozję, która niszczy zarówno same rury, jak również elementy grzejników i kotła. Korozji sprzyja też tlen przenikający do wody przez ścianki przewodów. Dlatego materiał, z którego są wykonane, nie powinien być przepuszczalny dla tlenu i innych gazów.
Zawarte w wodzie zanieczyszczenia mogą tworzyć na ściankach przewodów osad zwany kamieniem kotłowym. Powstaje on szczególnie łatwo, gdy wewnętrzna powierzchnia ścianek rury czy grzejnika c.o. nie jest idealnie gładka, tylko chropowata. Powstawaniu kamienia sprzyja podgrzewanie wody. Kamień, odkładając się, prowadzi z czasem do zwężenia przekroju wewnętrznego rur. Mniejszy przekrój to większa prędkość, większe straty ciśnienia i ograniczenie przepływu wody, a więc nieprawidłowa praca instalacji.
O odpowiednią jakość wody w instalacji trzeba dbać nie tylko w czasie trwania sezonu grzewczego, ale przez cały rok. Korozję i niszczenie materiałów można ograniczyć już podczas dobierania poszczególnych elementów instalacji. Trzeba przestrzegać następujących zasad:
- nie łączyć w jednej instalacji c.o. grzejników z różnych metali: stalowych, żeliwnych, miedzianych, aluminiowych,
- nie łączyć bezpośrednio ze sobą elementów z różnych metali.
Wszystkie elementy centralnego ogrzewania muszą być odporne na ciśnienie panujące w instalacji i temperaturę wody grzejnej. Maksymalne wartości tych parametrów nie mogą przekraczać wartości dopuszczalnych dla najsłabszego z elementów instalacji.
Centralne ogrzewanie koniecznie z projektem instalacji
Przed wykonaniem nowej instalacji c.o. lub remontem starej (w której na przykład wymienia się rury c.o.) powinno się wykonać projekt. Najlepiej, jeśli zrobi go uprawniony inżynier sanitarny. W projekcie określa się:
- rodzaj instalacji,
- parametry instalacji (temperatura zasilania, powrotu, ciśnienie),
- trasę jej przebiegu,
- materiał i rodzaj rur,
- średnice rur.
Dzisiaj powszechnie używa się do tego programów komputerowych, które pozwalają dodatkowo oszacować koszt materiałów i wykonania całej instalacji c.o. Dobrze zrobiony projekt pozwala na wybór najbardziej ekonomicznego rozwiązania.
Oczywiście można zrobić instalację bez projektu – „na oko”, ale zwykle instaluje się wtedy za dużo grzejników i dobiera większe niż potrzeba średnice rur. Tak wykonane centralne ogrzewanie będzie oczywiście działało, ale zarówno sama inwestycja, jak i późniejsza eksploatacja systemu będą droższe.