Alarm bezprzewowody do domu: wybór i montaż alarmu

2019-08-07 8:53

Alarm bezprzewowody pod względem walorów użytkowych i różnorodności dostępnych funkcji nie różni się od systemów przewodowych, a łatwiejszy i szybszy montaż jest dodatkową zachętą do jego zastosowania.

Domowa instalacja alarmowa
Autor: PIOTR MASTALERZ, PROJEKT: JOANNA I WOJCIECH MAŁECCY Alarm przewodowy najlepiej rozprowadzić wraz z innymi instalacjami podczas wznoszenia lub remontu domu, bezprzewodowy można zamontować w dowolnym momencie, także w wykończonym i zamieszkanym domu

O alarmach bezprzewodowych krążą rozmaite, często krzywdzące opinie, niemające wiele wspólnego z ich prawdziwymi zaletami i wadami. Prawdziwa ocena alarmu bezprzewodowego – jego skuteczności i ewentualnych ograniczeń – będzie zależała od tego, czy jego elementy zostaną dobrze dobrane, zamontowane i skonfigurowane, oraz od tego, czy warunki zewnętrzne, w których przyjdzie mu działać, nie będą utrudniały lub zakłócały jego pracy. W systemach bezprzewodowych prawie wszystkie elementy mają zasilanie bateryjne i komunikują się z centralą drogą radiową. Nowoczesne sieci bezprzewodowe są lepsze i reagują szybciej niż podobne sprzed kilku czy tym bardziej kilkunastu lat. Poprawiły się także oferta oraz funkcjonalność dostępnych elementów, dzięki czemu także skuteczność ochrony, jaką zapewnia alarm bezprzewodowy, jest większa.

Kiedy wybrać alarm bezprzewodowy

Inwestorzy najczęściej decydują się na zainstalowanie alarmu bezprzewodowego wtedy, gdy mają problem z okablowaniem domu. Dotyczy to zarówno domów nowych, w których na etapie budowy pominięto system alarmowy, uznając go za zbędną inwestycję, jak i takich z rynku wtórnego, w których przed zasiedleniem nie jest planowany generalny remont. Bezprzewodowe systemy alarmowe są także dobrym rozwiązaniem, kiedy trzeba rozbudować istniejący w domu system przewodowy po to, by objąć ochroną na przykład zaadaptowane na cele mieszkalne poddasze, wolno stojący garaż czy składzik, w którym będą przechowywane sprzęty i narzędzia ogrodowe albo inne wartościowe przedmioty. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rozbudowanie systemu przewodowego o elementy bezprzewodowe jest możliwe tylko wtedy, gdy ten pierwszy ma specjalne moduły komunikacji umożliwiające taką współpracę. Jeśli planuje się kiedykolwiek rozbudowę systemu przewodowego, trzeba od razu wybrać taki, który ma takie możliwości.

Przeczytaj też:

Alarm bezprzewodowy to wygodne rozwiązanie także wtedy, gdy już podczas budowy masz pewność, że chcesz mieć alarm, ale zależy ci na ograniczeniu kosztów inwestycji. Zainstalowanie wówczas alarmu przewodowego w minimalnym niezbędnym zakresie, ale takiego, który będzie można rozbudować o elementy bezprzewodowe, sprawi, że w przyszłości będzie można objąć skuteczną ochroną wszystkie pomieszczenia wewnątrz domu i wszystkie obiekty na terenie posesji.

