Schody wejściowe do domu. Zbuduj wygodne schody z betonu

2014-04-29 14:11

Dowiedz się, jak poprawnie zbudować wygodne schody wejściowe do domu. Poznaj tajniki wykonywania schodów betonowych i robienia na nich okładziny ceramicznej.

Schody betonowe z okładziną ceramiczną
Autor: Mariusz Bykowski Okładzina z płytek ceramicznych musi być szczelnie wykonana, żeby elementy po kilku zimach nie zaczęły odpadać

Schody zewnętrzne bez mostków

Schody przylegają do budynku podestem lub nawet całym biegiem. Dlatego podczas ich wykonywania należy zwrócić uwagę, jak uniknąć mostków termicznych w tym miejscu. Zwykle buduje się je, gdy cokołowe fragmenty ściany fundamentowej są już wykończone hydroizolacją, styropianem oraz folią kubełkową. Konstrukcję betonową i ziemną wznosi się bezpośrednio przy cokole budynku. Metalowa może być dostawiona do ściany domu jako samonośna. Z punktu widzenia ochrony cieplnej budynku jest to najlepsze rozwiązanie.

Kotwienie do ścian

Najczęściej jednak trzeba powiązać konstrukcję schodów ze ścianą. Większość domów ma ściany dwuwarstwowe, czyli na zewnątrz jest warstwa termoizolacyjna. Najlepiej jest przed dociepleniem zakotwić w warstwie nośnej profil połączeniowy, którego środek wypełnia się materiałem izolacyjnym. Gdy musisz schody kotwić, przebijając się przez warstwę ocieplenia, należy szukać takich rozwiązań, żeby użyć jak najcieńszego materiału, na przykład prętów gwintowanych. Dylatację między schodami i konstrukcją domu uszczelnia się pianką montażową, a wykończyć ją można sznurem z pianki poliuretanowej lub fugą elastyczną.

Schody betonowe

Decydując się takie schody, musisz z góry wiedzieć, jakim materiałem zostaną one wykończone. Wysokość konstrukcji z betonu powinna być taka, żeby po ułożeniu hydroizolacji i warstwy wyrównawczej pozostało kilkanaście-kilkadziesiąt milimetrów przeznaczonych na zaprawę klejową i okładzinę. Musisz więc wiedzieć, czy będziesz chciał ułożyć cienkie płytki z gresu, czy płytki betonowe lub klinkierowe o grubości kilku centymetrów. Schody betonowe wykonuje się zwykle już na etapie wznoszenia stanu surowego, choć można to także zrobić po wykończeniu domu. Schody z betonu muszą być oddzielone od ścian budynku, żeby uniknąć mostka termicznego. Nawet jeśli budynek jest jeszcze nieocieplony, między konstrukcję domu i płytę schodów trzeba włożyć płyty styropianu.

Fundament schodów betonowych

Schody dużych rozmiarów mogą wymagać fundamentowania, aby po jakimś czasie nie uległy odkształceniu na skutek nierównomiernego osiadania gruntu. Fundament powinien być zagłębiony poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli co najmniej 1,2 m poniżej poziomu gruntu. Schody małe i lekkie możesz oprzeć na warstwie chudego betonu o grubości 10 cm. Najpierw betonuje się płytę główną, a potem schodki. Wzdłuż obrysu konstrukcji należy wykonać deskowanie i mocno, stabilnie je podeprzeć. Płyta powinna być zbrojona prętami, które układa się w dolnej części. Do budowy schodów używaj betonu klasy C16/20, a na fundamenty – C12/15. Po wykonaniu płyty robi się deskowanie stopni i kolejno je wypełnia. W płycie dużych rozmiarów trzeba zrobić dylatacje, żeby beton nie popękał. Beton nabierze pełnej wytrzymałości po mniej więcej 4 tygodniach i wtedy można przystąpić do prac wykończeniowych.

Schody z bloczków betonowych

Schody można zrobić także, murując z bloczków fundamentowych klasy C20/25 ich kontur, a wnętrze wypełniając warstwami piaskiem, który należy mocno ubić lub zagęścić maszynowo. Na takiej podbudowie układa się warstwę betonu o grubości 5-10 cm.

Hydroizolacja

Wykonując schody na konstrukcji betonowej, nie wolno zapominać o hydroizolacjach. Na ławach lub stopach fundamentowych powinno się ułożyć izolację poziomą, na przykład z papy na osnowie poliestrowej. Na gotowej konstrukcji trzeba także wykonać warstwę zapobiegającą podciąganiu wilgoci pod okładzinę, co mogłoby spowodować odspojenie się płytek.

Okładzina schodów

Na okładzinę schodów należy używać elementów mrozoodpornych o powierzchni antypoślizgowej. Przykleja się je mrozoodpornym, elastycznym klejem. Gdy układamy płytki na zewnątrz, zaprawę klejową trzeba nanosić i na podłoże, i na płytki, żeby cała przestrzeń pod nimi była wypełniona. Podczas wykonywania okładziny należy powtórzyć dylatacje w tych samych miejscach, w jakich były zrobione w płycie. Fugi powinny mieć co najmniej 4-5 mm szerokości. Szczelnie wypełnij je mrozoodporną i elastyczną spoiną. Okładzina powinna być tak wykonana, żeby zapobiec dostaniu się wody pod płytki. Jeśli to nastąpi, zamarzająca woda wcześniej czy później spowoduje odpadanie elementów okładziny.

Pozostałe podkategorie