Zbiornik akumulacyjno-buforowy na ciepłą wodę, nazywany inaczej akumulatorem ciepła jest dobrym rozwiązaniem w instalacji c.o. z piecem centralnym na paliwo stałe, szczególnie wtedy, gdy mamy kocioł ze spalaniem górnym. Wadą tych kotłów jest bowiem brak kontroli szybkości spalania – pali się w nich od razu cała porcja załadowanego paliwa, a moc kotła zmienia się wraz ze zmianą grubości jego warstwy.
Także w piecach węglowych ze spalaniem dolnym w których jest kontrola nad procesem spalania jest większa, regulacja może być bardziej lub mniej automatyczna. W tańszych modelach odbywa się ona za pomocą miarkownika ciągu i wówczas również warto zamontować akumulator ciepła. Dzięki niemu po wygaśnięciu kotła jeszcze przez jakiś czas w instalacji c.o. utrzymuje się wysoka temperatura. W ten sposób można zmniejszyć częstotliwość napełniania kotła węglem.
Im większy jest zbiornik buforowy, tym większy zapas ciepła można zmagazynować. Zbiornik akumulacyjny musi być jednak bardzo dobrze zaizolowany cieplnie – w przeciwnym razie duża część energii będzie marnowana. Trzeba też liczyć się z tym, że po zainstalowaniu zbiornika nagrzewanie się wody w instalacji po uruchomieniu kotła będzie trwało dłużej.
Jest jeszcze druga sytuacja, kiedy warto zamontować akumulator ciepła. Można o tym przeczytać w artykule „Kocioł na paliwo stałe w zamkniętej instalacji c.o.”