Jakie pustaki ceramiczne zastosować na zewnętrzne ściany jednowarstwowe

2010-07-19 17:02

Pustaki ceramiczne, z których muruje się ściany jednowarstwowe muszą być wykonane z ceramiki poryzowanej, czyli takiej, która w strukturze ma mikroskopijne pustki powietrzne. Na ściany jednowarstwowe nadają się pustaki o długości od 36,5 do 50 cm. Przekonaj się, czy sprawdzą się ona na budowie twojego domu.

Pustaki ceramiczne, z których muruje się ściany jednowarstwowe muszą być wykonane z ceramiki poryzowanej, czyli takiej, która w strukturze ma mikroskopijne pustki powietrzne. Powstają one wskutek spalania w procesie wypału dodatków znajdujących się w masie ceramicznej (na przykład wiórów drzewnych).

Na ściany zewnętrzne jednowarstwowe nadają się pustaki o długości od 36,5 do 50 cm. Ponieważ układa się je prostopadle do lica muru, długość pustaków wyznacza grubość przegrody. Nie do końca jest jednak tak, że im ściana grubsza, tym cieplejsza. Na jej izolacyjność wpływają bowiem struktura masy ceramicznej, układ drążeń pustaka i rodzaj zaprawy używanej do murowania. Przykładowo ściana grubości 36,5 cm z pustaków szlifowanych łączonych zaprawą cienkowarstwową ma współczynnik U = 0,30 W/(m2*K), a porównywalną wartość U = 0,29 W/(m2*K) ma ściana z pustaków z ceramiki o długości 50 cm z grubymi spoinami. Najcieplejsza jest ściana o grubości 50 lub 44 cm wymurowana z pustaków o 13 rzędach drążeń, łączonych zaprawą ciepłochronną – jej współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,26 W/(m2*K).

Murowanie ścian z pustaków z ceramiki poryzowanej

Do murowania ścian z pustaków z ceramiki poryzowanej używa się najczęściej zapraw grubowarstwowych (1-2 cm), bo nierówne powierzchnie pustaków utrudniają zastosowanie cienkiej warstwy zaprawy klejowej. Aby grube spoiny nie wyziębiały ściany, powinno się stosować zaprawy ciepłochronne, z domieszkami perlitu. Tylko niektóre pustaki o szlifowanych powierzchniach górnej i dolnej są wystarczająco gładkie, aby łącząca je spoina była wykonana z zaprawy klejowej grubości 3-5 mm.

Oba typy zapraw układa się w spoinach poziomych, bo w pionie pustaki łączą się przez zazębienie wpustów i wypustów na bocznych ściankach. Spoiny pionowe wykonuje się w przypadku elementów docinanych.

Pustaki ceramiczne dobrze chronią przed hałasem. Ich współczynnik izolacyjności akustycznej RA2 wynosi od 44 do 51 dB, a więc o kilkanaście decybeli więcej niż w przypadku bloczków z betonu komórkowego.

Słabą stroną ściany z pustaków ceramicznych są natomiast miejsca wymagające łączenia elementów pod kątem albo docinania ich pod wymiar, jak wykusze, narożniki czy otwory okienne. Elementy łatwo się kruszą i wymagają użycia specjalnych elektronarzędzi przeznaczonych do cięcia ceramiki (na przykład pilarki brzeszczotowej). Pęknięte elementy po sklejeniu zaprawą mają minimalnie gorsze parametry cieplne niż pełne, więc jeśli zniszczeń jest dużo, ściana będzie miała osłabioną izolacyjność.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest unikanie cięć i stosowanie w narożnikach pustaków połówkowych, a wzdłuż ościeży okiennych i drzwiowych specjalnych pustaków kieszeniowych, które umożliwiają szczelny i ciepły montaż ościeżnicy. Taki system wymaga jednak dokładnego rozplanowania długości ścian i szerokość otworów, aby odpowiadały wielokrotności wymiarów pustaka. Trzeba się też liczyć z większymi kosztami budowy domu.

Warto wiedzieć

Prawidłowe cięcie pustaków ceramicznych

Prawidłowa obróbka elementów ściennych ułatwia dokładne murowanie i zmniejsza ryzyko pojawienia się w ścianie mostków termicznych. Do cięcia pustaków ceramicznych należy używać elektronarzędzi przeznaczonych do ceramiki, nie do betonu, na przykład pilarki brzeszczotowej typu aligator albo stołowej piły z tarczą diamentową.

Nasi Partnerzy polecają