Nowoczesny wideodomofon IP do domu i budynku wielorodzinnego
Dla kogo wideodomofon IP? Wideodomofon musi przede wszystkim zapewnić domownikom wygodę i poczucie bezpieczeństwa, ale powinien także dać się połączyć z automatyką domową i obsługiwać za pomocą tabletu albo smartfona, również spoza domu.
Wideodomofon IP
Producenci wideodomofonów zwykle podają długą listę funkcji i protokołów, które obsługuje ich urządzenie. Nie wszystkie są jednakowo ważne i przydatne. Kluczowa jest możliwość współpracy wybranego modelu wideodomofonu z produktami oraz oprogramowaniem innych producentów. Takim ogólnoświatowym standardem jest protokół SIP 2.0. Urządzenie, które obsługuje ten protokół, powinno bez problemu współpracować z telefonami VoIP, z bardzo szeroką gamą oprogramowania służącego do rozmów przez Internet.
- Wideodomofon: kodowanie dźwięku
Następny ważny detal to sposób kodowania dźwięku. Obowiązkowa jest obsługa kodeka G.711 (aLaw i uLaw), czyli dźwięku o jakości zwykłego telefonu, bardzo przydatna - obsługa dźwięku wysokiej jakości, czyli kodeka G.722, w smartfonach nazywana HDVoice.
- Wideodomofon: kamera
Kamera powinna mieć rozdzielczość VGA lub 4CIF. Ponieważ rozmówca korzystający z domofonu stoi zwykle blisko obiektywu nie ma potrzeby stosowania kamer wielomegapikselowych. Jednak obraz z kamery o mniejszej rozdzielczości widziany na tablecie lub smartfonie będzie nieostry bądź ziarnisty. Bardzo ważny jest także kąt widzenia kamery. Optymalny - pozwalający zobaczyć zarówno twarz osoby wysokiej, jak i dziecka - to 0-120o.
- Sposób kodowania obrazu
Sposób kodowania obrazu to obowiązkowo H.264. Dobrze, żeby wideodomofon obsługiwał protokół ONVIF pozwalający na współpracę z rejestratorami obrazu. Przydatną cechą jest także możliwość współpracy z drugą kamerą, na przykład zainstalowaną w miejscu, z którego można obejrzeć otoczenie budynku, a nie tylko bezpośrednie sąsiedztwo wejścia do niego.
Zobacz też:
Funkcję panelu odbiorczego w wersji stacjonarnej może pełnić standardowy wideotelefon lub telefon VoIP (gdy zrezygnujemy z obrazu).
Dzięki tym cechom można skomponować zestaw elementów pochodzących od różnych producentów, które będą ze sobą dobrze współpracowały.
Zobacz też:
Jaki wideodomofon IP gdy w budynku jest kilka mieszkań
Ważnym kryterium wyboru instalacji domofonowej, oprócz oczekiwanej funkcjonalności, jest cena. Ponieważ jej kluczowym elementem jest odbiornik w mieszkaniu, na etapie budowy często wyposaża się lokale w odbiorniki audio, które właściciel/lokator mieszkania może na swój koszt wymienić na odbiornik wideo. Rozwiązania w technologii IP są droższe od powszechnie stosowanych najprostszych systemów cyfrowych. Im wyższe wymagania funkcjonalne postawimy systemowi, tym mniejsza będzie jednak różnica w cenie.
Systemy cyfrowe przesyłają dźwięk i obraz analogowo. Dlatego jest on podatny na zaszumienia i zależny od długości przewodu.
W systemach IP obraz i dźwięk są przesyłane w postaci danych cyfrowych, więc ich jakość nie zależy od odległości, na którą je przesyłamy. Podobnie jak w Internecie - obraz z kamery z sąsiedniego budynku jest tak samo dobry jak obraz z kamery umieszczonej na drugim końcu świata.
Jeżeli instalacja jest funkcjonalnie prosta, czyli w poszczególnych klatkach są osobne systemy, to inne niż wcześniej wspomniane zalety systemów IP nie mają większego znaczenia.
System IP jest pozbawiony wady wszystkich systemów magistralnych, to znaczy braku możliwości prowadzenia więcej niż jednej rozmowy w systemie jednocześnie. Praktycznie niema ograniczeń w systemie dotyczących liczby jednoczesnych połączeń.
Lista funkcji, które są standardowe w systemach IP, a niedostępne w systemach klasycznych, jest długa.