Murowanie ścian. Dobór zaprawy murarskiej

2009-09-07 2:00

Prace murarskie wymagają sporego doświadczenia. Zobacz jakich zapraw murarskich używa do różnych materiałów i metod murarskich.

Jak się muruje ściany?
Autor: archiwum muratordom Jak się muruje ściany?

Murowania ścian na zaprawę cementową

Jest ona mieszaniną cementu, kruszywa mineralnego oraz domieszek uplastyczniających i napowietrzających, które poprawiają jej właściwości. Taka zaprawa ma dużą wytrzymałość na ściskanie (minimum 7-8 MPa) i bardzo dobrą przyczepność do podłoża, dlatego warto ją stosować, gdy ściany są mocno obciążone. Jest mrozo- i wodoodporna. Układa się ją warstwą od 6 do nawet 40 mm.

Murowanie ścian na zaprawę cementowo-wapienną

Zawiera cement, wapno i piasek oraz dodatki mineralne. W odróżnieniu od zaprawy cementowej jest lepiej urabialna i ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Układa się ją warstwą do 30 mm.

Murowanie ścian na zaprawę ciepłochronną 

Mieszanka cementowa lub cementowo-wapienna z dodatkami mineralnymi, najczęściej perlitem lub keramzytem, które polepszają jej właściwości izolacyjne. Są też zaprawy z granulkami styropianu. Dzięki tym dodatkom zaprawa ma mały ciężar (dlatego nazywa się ją lekką). Zaprawy te mają mniejszą wytrzymałość od cementowych i cementowo-wapiennych, ale wystarczającą do wybudowania domu jednorodzinnego. Na zaprawę ciepłochronną muruje się ściany jednowarstwowe. 

Murowanie ścian na zaprawę klejową

Podstawowymi jej składnikami są cement, spoiwa polimerowe, wypełniacze i dodatki. Może zawierać jeszcze wapno i środki modyfikujące, dzięki którym staje się mrozo- i wodoodporna. Z zapraw klejowych można zrobić spoiny grubości 1-3 lub 2-5 mm.

Warto wiedzieć

Właściwości zapraw murarskich

Zaprawa ma największy wpływ na współczynnik przenikania ciepła U ścian jednowarstwowych. Może poprawić izolacyjność termiczną ściany – zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła o 0,05 W/(m2*K). Tynk cementowo-wapienny grubości 1 cm polepsza izolacyjność cieplną ściany tylko o 0,02%. Wytrzymałość zaprawy określa marka, na przykład M5, M8. Im wyższa marka, tym zaprawa jest mocniejsza. Jednak nie powinno się stosować zbyt mocnej zaprawy – wyższej marki niż klasa materiału do murowania. Informacja o tym, jakiej zaprawy trzeba użyć, jest w projekcie.

Nasi Partnerzy polecają