Modernizacja instalacji elektrycznej. Zwiększenie obwodów instalacji elektrycznej
Remont instalacji elektrycznej to doskonała okazja na wydzielenie w niej odrębnych obwodów. Niezależnie od wymogu wynikającego z przepisów taki podział instalacji sprawia, że jest ona wygodniejsza w użytkowaniu i mniej narażona na przeciążenia, a więc także będące ich naturalną konsekwencją awarie.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Instalacja elektryczna składająca się z wielu obwodów jest wygodniejsza i mniej narażona na awarie
Osobne obwody elektryczne
W domu mieszkalnym osobne obwody elektryczne powinny zasilać stałe oprawy sufitowe i naścienne, osobne – gniazda wtykowe ogólnego przeznaczenia.
Oprócz tego należy wydzielić niezależne obwody do zasilania komputera, drukarki itp. (osobny obwód zapewni większą niezawodność ich pracy i może być wyposażonyw ochronę przed przepięciami), gniazd wtykowych w kuchni do przyłączania drobnych urządzeń elektrycznych używanych w gospodarstwie domowym (miksera, tostera, robota kuchennego itd.), pralki, suszarki, zmywarki, lodówki, napędu silnikowego bramy wjazdowej (obwód wykonany kablem ziemnym), lamp oświetlających podjazd do garażu, ścieżkę oraz ogród (także kable ziemne), ogrzewaczy do wody, pompy, fontanny (kabel ziemny), pompy studziennej (opcja), układu automatyki kotła centralnego ogrzewania itp.
Czytaj więcej na temat modernizacji instalacji elektrycznej
Obwody jednofazowe i obwody trójfazowe
Niektóre urządzenia, na przykład płyta ceramiczna kuchenki elektrycznej, mogą wymagać podłączenia do obwodu trójfazowego (podłączenieodbywa się w puszce instalacyjnej, a nie przez włożenie wtyczki do gniazda). Obwody jednofazowe (na napięcie 230 V) wykonuje się jako trójżyłowe, a trójfazowe (230/400 V) – jako pięciożyłowe.
Każdy obwód – i jedno-, i trójfazowy – musi mieć odrębny wyłącznik nadmiarowoprądowy, a grupa kilku obwodów wyłącznik różnicowoprądowy. Obciążenie obwodu jednofazowego nie powinno przekraczać 2 kW, a trójfazowego 6 kW. Można je wtedy zrobić z przewodów o przekrojach dostosowanych do warunków, jakie występują w budownictwie jednorodzinnym.