Redakcja Muratora rekomenduje - stropy i balkony

2013-03-20 12:58

Pracując na co dzień w redakcji "Muratora", poznajemy mnóstwo produktów i rozwiązań budowlanych. Wiedzę o nich zdobywamy podczas spotkań z producentami i w trakcie licznych szkoleń. Wiemy więc co warto doradzić. Jeśli chodzi o stropy polecamy płyty ze strunobetonu. Rekomendujemy też łączniki balkonowe chroniące przed mostkami termicznymi.

Łącznik balkonowy
Autor: BETOMAX Łącznik z wkładką termoizolacyjną zapobiega powstaniu mostka termicznego na styku ściany z balkonem

Płyty ze strunobetonu - szybki strop

Budowa stropu jest szybka i sucha, bez konieczności stemplowania. Strunobeton to porsche wśród konstrukcji stropowych. Beton zbrojony sprężonymi linkami stalowymi ma wielką wytrzymałość mechaniczną. Zawdzięcza to wstępnemu naprężeniu zbrojenia. Siły sprężające podczas krzepnięcia i twardnienia betonu są do niego przekazywane. Nośność płyt jest znacznie wyższa niż obciążenia, jakie mogą wystąpić w domu jednorodzinnym. Na takim stropie możesz swobodnie ustawiać ściany działowe. Jego maksymalna rozpiętość wynosi 7-12 m, zależnie od rodzaju płyty i jej zbrojenia. Strop z płyt montuje się w jeden dzień. Nie ma potrzeby pośredniego podpierania go. Nie trzeba wstrzymywać robót budowlanych na czas schnięcia betonu (czasem układa się tylko cienką warstwę wierzchnią). Ściany wyższej kondygnacji można stawiać następnego dnia. Spód stropu jest bardzo gładki. Żeby pokryć je tynkiem, trzeba użyć siatki tynkarskiej, która zapewni zaprawie przyczepność. Zwolennicy wnętrz industrialnych mogą tylko zaszpachlować styki płyt i je pomalować. A nawet pozostawić surowe.

Łączniki balkonowe

Jednym z miejsc w domu, w którym powstają duże mostki cieplne, jest połączenie płyty balkonowej ze ścianą i dalej stropem. W istocie jest to najczęściej fragment płyty stropowej wysunięty na zewnątrz. Jeśli płyta nie będzie ocieplona ze wszystkich stron, będzie to miejsce dużych strat ciepła, bo zbrojony beton bardzo dobrze je przewodzi. Konsekwencją takiego rozwiązania jest zawsze zimna podłoga przy drzwiach balkonowych. Do odcięcia płyty stropowej od balkonowej może służyć łącznik balkonowy. Składa się z elementu termoizolacyjnego, przez który są przeprowadzone pręty zbrojeniowe, oraz łożyska oporowego w strefie ściskanej. Montuje się go tak, żeby element izolacyjny wszedł w skład warstwy termoizolacyjnej. Dzięki temu zimna betonowa płyta balkonu nie styka się z konstrukcją budynku. Zbrojenie należy połączyć ze zbrojeniem stropu i płyty balkonowej. Masz do wyboru łączniki różnego typu zależnie od konstrukcji balkonu: do wspornikowych, podpartych przegubowo, prostych i narożnych, a nawet takich, których płyta jest położona na innym poziomie niż strop.

Pozostałe podkategorie