Domy z fotowoltaiką: wybieramy najlepsze projekty
Przedstawiamy projekty gotowe domów jednorodzinnych z kolekcji Muratora, w których jest zastosowana instalacja fotowoltaiczna.
Domy wznoszone od 2021 r. powinny być energooszczędne. To znaczy, że powinny być zbudowane z wykorzystaniem materiałów dobrze izolujących termicznie. Ważna jest także szczelność, żeby nie tracić energii cieplnej. Ich zapotrzebowanie na energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji nie może przekraczać 70 kWh/m2 rocznie. Żeby spełnić ten warunek często trzeba wykorzystać źródła ciepła grzewczego zasilane energią odnawialną, np. czerpaną z własnej instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja w fotowoltaikę jest także opłacalna, ponieważ można na nią uzyskać dofinansowanie w formie ulgi podatkowej albo bezzwrotnej dotacji.
GALERIA: projekty domów z panelami fotowoltaicznymi
Autor: www.muratorprojekty.pl
Projekt domu AG009 Daniel V G2 ENERGO PLUS, projekt Archipelag. Budynek zaprojektowano jako wysokoenergooszczędny, wyposażony w pompę ciepła oraz system solarny. Zobacz ten projekt domu
Przedstawiamy projekty domów z kolekcji Muratora, w których źródłem ogrzewania i ciepłej wody użytkowej jest kocioł gazowy albo pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną.
M245bG1 - Trafna decyzja - wariant V (etap II)
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia użytkowa 79,5 m2
- Powierzchnia garażu 20,0 m2
- Powierzchnia netto 114,7 m2
- Powierzchnia zabudowy 90,6 m2
- Powierzchnia całkowita 155,5 m2
- Liczba pokoi (z salonem) 5
- Wymiary działki 19,80 x 15,20 m
Zobacz szczegóły projektu: Trafna decyzja - wariant V (etap II) >>>
Projekt Trafna decyzja - wariant V (etap II) to kompaktowy dom z poddaszem użytkowym i garażem jednostanowiskowym, który świetnie będzie pasował na każdej działce. Pod szarym dachem dwuspadowym mieści się zgrabna bryła, do której wykończenia zaproponowano połączenie białego tynku, desek oraz płyt betonowych.
Dom jest przeznaczony dla typowej rodziny - obejmuje 4 sypialnie (ta na parterze może pełnić funkcję pokoju do pracy albo gościnnego). Część dzienna to duży pokój z aneksem kuchennym i kominkiem oraz wyjściem na taras okalający budynek z dwóch stron.
A103a - Umiarkowany - wariant I
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia użytkowa 85,0 m2
- Powierzchnia netto 88,7 m2
- Powierzchnia zabudowy 119,9 m2
- Powierzchnia całkowita 114,2 m2
- Liczba pokoi (z salonem) 4
- Wymiary działki 19,90 x 17,40 m
Zobacz szczegóły projektu Umiarkowany - wariant I >>>
Projekt Umiarkowany - wariant I to prosty dom parterowy o zwartej bryle, kryty dachem dwuspadowym. Jasny budynek jest wykończony białym tynkiem w połączeniu z płytami drewnopodobnymi. Jego powierzchnia została podzielona na 2 strefy. Na lewo od wejścia znajduje się strefa dzienna z przestronnym salonem połączonym z kuchnią. Salon jest otwarty na dwóch bokach wyjściami na taras. Do strefy dziennej należą również kotłownia i toaleta przy wejściu.
Niewielki korytarz na prawo prowadzi do trzech sypialni oraz dużej łazienki. W tej części znajduje się również prywatna garderoba.
A102aG2+AR1 - Dom z klimatem - wariant II (aranżacja 1) (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
Autor arch. Katarzyna Słupeczańska
- Powierzchnia użytkowa 144,9 m2
- Powierzchnia garażu 41,3 m2
- Powierzchnia netto 249,0 m2
- Powierzchnia zabudowy 191,8 m2
- Powierzchnia całkowita 266,7 m2
- Liczba pokoi (z salonem) 4
- Wymiary działki 28,70 x 18,10 m
Zobacz szczegóły projektu Dom z klimatem - wariant II >>>
Projekt Dom z klimatem - wariant II to przestronna willa o nowoczesnej bryle, w której połączono dom pod dwuspadowym dachem z parterowym garażem na 2 samochody, krytym dachem płaskim, na którym urządzono taras.
Od strony wejścia dom wygląda skromnie, wręcz ascetycznie. Najważniejsze dzieje się na elewacjach ogrodowych, z których jedna (boczna) jest w całości przeszklona. Za szklaną ścianą znajduje się otwarta strefa dzienna, częściowo otwarta aż po dach. Oprócz tego na parterze znajduje się gabinet i zaplecze gospodarczo-sanitarne domu. Część poddasza zajmuje antresola, na której można urządzić kącik wypoczynkowy. Dalej umieszczono obszerną łazienkę i 2 sypialnie. Z większej prowadzi wyjście na taras nad garażem.