Elementy systemu alarmowego bezprzewodowego

Ponieważ bezprzewodowe systemy alarmowe cieszą się coraz większą popularnością, producenci stale pracują nad poprawieniem jakości transmisji radiowej i rozszerzają ofertę elementów, które mogą działać w takim systemie i zwiększać jego możliwości. Podstawą systemu bezprzewodowego, tak jak przewodowego, jest centralka alarmowa z klawiaturą. Mogą z nią współpracować manipulatory, czujniki ruchu, dymu, zalania, temperatury, kontaktrony, sygnalizatory optyczne i akustyczne (wewnętrzne i zewnętrzne), czujki ochrony obwodowej oraz piloty umożliwiające włączanie i wyłączanie systemu, ale także otwieranie bramy wjazdowej i garażowej lub sterowanie oświetleniem zewnętrznym. System bezprzewodowy jest układem zamkniętym, to znaczy, że składa się z takiej liczby i takiego rodzaju elementów, jakie zostały skonfigurowane przez producenta. Jednak w wielu przypadkach można do niego włączać elementy tradycyjnego systemu przewodowego (muszą mieć możliwość współpracy z obydwoma systemami). Ważnym elementem są moduły komunikacji GSM/GPRS lub moduły LAN zwiększające funkcjonalność systemu oraz umożliwiające sterowanie alarmem za pomocą urządzeń mobilnych, a także powiadamianie (właściciela domu, osób przez niego upoważnionych lub agencji ochrony) o zaistniałych próbach naruszenia systemu.

Zasilanie elementów systemu alarmu bezprzewodowego

Elementy systemu bezprzewodowego są zasilane z baterii lub akumulatorów, co nierzadko nie spotyka się z uznaniem inwestorów. Trzeba jednak wiedzieć, że renomowani producenci do zasilania urządzeń bezprzewodowych stosują baterie litowe o dużej pojemności, na przykład typu CR123A (cena jednej to wydatek około 10-15 zł, zależnie od producenta). Częstotliwość ich wymiany zależy od wielu czynników, na przykład parametrów baterii lub akumulatorów, rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w danym systemie, czasu pracy będącego wynikiem ustawienia systemu, typu komunikacji (jednostronny lub dwustronny) oraz częstotliwości reagowania czujek. Najszybciej zużywają się baterie w czujkach ruchu zamontowanych w pomieszczeniach, w których często przebywasz, ponieważ reagują na każde twoje pojawienie się w polu ich widzenia (wówczas ich dioda zaświeca się na czerwono). Jeśli często będziesz używać pilotów albo klawiatur, musisz być przygotowany również na szybsze zużycie się ich baterii i konieczność ich wymiany. W nowoczesnych systemach źródła zasilania nie powinny wymagać wymiany częściej niż po 3-5 latach użytkowania (zgodnie z obowiązującą normą baterie muszą wystarczyć co najmniej na rok), ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że są to wartości uśrednione. Centralka systemu musi być podłączona do instalacji elektrycznej 230 V, ale ma też akumulator służący do podtrzymania zasilania w razie zaniku napięcia w instalacji elektrycznej.

Wideo: jaki wybrać i ile kosztuje system alarmowy do domu

System alarmowy - ile kosztuje, kiedy instalować?

Komunikacja: jedno- i dwustronna

Ważnym kryterium wyboru alarmu bezprzewodowego (poza jego funkcjonalnością, czyli możliwością dobrania elementów zapewniających ochronę miejsc i pomieszczeń oraz informujących o mogących wystąpić zagrożeniach) jest sposób komunikacji poszczególnych urządzeń oraz częstotliwość pracy. Należy się upewnić, czy komunikacja jest jednostronna, to znaczy taka, przy której czujki komunikują się tylko z centralą, czy dwustronna, czyli taka, w której czujki komunikują się z centralą i centrala z nimi. Komunikacja dwustronna zapewnia szybszą reakcję systemu oraz zwiększa pewność właściwego reagowania na zdarzenia i wykrywania ich. Elementy systemu alarmowego komunikują się między sobą drogą radiową na częstotliwościach 433 i 868 MHz (wartości te w przypadku poszczególnych producentów mogą się minimalnie różnić). Ponieważ są to częstotliwości przeznaczone do takich urządzeń, nie powinno się kupować elementów działających w innych, ponieważ może to powodować problemy z użytkowaniem, zarówno ich samych, jak i pozostałych elementów wymagających transmisji radiowej. Zakłócenia mogą wynikać ze sposobu przenikania fal radiowych przez różne materiały lub odbijania się od nich. Efektywnie tłumią zasięg radia i ograniczają komunikację lub powodują jej zanik przegrody zbudowane z blachy (na przykład lekkie ściany garaży) i takie, w których są elementy metalowe. Informacja o dalekim zasięgu poszczególnych czujek podawana przez producenta nie musi się sprawdzić w realnych warunkach, ponieważ dotyczy przestrzeni otwartej, bo w takich warunkach się je testuje. W domu zasięg ograniczają ściany, stropy i inne elementy. Aby zminimalizować ich wpływ, producenci wyposażają czujki w układy wzmacniające sygnał i polepszające zasięg przez selektywność transmisji.

