Fabryczna zaprawa do murowania. Czy warto stosować gotowe zaprawy cementowe?
Gotowe zaprawy cementowe stosuje się do murowania ścian zewnętrznych, ścian wewnętrznych i ścian fundamentowych z cegieł i pustaków ceramicznych, silikatów, bloczków z keramzytu, żużlobetonu, gazobetonu. Dowiedz się, dlaczego ma aż tak szerokie zastosowanie.
Autor: Mariusz Bykowski
Zaprawa cementowa może być również użyta do zamykania otworów pustaków stropowych, aby podczas betonowania stropu nie wpływał do nich beton
Najpopularniejsza zaprawa murarska
Zaprawa cementowa to mieszanka cementu portlandzkiego, kruszywa mineralnego i domieszek uplastyczniająco-napowietrzających. Można z niej murować na spoinę grubości od 6 do 40 mm. Zaprawy cementowe charakteryzują się wysoką, bo co najmniej 7-8 MPa, wytrzymałością na ściskanie. Zaprawa murarska cementowa jest mrozoodporna i wodoodporna.
Do jakich ścian może być stosowana zaprawa cementowa?
Dzięki swojej dużej wytrzymałości na ściskanie gotową zaprawą cementową można murować ściany zewnętrzne i wewnętrzne ściany konstrukcyjne, ściany fundamentowe i piwniczne, a także ściany działowe oraz słupy. Zaprawy cementowe stosuje się do murowania z cegieł i pustaków ceramicznych oraz silikatowych, bloczków z keramzytu, żużlobetonu, bloczków z betonu i gazobetonu.
Jak murować na zaprawę cementową?
Po wymieszaniu mieszanki z wodą zaprawa murarska musi być zużyta w ciągu od dwóch do czterech godzin. Zaprawę cementową nanosi się kielnią albo za pomocą specjalnej skrzynki do murowania. Temperatura powietrza oraz podłoża w czasie murowania i przez następnych kilka dni powinna być wyższa od minimalnej podanej na opakowaniu. Następną kondygnację można zacząć wznosić po upływie trzech-pięciu dni.