Fotowoltaika – czy mnie na to stać i czy się to opłaca?

2021-06-17 14:44

W naszym cyklu Pog@dane. Zbudowane dotyczącym fotowoltaiki - Wojciech Kowalczyk, dyrektor ds. kanałów specjalistycznych ESOLEO, ekspert związany z branżą energii odnawialnej w Polsce - przedstawił korzyści wynikające z inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

webinar esoleo
Autor: archiwum serwisu

W dniu 10 czerwca odbyło się bezpłatne e-spotkanie dotyczące fotowoltaiki. Ekspert związany z rynkiem OZE przedstawił korzyści wynikając z inwestycji. Wyjaśnił czym się kierować zarówno przy wyborze technologii, produktów, jak i firmy instalacyjnej.

Naszym gościem był Wojciech Kowalczyk, dyrektor ds. kanałów specjalistycznych ESOLEO, absolwent Instytutu Nauk o Ziemi UMCS. Od 2014 r. związany z branżą fotowoltaiczną. Ekspert fotowoltaiki, praktyk, łączący pasję do źródeł energii odnawialnej z technicznym doświadczeniem w zakresie kubaturowych obiektów przemysłowych i wiedzą naukową w zakresie geograficznych systemów informatycznych.

Spotkanie poprowadził Piotr Laskowski - redaktor naczelny Muratora. Rozmawialiśmy o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy instalującej fotowoltaikę, jakie są korzyści z inwestycji i jakie mogą pojawić się problemy.

Zapraszamy do obejrzenia wideo z naszego e-spotkania.

Fotowoltaika – czy mnie na to stać i czy faktycznie się to opłaca?

Odpowiadamy na pytania zadane podczas e-spotkania

1. Co z problemem zwiększonego napięcia w sieci? Jeżeli jest zbyt dużo paneli fotowoltaicznych zwiększa się napięcie w sieci i falowniki wyłączają się.

Faktycznie taka sytuacja może powodować wyłączanie się falownika, należy zaznaczyć, że odpowiedzialnym za utrzymanie odpowiednich parametrów sieci (czyli napięcie 230V) jest zakład energetyczny. Gdyby problem z falownikiem się utrzymywał, należy zgłosić reklamację do zakładu energetycznego.

2. Czy panele fotowoltaiczne są odporne na gradobicie?

Tak, panele fotowoltaiczne tworzone są z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne, w tym grad. Należy jednak pamiętać, że ewentualne uszkodzenia po gradobiciu (np. w przypadku opadów gradu nadnaturalnej wielkości) zaliczane są do szkody w mieniu i podlegają pod zakres ubezpieczenia - polisy mieszkaniowej.

3. Czy można mieć w Polsce instalację fotowoltaiczną nie podłączoną do systemu przesyłowego? Przykładowo w odległym miejscu w górach?

Tak, jest to możliwe. W takie sytuacji rozwiązaniem może być tzw. wyspowa instalacja fotowoltaiczna (off-grid), która zamiast przesyłać nadwyżki prądu do sieci, magazynuje go w akumulatorach. Taki rodzaj instalacji może być wyposażony w dodatkowy generator, który umożliwia wyprodukowanie brakującej energii zimą, kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje mniejsze ilości energii. Koszty związane z takim rozwiązaniem są jednak bardzo wysokie i przynajmniej obecnie nieopłacalne.

4. Czy można rozbudować instalację w późniejszym czasie? Obecnie mam zapotrzebowanie dla mojego domu na instalację fotowoltaiczną ok. 4 kW, w późniejszym zamierzam zainstalować pompę ciepła powietrze-woda. Czy muszę zmieniać falownik, czy wystarczy tylko dołożyć następny?

Tak, istnieje możliwość rozbudowywania instalacji fotowoltaicznej w zależności od zapotrzebowania. Należy zaznaczyć, że montując instalację PV z ESOLEO, w przypadku chęci rozbudowania instalacji w przyszłości, jedynie rozbudowanie jej ponownie z ESOLEO zapewni nieutracenie gwarancji na dotychczas zamontowaną instalację. Warto jednak od razu przy planowaniu instalacji zastanowić się nad ewentualną rozbudową i przedyskutować tę możliwości z doradcą. Kwestia wymiany falownika będzie zależała od tego jakiej mocy instalacja została pierwotnie zainstalowana, jakie elementy zostały do niej użyte i jakich zmian klient będzie potrzebował.

5. Co to perowskity?

Perowskity to materiały absorbujące światło, pozwalające przekształcić energię słoneczną w prąd w ogniwie fotowoltaicznym.

6. Czy dom musi być oddany do użytku, żeby można było podpisać umowę na instalację fotowoltaiczną?

Nie jest to konieczne, jednak zamontowanie paneli fotowoltaicznych przed końcem budowy domu, będzie wiązało się z utraceniem prawa do ulgi termomodernizacyjnej. Dodatkowo podłączenie licznika dwukierunkowego będzie możliwe w momencie podpisania umowy kompleksowej z zakładem energetycznym.

