Jak dobrać zamek do furtki lub bramy? Bezpieczne wejście na posesję

2017-09-29 14:39

Dobrze dobrany zamek do furtki i bramy będzie skutecznym zabezpieczeniem domu i posesji przed złodziejem. Sprawdź, czym się charakteryzują poszczególne typy zamków. Dowiedz się, który wybrać.

Furtka w murze
Autor: Mariusz Bykowski Jeśli dom otacza mur, to przerwę na furtkę warto zrobić nieco większą niż szerokość jej drzwi. Takie wejście będzie bardziej reprezentacyjnie

Zamek do furtki i zamek do bramy - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Z wyborem zamków, mimo bardzo obszernej oferty, nie powinieneś mieć większego problemu. Ważne, abyś zwrócił uwagę na jakość i sprawdził certyfikaty. Oceń też stopień ochrony przed włamaniem, bowiem wiele ze sprzedawanych zamków do furtek i bram to taniutkie modele, ze sforsowaniem których złodzieje nie będą mieli najmniejszego problemu. Sprawdź również jak długi okres gwarancyjny jest przewidziany przez producenta. Nie bez znaczenia są też takie kwestie, jak odporność zamka na korozję i zamarzanie, dlatego te wysokiej jakości produkowane są ze stali nierdzewnej i stali o bardzo niskiej zawartości żelaza i wiele ich elementów poddawanych jest cynkowaniu ogniowemu.

Zamki wpuszczane

Typowe zamki do furtek i bram to samozatrzaskowe zamki wpuszczane dostosowane przeważnie do profili szerokości 4 cm. Do wyboru jest naprawdę sporo zamków. Trzeba pamiętać, że do zamka niezbędna będzie jeszcze wkładka bębenkowa, klamka, szyldy i zaczep na drugą stronę. Niewiele jest zamków, które pracują długo i bez awarii. Warto zainwestować w produkty wykonane z materiałów niekorodujących. Zdarza się, że część zamków potrafi już po 2 latach zardzewieć i ich otwarcie staje się niemożliwe. Wpływ na poprawne działanie będzie miała również wkładka bębenkowa i zaczep do słupka. Najlepiej wybierac wkładki od sprawdzonych producentów, z tym wyborem nie powinno być problemu. Podobnie z zaczepem, ponieważ producenci mają zaczepy dedykowane poszczególnym zamkom. Warto sprawdzić, czy zamek jest wyposażony w hak. Taki hak, wraz z odpowiednim zaczepem zabezpieczy furtkę przed wyłamaniem. Zostanie już tylko wybrać szyld i klamkę. Najlepiej zdecydować sie na takie z materiałów niekorodujących. Źle dobrana klamka i gałka mogą spowodować otarcia dłoni podczas otwierania bramy lub furtki. Często furtki są wyposażane w elektrozaczep. W tej sytuacji niezbędne jest dobranie odpowiedniej klamko-gałki, która pozwoli ci opuścić posesję. Wówczas furtka musi być tak skonstruowana, żeby przypadkowa osoba nie mogła przełożyć ręki między sztachetami i jej otworzyć. Według tych zasad dobierzesz też odpowiedni zamek do bram przesuwnych.

Zamek dobrej jakości
Autor: LOCINOX Dobry zamek powinien mieć wymienną wkładkę i trudny do podrobienia klucz
Zdaniem specjalisty

Jak kupić zamek dobrej jakości

W Polsce grodzi się praktycznie każdy obiekt, od domu jednorodzinnego po osiedla mieszkaniowe. Dlatego warto przy projektowaniu ogrodzenia zastanowić się dobrze nad podzespołami do bramy i furtki. Będą one określały jakość i trwałość całego ogrodzenia. Przeważnie najsłabszym ogniwem jest tu właśnie furtka lub brama. Źle dobrany zamek, wykonany z tanich materiałów, nie zadowoli cię na dłuższą metę. Warto zainwestować w rozwiązanie na lata. Na co zwrócić uwagę? Ważny jest materiał z jakiego zamek powstał. Obecnie stal nierdzewna to najlepszy wybór. Rygiel górny powinien być odpowiedniej długości i najlepiej żeby był okrągły. Wtedy będzie stanowił naprawdę duży problem dla włamywacza. Są zamki, w których możemy regulować długość rygli. Ma to duże znaczenie w naszym klimacie, gdzie zimą słupek potrafi się odchylić od furtki. Zwróć również uwagę na rygiel dolny, a zwłaszcza na to, jaki ma wysuw. Im większy, tym solidniejsze zamknięcie furtki. Dobierz także odpowiednią klamkę, szyld i wkładkę. Jeżeli zależy ci na jak największym komforcie i bezpieczeństwie kup zamek nawierzchniowy. Nie zapominaj jednak, że zamek bez odpowiedniego zaczepu może być mało skuteczny. Gwarancja i zapewnienia producenta są bardzo istotne.

