Wapno gaszone. Czy wapno hydratyzowane jest jeszcze stosowane do zapraw tynkarskich i murarskich?

2009-09-15 2:00

Wapno gaszone, czyli mówiąc fachowo wapno hydratyzowane było kiedyś nieodzowne przy budowie domu. Używano go do wyrabiania zapraw tynkarskich i zapraw murarskich.  Zobacz jak zrobić wapno hydratyzowane samemu i do czego się przyda. Zapraszamy na lekcję gaszenia wapna.

Moczenie wapna
Autor: archiwum muratordom Moczenie wapna

Wapno hydratyzowane do zapraw murarskich

Moczenie wapna hydratyzowanego przed dodaniem go do zaprawy murarskiej nie jest konieczne, ponieważ nie nakazuje tego Polska Norma Budowlana PN-90/B-14501 "Zaprawy budowlane zwykłe". Jednak jeśli jest to możliwe, warto to robić, bo zaprawa murarska sporządzona ze wstępnie zamoczonego wapna hydratyzowanego będzie miała lepszą urabialność.

Wapno hydratyzowane do zapraw tynkarskich

Jeżeli wapno będzie użyte do wykonania na budowie zaprawy tynkarskiej wapiennej lub cementowo-wapiennej, zdecydowanie należy je moczyć. Wspomniana Norma zaleca moczenie wapna przez co najmniej 24 godziny. Jest to dobry sposób na ostateczne zgaszenie cząstek wapna – ale aby był na pewno skuteczny, moczenie wapna warto przedłużyć do 36 godzin. Ustrzeże to tynki przed pęcznieniem i odspajaniem się od podłoża. Zaprawa tynkarska wykonana ze wstępnie zamoczonego wapna hydratyzowanego ma lepszą urabialność (jest bardziej plastyczna), co ułatwia prowadzenie robót tynkarskich i powinno się przyczynić do otrzymania bardziej trwałego tynku.

Gaszenie wapna

Co prawda część wapna hydratyzowanego produkowanego dzisiaj – według jednej z technologii – nie powinna w ogóle zawierać niedogaszonych cząstek wapna, lecz namoczenie również tego wapna przyczyni się do polepszenia urabialności świeżej zaprawy. Moczenie wapna oraz roboty tynkarskie należy wykonywać w temperaturze wyższej niż 5°C.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1692
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Do szczelnego i czystego pojemnika – na przykład prostopadłościennego pojemnika stalowego, starej wanny lub mocnego worka foliowego – nalać wody: 60-70 l na 100 kg wapna.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1692
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Powoli wsypać wapno hydratyzowane.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1692
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Zawartość pojemnika mieszać czystym narzędziem – na przykład gracą, motyką lub łopatą – do otrzymania jednolitej mieszanki o konsystencji jogurtu.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 1692
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Pojemnik szczelnie przykryć grubą folią i pozostawić na blisko 36 godzin.
Nasi Partnerzy polecają