7. Czy fotowoltaika się opłaca?

Najlepszym dowodem na to, że fotowoltaika się opłaca są tysiące zadowolonych Klientów. Co więcej, dla każdego ta opłacalność będzie wiązała się z czymś innym. Dla jednych z obniżeniem rachunków za prąd, dla innych z zyskaniem niezależności energetycznej, a dla jeszcze innych z przyczynianiem się do życia w zgodzie z ekologią. A te wszystkie rozwiązania zapewni właśnie fotowoltaika. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z ESOLEO. Chętnie przeanalizujemy każdy przypadek.

8. Czy istnieją ograniczenia powierzchni farm fotowoltaicznych na terenach rolniczych w danym regionie / gminie?

Powstanie farmy fotowoltaicznej w danym regionie (gminie) może być uzależnione od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bądź uwarunkowań środowiskowych związanych z programem Natura 2000. Każdy przypadek należy sprawdzić indywidualnie.

9. Jaki jest średni koszt 1 m2 instalacji fotowoltaicznej?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy m.in. od wybranego rodzaju modułów fotowoltaicznych, których wielkość i moc może się delikatnie różnić od siebie, dlatego nie praktykuje się przeliczania kosztu instalacji na m2. Kluczowe do oceny średniego kosztu instalacji jest przeprowadzenie bezpłatnego audytu przez ESOLEO oraz dobranie instalacji dedykowanej dla danego rodzaju dachu i uwzględniającej inne ważne czynniki, wpływające na wybór rodzaju instalacji.

10. Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? W stosunku do aktualnego zużycia? Planuję najpierw założyć fotowoltaikę, a w przyszłym roku pompę ciepła.

Najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej jest skontaktowanie się z ESOLEO i rozmowa z doradcą, informując go o planach na najbliższe lata. Eksperci przeprowadzą darmowy audyt i pomogą dobrać odpowiednie parametry instalacji.

11. Co ze zmianami zapowiedzianymi przez rząd od 2022 r.? Czy one zmienią opłacalność fotowoltaiki?

Faktycznie zapowiedzi rządu mogą wprowadzić dużo zmian. Obecnie wiemy, że wszyscy, którzy zakupią instalację fotowoltaiczną do końca 2021 r., będą mogli rozliczać wyprodukowaną energię na obecnych zasadach. Będziemy analizować całą sytuację oraz naszą ofertę w oparciu o reguły finalnie przedstawione przez rząd.

12. Prosumentów przechowanie energii kosztuje 20%, jaka będzie strata kiedy staniemy się producentami?

Trudno analizować całą sytuację bez wszystkich informacji, nad którymi pracuje rząd oraz ostatecznych cen ustalonych przez zakłady energetyczne. Niestety w tym przypadku musimy poczekać na decyzje, by przedstawić rzetelne informacje.

13. Jak podniosą stopy procentowe, to kredyt nie będzie tanim pieniądzem. Co z kwestią, że dostawcy prądu coraz częściej nie chcą odbierać energii od posiadaczy paneli fotowoltaicznych? Ludziom się wyłączają falowniki na sygnał z sieci, że jest za dużo energii.

Obecnie kredyty są dosyć tanim sposobem finansowanie inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i rekomendujemy skorzystanie z tego rozwiązania jak najszybciej.

14. Kiedy nastąpi tokenizacja energii?

Wykorzystanie technologii blockchain w polskiej energetyce na razie nie występuje. To, kiedy takie rozwiązania powstaną, zależy tylko od firm, które mogą je wprowadzić.

15. Jak długo potrwa promocyjna oferta ESOLEO na bilansowanie 1:1? Skoro firma dopłaca za dystrybucję, to na dłuższą metę będzie to średnio opłacalne i niebawem pewnie skończy się okres promocji?

Na chwilę obecną nie mamy w planach zakończenia oferowania łączonej oferty ESOLEO i Plusa.

16. Nie ma dzisiaj w Polsce wytycznych - norm prawnych do montaż instalacji fotowoltaicznych, o czym Wy mówicie?

Obecnie istnieją wytyczne dotyczące prawa budowlanego oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych, do których ESOLEO stosuje się w codziennej pracy. Oprócz tego opracowaliśmy wewnętrzne standardy dotyczące montażu fotowoltaiki, których przestrzegania wymagamy od wszystkich ekip montujących dla nas instalacje PV.

17. Z tego co wiem są jakieś przepisy/normy i musi być kontrolą ppoż, ale powyżej chyba 10 kW?

Zgodnie z prawem każda instalacja powyżej 6,5 kW powinna mieć swój projekt uzgodniony i zaakceptowany przez rzeczoznawcę do spraw przeciwpożarowych oraz powinna zostać zgłoszona do Powiatowej Straży Pożarnej.