Dominik Wiecheć, firma WADAM

Zamek odporny na włamanie
Autor: LOCINOX Budowa zamka powinna utrudniać wszelkie próby rozwiercenia lub wyłamania go

Zamki nawierzchniowe

Coraz większą popularnością cieszą się zamki nawierzchniowe. Już na pierwszy rzut oka wiadomo gdzie znajduję się zamek na furtce. Jest dużo miejsca wokół klamki i wkładki na klucz. Nie każdemu jednak może się spodobać zamek, który tak rzuca się w oczy, dlatego producenci mają przygotowanych kilka propozycji ich wykończenia. Podobnie jak w zamkach wpuszczanych należy zwrócić uwagę na materiały użyte do budowy. Taki zamek, nawet gdyby nie byl używany przez 10 lat, bez trudu da sie otworzyć. W komplecie dostaniesz klamkę i wkładkę. Do wyboru pozostanie tylko zaczep. Dużą zaletą zamków nawierzchniowych jest to, że zapewniają bardzo solidne zamknięcie. Rygle są o wiele dłuższe niż te stosowane w zamkach wpuszczanych. Furtki wyposażone w takie zamki będziesz mógł otwierać również elektrycznie. Jedyną wadą tego rozwiązania może być jego cena. Dlatego wybierane są one najczęściej do obiektów, z których korzysta wielu użytkowników i wymagana jest bezawaryjność. Ciekawym rozwiązaniem są zamki nawierzchniowe do bram przesuwnych. Mają specjalnie ukształtowane, obracalne rygle i zaczepy samokorygujące.

Zamek nawierzchniowy
Autor: LOCINOX Zamek nawierzchniowy

Zamki do bram przesuwnych

Są one rewolucyjne w swojej konstrukcji. Standardowe zamki hakowe słabo sprawdzają się w tej roli, ponieważ koniec bramy przy zamykaniu często się chwieje i dochodzi do uderzania bolcem zamka w słupek. Można w ten sposób niechcący poniszczyć słupek. Często więc ucina się ten bolec, jednak wtedy wystarczy podnieść bramę i wysunąć hak z gniazda, aby dostać się na posesję. Lepiej nie ryzykować, złodzieje nie śpią. Lepiej zainstalować specjalny zamek z ryglem obrotowym. Jest to zaczep samokorygujący, co oznacza, że jego nakładka przesuwa się ułatwiając zamkowi zaryglowanie. Świder opiera się o ściany boczne w słupku, co uniemożliwia jego wyciągnięcie (wyłącznie przekręcenie świdra do pozycji pionowej pozwala go wysunąć). Jedyna możliwość na włamanie to przecięcie bolca, na którym zamontowany jest świder. Jednak nie jest to na szczęście łatwe, bo na bolcu znajduje się tuleja obrotowa utrudniająca cięcie. W tej kategorii te zamki nie mają sobie równych.

Zamek do bramy przesuwnej
Autor: LOCINOX Zamek do bramy przesuwnej wyposażony jest w specjalny obrotowy rygiel

Elektrozaczepy do furtki lub bramy

Współpracują z domofonami. Pozwalają otwierać furtkę z wewnątrz domu, bez potrzeby podchodzenia do parkanu. Jego specjalna zapadka blokuje mechanizm ryglujący i nie pozwala na otworzenie. Dopiero po naciśnięciu guzika w domofonie zapadka odblokowuje zamek. Decydując się na elktrozaczep, musisz doprowadzić do ogrodzenia dwa przewody jednożyłowe typu LY 1 mm2. Zjawisko elektromagnetyczne wykorzystują też specjalne zwory, którymi można zastąpić typowy zamek elektromagnetyczny. To para specjalnie skonstruowanych płytek, z których jedna instalowana jest na skrzydle, a druga na słupku. Wytwarza się między nimi pole magnetyczne o ogromnej sile przyciągania – do 500 kg.

Mechanicznie kodowane zamki do furtek i bram

To bardzo ciekawe rozwiązanie, stosowane głównie w przemyśle i obiektach publicznych. Ma z obu stron klawiaturę mechaniczną, która służy do wprowadzania kodu. Błędny kod uniemożliwi otwarcie furtki lub bramy. Zamek taki może mieć inny kod na wejście i inny na wyjście. Klawiatura ma klapkę, która chroni ja przed opadami i zabrudzeniem. Zamki takie oferowane są w wersji do furtek i bram rozwieralnych a także do bram przesuwnych.

Zamek kodowany
Autor: LOCINOX Zamki najlepszych producentów są sprawdzane nawet 500.000 razy, zanim zostaną wprowadzone do sprzedaży
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie