Murowanie ścian wiosną, czyli jak budować dom przy wahaniach temperatury

2009-09-07 2:00

Wczesna wiosna to początek sezonu budowlanego. Wówczas rozpoczyna się murowanie ścian na dużą skalę - zwłaszcza tam, gdzie w poprzednim roku wykonano fundamenty lub doprowadzono budowę do stanu zero. Zobacz, jakie prace murarskie można wykonywać wczesną wiosną, a z czym lepiej jeszcze poczekać do ciepłych dni.

Murowanie wiosną
Autor: Wiktor Greg Wiosna to nie tylko początek sezonu budowlanego, ale też czas niebezpiecznych dla świeżo wzniesionych murów nagłych skoków temperatury.

Murowanie w mróz

Tak zwane roboty mokre, a do takich należy murowanie, zaleca się prowadzić w temperaturze dodatniej - najlepiej powyżej +5°C. Są jednak sposoby na wznoszenie ścian w temperaturze ujemnej - do -5°C, a nawet -10°C. Często stosowane to:

  • metoda podgrzewania muru,
  • murowania w cieplakach,
  • zachowania ciepła.

Dwie pierwsze wymagają wznoszenia stałych albo prowizorycznych osłon nad całym budynkiem lub jego częścią, dlatego są opłacalne wtedy, gdy roboty prowadzone są zimą. Na małych budowach domów jednorodzinnych najczęściej zabezpiecza się ściany przed przemarzaniem trzecią metodą - zachowania ciepła - która jest prosta i tania. Polega ona na wytworzeniu i zachowaniu ciepła w murze przez okres potrzebny do uzyskania przez zaprawę przynajmniej 20% swojej wytrzymałości. W tym celu:

  • materiały przechowuje się w pomieszczeniach zabezpieczonych przed wpływami atmosferycznymi (najlepiej ogrzewanych),
  • do zaprawy dozuje się odpowiednie związki chemiczne przyspieszające ich wiązanie i twardnienie.
  • zaprawę lub jej składniki podgrzewa się,
  • zaprawę transportuje się i przechowuje w pojemnikach zabezpieczonych przed utratą ciepła (np. w taczkach lub kastrach ocieplonych styropianem),
  • świeżo wzniesiony mur okrywa się matami słomianymi lub trzcinowymi, ewentualnie papą czy folią budowlaną, i nakrywa deskami.

Zabezpieczenia te stosuje się pojedynczo lub łącznie, w zależności od przewidywanej temperatury otoczenia.

Murowanie ścian przy temperaturze od +5°C do -3°C

W takiej temperaturze wystarczy zastosowanie dodatków przeciwmrozowych, bowiem zachodzące reakcje zwykle powodują wydzielenie wystarczającej ilości ciepła oraz obniżenie temperatury zamarzania wody w zaprawie. Najczęściej stosuje się chlorek wapniowy (tylko do zapraw cementowych), ale można także użyć węglanu potasowego, soli kuchennej, sody oraz gotowych preparatów. Substancji tych dodaje się do wody zarobowej w zależności od ilości cementu użytego do wykonania zaprawy. Na przykład chlorku wapniowego odmierza się 2-4% masy cementu, a węglanu potasowego - do 5%.

Murowanie ścian przy temperaturze od -3°C do -7°C

Oprócz dodatków chemicznych stosuje się podgrzewanie wody zarobowej, która powinna mieć co najmniej +20°C, ale nie więcej niż +70°C. Piasek do zapraw powinien być sypki. Gdy jest zamarznięty, koniecznie należy go podgrzać, na przykład przy użyciu koksowników. Można również wykonać prowizoryczną obudowę przykrytą brezentem lub folią i do środka wstawić nagrzewnicę. Należy pamiętać o tym, że mury z bloczków z betonu komórkowego można wykonywać w temperaturze nie niższej niż -5°C ze względu na ich mniejszą akumulacyjność cieplną.

Murowanie ścian przy temperaturze poniżej -7°C

W takiej temperaturze powinno się stosować specjalne gotowe zaprawy mrozoodporne. Niektórzy producenci określają zakres ich stosowania nawet do -15°C.

Jaka zaprawa murarska?

Do murowania w temperaturze ujemnej (do -7°C) powinno się stosować zaprawę cementową M5 (1:4 oznacza stosunek objętościowy cementu do piasku) lub cementowo-wapienną M3 (1:1:6 - cement, wapno, piasek). Do wykonania zaprawy należy używać cementu portladzkiego co najmniej marki 35. Zaprawa powinna mieć konsystencję gęstoplastyczną, czyli zawierać małą ilość wody.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.