Monitoring domu przez telefon. Podejrzyj swój salon z każdego miejsca na ziemi

2018-08-13 12:59 redakcja Murator.pl
Dom jednorodzinny
Autor: Piotr Mastalerz

Monitoring domu przez telefon może być tańszą alternatywą dla profesjonalnego systemu kamer. Zbliżające się wakacje to czas wzmożonej aktywności włamywaczy, dlatego warto pomyśleć nad inwestycją w bezpieczeństwo domu.

Monitoring domu przez telefon jest możliwy dzięki kamerom o kompaktowych rozmiarach, podobnych do typowych kamerek internetowych. Konfiguracja oraz podłączenie do sieci jest szybka i intuicyjna. Po chwili możemy cieszyć się obrazem z kamery na ekranie naszego smartfona. Niektóre urządzenia umożliwiają też zdalne obracanie lub panoramiczny widok 180°, a nawet 360°, dzięki czemu możliwe jest dokładne pokrycie pomieszczeń bez kupowania kilku urządzeń.

Można zadawać sobie pytanie, jaki sens ma instalacja kamery bez dodatkowego systemu alarmowego. Przecież gdy po powrocie z urlopu zastaniemy okradziony dom lub mieszkanie, to będzie już zdecydowanie za późno na podjęcie jakichkolwiek kroków. Poza tym nie mamy ochoty oglądania nagrań z kilku dni, aby jedynie dowiedzieć się kiedy było włamanie.

Otóż taka kamera, dzięki detekcji ruchu i komunikacji ze smartfonem, może przesyłać nam powiadomienie, gdy tylko wykryje ruch. Co więcej, dostaniemy od razu podgląd na żywo aktualnej sytuacji. Będziemy mogli ocenić zagrożenie i podjąć ewentualne dalsze działania. Ciekawą opcją jest zastosowanie kamery z wbudowanym sygnalizatorem optyczno-akustycznym,  dzięki czemu potencjalny intruz ma świadomość, że został zauważony, nie jest anonimowy i ktoś może interweniować.

Monitoring przez telefon nie tylko przeciw włamywaczom

Opisywane rozwiązanie nie musi mieć zastosowania jedynie w celach ochrony przed włamywaczami. Dzięki niemu, możliwe jest, na przykład sprawdzenie czy niania opiekuje się naszymi dziećmi w odpowiedni sposób. A wieczorem, możemy zostawić kamerę w pokoju dziecka i dzięki czujnikowi podczerwieni, nawet w zupełnych ciemnościach mieć podgląd na to, czy nasza pociecha śpi spokojnie. W tym przypadku również może być przydatne wykrywanie ruchu i powiadamianie nas przez telefon komórkowy.

Gdy mamy zwierzęta, które pod naszą nieobecność lubią rozrabiać lub po prostu jesteśmy ciekawi czym wtedy się zajmują, to dzięki kamerze możemy mieć stałą kontrolę nad tym, co dzieje się w domu. Jeśli kamera jest wyposażona w możliwość komunikacji głosowej, to dzięki temu możemy z każdego miejsca przywołać do porządku naszego czworonoga. Koniec z podrapanymi meblami i przewróconymi doniczkami.

Monitoring przez telefon jako część systemu ochrony

Wybierając kamerę do monitoringu, warto sprawdzić czy może ona być częścią większej całości, tworzącej kompleksowy system ochrony. Jeśli po czasie stwierdzimy, że chcielibyśmy mieć w domu alarm, czujniki ruchu czy czujniki zalania, dobrze mieć kamerę, która będzie współpracować z tymi urządzeniami. Taki zestaw stworzy nam tani i praktyczny system monitoringu i ostrzegania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
A co z przepisami prawa
|

Czy złodziej mnie jeszcze nie oskarży o rejestracje wizerunku bez zgody? Który złodziej zgodzi się na nagranie? W końcu on ma prawo mnie okraść, a potem jeszcze podać do sądu żądając usunięcia nagrania. A co z tzw. stanem wyższej konieczności? Naklejka informująca o kamerach da tylko taki efekt jak napisał "Oczywiste", a z drugiej strony nie ma innego wyjścia, jeśli chce się mieć choć cień możliwości udowodnienia przestępstwa. Z jednej strony nawet dzieci filmują telefonami wstawiając filmy na FB czy inny Instagram, a z drugiej prawo zabrania wykorzystania wizerunku bez zgody. Po prostu paranoja!

Oczywiste
|

Kamera z wbudowaną syreną? Super pomysł. Złodziej będzie wiedział, gdzie jej szukać i zwyczajnie zabierze