Kiedy zaprawy murarskie ciepłochronne się sprawdzają?

2011-10-06 14:48

Ciepłochronne zaprawy murarskie nie są zarezerwowane wyłącznie dla ścian jednowarstwowych. Ciepłe zaprawy do murowania z powodzeniem sprawdzą się także w ścianach z zewnętrzną izolacją termiczną. Zobacz, kiedy murowanie ścian na ciepłe spoiny się opłaca, a kiedy nie ma to sensu.

Zaprawy murarskie
Autor: Mariusz Bykowski Jednorodny mur, w którym zarówno elementy, jak i spoiny mają zbliżone parametry cieplne, to gwarancja przegrody bez mostków, którą łatwo efektywnie zaizolować

Ciepłochronne zaprawy murarskie - kiedy warto?

Oto kilka przykładów, kiedy inwestor może odnieść rzeczywiste korzyści z zastosowania zapraw murarskich z perlitem do murowania ścian zewnętrznych:

  • w ścianach jednowarstwowych z elementów murowanych na spoiny grubości 10 mm lub większej;
  • kiedy ściany są murowane z drobnych elementów – wtedy spoin jest dużo i mają wpływ na parametry cieplne przegrody;
  • gdy planuje się ocieplenie budynku dopiero po pewnym czasie, a ogrzewa się go już od pierwszego sezonu – ciepłe spoiny ograniczają straty ciepła i są w mniejszym stopniu narażone na przemarzanie;
  • kiedy w całym budynku, na każdym etapie budowy szuka się sposobów na ograniczenie strat energii – zsumowanie kilku małych zysków w różnych przegrodach może dać pokaźny bilans dodatni.

Zaprawy do ciepłego murowania - kiedy się nie opłacają?

Stwierdzenie, że ciepłochronne zaprawy do murowania są idealnym rozwiązaniem dla każdej ściany, byłoby przesadą. Niekiedy w zupełności wystarczy zaprawa tradycyjna:

  • w ścianach z elementów murowanych na spoiny cieńsze niż 10 mm;
  • kiedy ściany murowane z dużych elementów, zwłaszcza gdy zaprawę układa się tylko w spoinach poziomych – spoin jest wtedy mało i praktycznie nie mają wpływu na parametry cieplne przegrody;
  • w ścianach trójwarstwowych – poprawa parametrów warstwy nośnej w odniesieniu do współczynnika U całej przegrody jest tak niewielka, że można ją pominąć;
  • w ścianach z silikatów – nie tylko ze względu na ich gładkość, ale też dlatego, że silikaty są elementami zimnymi i łączenie ich ciepłochronną zaprawą nie ma sensu.
Warto wiedzieć

Co to są zaprawy ciepłochronne?

Gotowe zaprawy ciepłochronne to mieszanki cementów, wapna, dodatków modyfikujących i wypełniaczy, ale w odróżnieniu od tradycyjnych mają w swoim składzie lekkie kruszywo – perlit. Jest to obojętne chemicznie szkliwo wulkaniczne o szarym lub białym kolorze. Sprawia, że stwardniała zaprawa ma mniejszą gęstość i chroni przed stratami ciepła. Standardowe zaprawy cementowo- -wapienne mają współczynnik przewodzenia l na poziomie około 0,8 W/(mK). W termoizolacyjnych jest on przynajmniej dwukrotnie niższy, a niekiedy osiąga nawet 0,18 W/(mK), czyli mniej, niż mają niektóre elementy murowe.

Zaprawa murarska
Autor: Jolanta Pietrucha
Nasi Partnerzy polecają