M249 - Wygodny
Autor arch. Katarzyna Słupeczańska
- Powierzchnia użytkowa 128,5 m2
- Powierzchnia garażu 32,8 m2
- Powierzchnia netto 169,8 m2
- Powierzchnia zabudowy 235,0 m2
- Powierzchnia całkowita 211,8 m2
- Liczba pokoi (z salonem) 5
- Wymiary działki 19,30 x 29,20 m
Zobacz szczegóły projektu: M249 Wygodny >>>
Projekt Wygodny to przestronny dom dla rodziny, w której ktoś pracuje w domu. Oprócz 3 sypialni obejmuje również gabinet, którego wnętrze można dowolnie zorganizować. W razie potrzeby może być dodatkową sypialnia lub pokojem gościnnym.
Ten dom to idealna propozycja dla zwolenników dobrze zorganizowanej przestrzeni. Z prawej strony przy wejściu umieszczono zaplecze gospodarczo-sanitarne domu oraz garaż na 2 samochody. Salon to komfortowa przestrzeń, umownie podzielona na część jadalnianą i wypoczynkową. Naprzeciwko wygodnych kanap znajduje się zabudowa telewizyjna, a w rogu – kominek. Prawie całą ścianę salonu zajmują duże, przesuwne drzwi tarasowe prowadzące na komfortowy taras. Zmieści się tu duży stół oraz meble ogrodowe. Poranna kawa na tarasie, w otoczeniu ozdobnych roślin na pewno będzie smakować wyjątkowo. Trzy sypialnie i łazienkę zaprojektowano w tylnej części domu. Aby zwiększyć intymność strefy nocnej można ją oddzielić ścianką działową z drzwiami.
Ten projekt domu z fotowoltaiką ma też mnóstwo walorów wizualnych. Strefę wejściową podkreślono obszernym podcieniem i ozdobiono płytkami klinkierowymi nawiązującymi kolorystycznie do dachu. Brama garażowa oraz stolarka okienna współgra z podbitką, a jasny taras i białe ściany rozświetlają bryłę. Dzięki umiejętnie dobranym, ozdobnym detalom oraz skontrastowaniu trzech barw, dom prezentuje się szykownie i okazale.
M260a - Cenny - wariant III (etap II)
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia użytkowa 117,4 m2
- Powierzchnia netto 146,3 m2
- Powierzchnia zabudowy 97,8 m2
- Powierzchnia całkowita 192,3 m2
- Liczba pokoi (z salonem) 5
- Wymiary działki 18,40 x 17,40 m
Zobacz szczegóły projektu: Cenny - wariant III (etap II) >>>
Projekt Cenny - wariant III (etap II) to nieduży dom wykończony w modnej, szarej tonacji. Pod dachem krytym antracytowymi dachówkami znajduje się biało tynkowana bryła z dekoracyjnymi fragmentami z szarego tyku i cegły klinkierowej.
W projekcie domu Cenny świetnie zaplanowano wykorzystanie powierzchni, żeby wygodnie mogła w nim żyć nieduża rodzina. Na parterze znajduje się kuchnia otwarta na duży salon z kominkiem i wyjściem na taras. Obok wejścia umieszczono pomieszczenie techniczne oraz łazienkę z prysznicem. W przedsionku jest miejsce na dużą szafę. W głębi znajduje się sypialnia, z której mogą korzystać gospodarze domu.
Poddasze zostało przeznaczone na strefę nocną z 3 sypialniami. Dla wygodny mieszkańców jest tam także garderoba oraz duża łazienka z pralnią.
AG009 - Daniel V G2 ENERGO PLUS
Autor Archipelag
- Powierzchnia użytkowa 172,9 m2
- Powierzchnia garażu 38,6 m2
- Powierzchnia netto 280,1 m2
- Powierzchnia zabudowy 225,5 m2
- Liczba pokoi (z salonem) 5
- Wymiary działki 23,84 x 26,48 m
Zobacz szczegóły projektu: AG009 - Daniel V G2 ENERGO PLUS >>>
Projekt Daniel to przestronny dom o rozbudowanej bryle przeznaczony dla 3-5-osobowej rodziny. To budynek parterowy z poddaszem użytkowym oraz garażem na 2 samochody. Budynek zaprojektowano jako wysoce energooszczędny, wyposażony w pompę ciepła oraz system solarny i fotowoltaiczny. W projekcie przewidziano wentylację mechaniczną z rekuperacją.
W projekcie tego domu zwraca uwagę wysoki salon - otwarty aż po dach i wyposażony w system drzwi przesuwnych wiodących na taras. Salon jest połączony z kuchnią, z drugiej strony przechodzi w ciąg komunikacyjny z wyeksponowanymi schodami. Na parterze znajduje się również pokój do pracy oraz sypialnia z garderobą i prywatną łazienką. Centralną część poddasza zajmuje otwarty salonik, który można przeznaczyć na pokój lektury lub gier. Na obu krańcach umieszczono sypialnie z garderobą. Na poddaszu znajduje się również łazienka i pralnia.