Bezpieczeństwo systemu bezprzewodowego

Czujki i inne elementy mają podobny poziom bezpieczeństwa jak w systemie przewodowym, ale komunikacja drogą radiową może pod tym względem budzić wątpliwości potencjalnych inwestorów. Żeby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, producenci bezprzewodowych systemów alarmowych stosują zaawansowane techniki, na przykład zwiększające ich odporność na celowe próby zakłócania transmisji radiowej. Jeśli kupisz system alarmowy renomowanego producenta, nie masz powodów, by się obawiać, że zabezpieczenia zostaną złamane. Jeżeli poważnie podchodzisz do kwestii bezpieczeństwa, powinieneś się interesować wyłącznie produktami, które spełniają normę EN 50131 w stopniu co najmniej Grade 2 (dla instalacji o niskim lub średnim stopniu ryzyka) lub Grade 3 (dla instalacji o średnim lub wysokim stopniu ryzyka). Niektóre systemy mają także świadectwo kwalifikacji Zakładu Rozwoju Technicznej Ochrony Mienia „TECHOM” w klasie C lub najwyższej S. Ponadto kontrolę nad elementami systemu i komunikacją między nimi gwarantują mechanizmy informujące o niskim stanie baterii (dzięki którym elementy zasilające można wymienić na czas), szyfrowanie sygnałów przekazywanych między podzespołami oraz regularna (przynajmniej raz w roku) konserwacja systemu.

Montaż alarmu bezprzewodowego

Można kupić bezprzewodowe systemy alarmowe do samodzielnego montażu. Spełniają one wszystkie wymagania techniczne stawiane takim instalacjom, ale są przeznaczone przede wszystkim do małych obiektów (garaży, składzików, niedużych domów). Jeśli zależy ci na właściwym dobraniu urządzeń, ich dobrym skonfigurowaniu i systematycznej konserwacji systemu, powinieneś skorzystać z usług specjalizujących się w tym instalatorów. Oto, o czym trzeba pamiętać podczas instalowania i eksploatacji systemu bezprzewodowego:

  1. Baterię należy montować w urządzeniach tuż przed zarejestrowaniem się ich w systemie, ponieważ pozbawione komunikacji z centralą zużywają więcej energii.
  2. W pierwszej kolejności trzeba uruchomić centralkę i sprawdzić poziom przesyłanego sygnału radiowego (nie może być niższy niż 40%), a dopiero potem można montować poszczególne urządzenia.
  3. Jeśli w miejscu wybranym do umieszczenia czujki lub innego elementu systemu poziom sygnału jest za niski, należy wybrać inne miejsce i dopiero po uzyskaniu optymalnego sygnału zamontować urządzenia na stałe.
  4. Elementy systemu trzeba przymocować na znacznej wysokości, aby zapewnić lepszy zasięg komunikacji i wyeliminować przypadkowe zakłócenia (przesłonięcie) przez osoby przebywające w pomieszczeniu lub elementy wyposażenia domu.

Sprawdź się, czy wiesz jak działają systemy alarmowe: quiz

Jak działają systemy alarmowe
Pytanie 1 z 6
Podstawowym zadaniem systemu alarmowego jest: