Ochrona przeciwporażeniowa w instalacji elektrycznej
Podstawą ochrony przeciwporażeniowej jest izolowanie części znajdujących się pod napięciem oraz ochrona w przypadku uszkodzenia izolacji. W instalacjach elektrycznych w domach jednorodzinnych należy stosować układy z odrębnym przewodem ochronnym PE i neutralnym N. Przepisy wymagają też stosowania połączeń wyrównawczych. Ważną funkcję w systemie ochrony od porażeń spełniają uziomy.
Przewody PE i N
W instalacjach elektrycznych w domach jednorodzinnych należy stosować układy z odrębnym przewodem ochronnym PE i neutralnym N. Ponieważ jednak większość sieci zasilających ma układ czteroprzewodowy, w instalacji odbiorczej trzeba rozdzielić przewód PEN na dwa osobne – PE i N. Rozdzielenie to następuje w złączu lub w rozdzielnicy budynku – do punktu rozdziału biegnie przewód PEN, a dalej dwa – PE i N.
Punkt rozdziału musi być uziemiony, aby na przewodach ochronnych PE przyłączonych do urządzeń elektrycznych oraz do przewodów ochronnych w gniazdach wtyczkowych był utrzymany potencjał ziemi.
Połączenia wyrównawcze
Przepisy wymagają także stosowania połączeń wyrównawczych – głównych i dodatkowych (miejscowych). Podstawowym elementem głównego połączenia wyrównawczego jest szyna uziemiająca z zaciskami do podłączenia przewodów ochronnych.
Umieszcza się ją na najniższej kondygnacji (najczęściej w piwnicy) lub w pobliżu rozdzielnicy. Z szyną tą łączy się przewody uziemiające, ochronne lub ochronno-neutralne, wszystkie metalowe rury oraz metalowe urządzenia wewnętrznych instalacji wody zimnej, ciepłej, kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, gazowe, klimatyzacji, metalowe powłoki i pancerze kabli, a także metalowe elementy k onstrukcyjne budynku (zbrojenia).
We wszystkich pomieszczeniach, w których występuje zwiększone zagrożenie porażeniem (łazienkach, pomieszczeniu z hydroforem, kotłem, w pralni, saunie), należy też zrobić dodatkowe połączenia wyrównawcze łączące wszystkie elementy przewodzące.
Do systemu wyrównawczego trzeba przyłączyć także wannę lub brodzik, jeśli są metalowe.
Uziomy
Ważną funkcję w systemie ochrony od porażeń spełniają uziomy, najlepiej naturalne, a w razie ich braku – sztuczne, ze stali ocynkowanej lub miedziowanej albo z miedzi w formie taśm, rur, kształtowników, płyt i prętów ułożonych w ziemi lub w fundamencie.
Uziomy poziome z taśm i drutów układa się na głębokości nie mniejszej niż 0,6 m pod powierzchnią ziemi, a pionowe – z rur lub kształtowników tak, aby najniższa część była na głębokości nie mniejszej niż 2,5 m, a najwyższa – 0,5 m pod powierzchnią gruntu. Połączenia powinny być trwałe: spawane, skręcane, zaciskane lub nitowane i zabezpieczone przed korozją.