18. Fotowoltaika będzie teraz opłacać się chyba tylko tam, gdzie zapewnią tokenizację na dobrych warunkach i nie jako chwilowa promocja, bo inaczej to 20 groszy dostanę za kWh, a kupować będę za 70 gr.

Trudno analizować całą sytuację bez wszystkich informacji, nad którymi pracuje rząd oraz znajomości ostatecznych cen, ustalonych przez zakłady energetyczne. Niestety w tym przypadku musimy poczekać, by móc przedstawić rzetelne informacje.

19. Jaka będzie opłacalność pomp ciepła po 2022 r.?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W najbliższych latach przewiduje się dynamiczny wzrost cen energii elektrycznej, co przełoży się na obniżenie opłacalności pomp ciepła zasilanych właśnie energią elektryczną. Rozwiązaniem na taką ewentualność może być montaż instalacji fotowoltaicznej, umożliwiającej pozyskanie darmowej energii do zasilenia pompy.

20. Czy w Esoleo trzeba przejść na taryfę G12w, aby rozliczać się 1:1? Jeżeli tak - dlaczego? Na jaki okres podpisywana jest umowa na rozliczenie 1:1? Jak Esoleo zmieni ofertę, jeżeli zapowiadana zmiana dotycząca instalcji PV wejdzie w życie w 2022 r.? Czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska konsultuje swoje pomysły z dużymi firmami fotowoltaicznymi czy samodzielnie podejmuje decyzje? Według MKiŚ jeżeli założymy fotowoltaikę do końca 2021 r. będziemy prosumentami przez przynajmniej 15 lat - czy można uruchomić i podpisać umowę w momencie kiedy nie ma jeszcze odbioru na użytkowanie domu?

Jeżeli chce się skorzystać z łączonej oferty ESOLEO i Plusa, to należy przenieść swój prąd do Plusa. W ramach tego przeniesienia, klient jest automatycznie przenoszony na taryfę G12w w Plusie.Umowa kompleksowa z Plusem jest podpisywana na czas nieograniczony, natomiast zasada 1:1 wraz z opłatą handlową 1 zł to promocja na 24 miesiące, ale z możliwością wielokrotnego przedłużenia – tu akurat zmienną może być jedynie opłata handlowa.W temacie ewentualnej zmiany oferty będziemy informować klientów jak już będą dokładne informację dotyczące zmian planowanych na 2022 r. MKiŚ raczej podejmuje samodzielnie decyzje.Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale jeżeli instalacja elektryczna w danym domu jest podłączona do sieci i jest możliwość wymiany licznika na dwukierunkowy to powinna być taka możliwość.

21. Kąt nachylenia dachu 18 stopni - czy można zainstalować fotowoltaikę?

Tak, na dachu o takim nachyleniu można instalować fotowoltaikę.

22. Czy im większa żyła w przewodzie w miejscu przyłączenia tym lepiej?

Przekrój przewodu w miejscu przyłączenia instalacji musi być wystarczająco duży, żeby odebrać moc wyprodukowaną przez fotowoltaikę. Za mały przekrój uniemożliwia przyłączenie instalacji, natomiast jeśli przekrój jest wystarczający, to nie ma potrzeby wymieniać przewodu na taki o jeszcze większym przekroju.

23. Czy odległość 100 m np. do gruntowej instalacji potrzebuje takiego samego zabezpieczenia AC, co odległość powiedzmy 50 m?

Tak - zabezpieczenie AC się nie zmienia, ponieważ z falownika będzie płynął taki sam prąd wyjściowy. Przewód powinien mieć za to większy przekrój, ponieważ większa odległość wiąże się ze spadkami napięcia na przewodzie.

24. Co kontroluje napięcie w sieci, jeżeli falownik jest wyłączony powyżej progu 252 V?

O ile dobrze rozumiemy pytanie, to falownik po przekroczeniu progu napięcia w sieci przestaje produkować energię, natomiast nie wyłącza się i dalej monitoruje parametry sieci.

25. Sieć jest modernizowana nieustannie, lecz skąd inwestor sieci dystrybucyjnej ma wiedzieć, kto do  tej sieci będzie chciał się włączyć i z jak dużą fotowoltaiką?

To prawda, jest to dodatkowy element, który poszczególne zakłady energetyczne muszą w jakiś sposób zakładać. Wielkość instalacji przyłączanych jest ograniczona przez moc przyłączeniową danego odbiorcy, więc nie jest możliwe, że gospodarstwo domowe nagle podłączy instalację 100 kW. Dla dużych instalacji (powyżej 50kW) zakład energetyczny może odmówić wydania warunków przyłączenia i tym samym uniemożliwi podłączenie instalacji PV do sieci.