Jak murować ściany szybciej. Sekrety zaprawy klejowej do gazobetonu i silikatów

2010-08-06 15:44

Murowanie ścian na zaprawę klejową jest szybsze i zapewnia większą dokładność. Używa się jej do murowania ścian z gazobetonu i bloczków silikatowych. Podczas murowania, zaprawę klejową nakłada się nie za pomocą kielni, tyko specjalnym podajnikiem.

Murowanie na cienką spoinę
Autor: Xella Murowanie na zaprawę klejową wymaga precyzji – pierwsza warstwa bloczków musi być starannie wypoziomowana, gdyż kolejne uda się skorygować tylko nieznacznie

Idealna zaprawa murarska do bloczków

Zaprawę klejową produkuje się z cementu portlandzkiego, spoiw polimerowych, wypełniaczy i domieszek albo cementu, wapna, kruszywa oraz składników nadających jej właściwości wodo- i mrozoodporne. Można z niej robic spoiny o grubości do 3 mm. Mimo iż spoiny takie nie mają dużego wpływu na nośność całego muru, tego typu zaprawy gwarantują wytrzymałość na ściskanie co najmniej 5 MPa.

Do jakich ścian może być stosowana zaprawa klejowa?

Zaprawa klejowa jest niezbędna, gdy dom ma być zbudowany z gazobetonu  zwanego tez betonem komórkowym, albo bloczków silikatowych. Cienka spoina przysługuje tylko tym elementom ściennym, które wyprodukowano z dużą dokładnością wymiarów, może bowiem mieć szerokość zaledwie od 1 do 3 mm.

WIDEO: Murowanie ścian z pustaków ceramicznych

Murowanie ścian z pustaków ceramicznych

Jak murować na zaprawę klejową?

W trakcie murowania ścian, po dokładnym rozrobieniu mieszanki z wodą zaprawę cienkowarstwową należy pozostawić na kilka minut, po czym ponownie ją wymieszać i zużyć w czasie nie dłuższym niż cztery godziny. Zaprawę klejową nanosi się najczęściej za pomocą specjalnego podajnika, który pozwala uzyskać cienką spoinę, można też użyć do tego pacy zębatej. Na skorygowanie położenia bloczków z gazobetonu lub cegieł silikatowych murarz ma maksymalnie kwadrans.

Nasi Partnerzy polecają