Dom murowany czy dom drewniany: dopasuj projekt domu do własnych potrzeb

2010-12-27 10:40
Dom murowany czy dom drewniany?
Autor: Andrzej Szandomirski

Jedni zachwalają domy murowane, inni domy drewniane. Kto ma rację? Wszyscy, bo obu technologiom coraz trudniej wytknąć wady, a i wygląd budynków często bywa mylący. Nietrudno bowiem wskazać domy z cegły, które wyglądają jak z drewna, a także domy drewniane, których by nikt nie posądził o taką konstrukcję. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przed wyborem technologii, w której zbudowany będzie dom.

Jeszcze niedawno przy porównaniu domów murowanych z domami budowanymi w technologii szkieletu drewnianego (bo takich drewnianych buduje się najwięcej) większość zarzutów wobec technologii drewnianej wynikała z naszej rzeczywistości budowlanej. Teraz sporo się zmieniło na lepsze głównie dzięki dostosowaniu jakości produktów do norm europejskich i wreszcie pod wpływem wzrostu wymagań inwestorów.

Całkowicie zmienił się również sposób finansowania budowy i jej organizacji. Obecnie niemal wszystkie domy jednorodzinne przynajmniej częściowo powstają za pieniądze z kredytów i zapewne dlatego chcemy je budować szybko i profesjonalnie.

Co warto uwzględnić, planując budowę domu?

1. Projekt domu murowanego i domu drewnianego

Atutem technologii murowanej jest jej popularność w naszym kraju. Dlatego w katalogach gotowych projektów domów zdecydowana większość to domy murowane.
Pod względem architektonicznym i funkcjonalnym domu murowane są tak różnorodne, że dość łatwo znaleźć wśród nich dom spełniający nasze oczekiwania. Nie oznacza to, że domy w technologii innej niż murowana nie mogą być różnorodne. Jednak ze względu na skromność typowej oferty domów z drewna za odpowiadające nam rozwiązania projektowe musimy dopłacić.

2. Materiały do budowy domu murowanego i domu drewnianego

Wiele hurtowni i składów budowlanych ma bogatą ofertę materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych do domów murowanych. W jednym punkcie można zamówić cały zestaw i skorzystać z rabatu.
Samodzielne kompletowanie materiałów na drewnianą konstrukcję nie jest dobrym pomysłem, czasami okazuje się wręcz niewykonalne. Zamówienia na wybrany zestaw można złożyć tylko w niektórych tartakach lub w kilku firmach, które wyspecjalizowały się w prefabrykacji drewna – odpowiednio przycinają elementy, dokładnie je strugają i suszą w suszarniach próżniowych.

3. Budowa i wykonawcy domów murowanych i domów drewnianych

Krótki czas budowy uznaje się za niewątpliwą zaletę, o czym świadczy między innymi to, że na naszym rynku jest coraz więcej technologii murowych umożliwiających postawienie domu i zamieszkanie w nim w jednym sezonie. W technologiach tych do minimum ogranicza się mokre roboty (murowanie i betonowanie) oraz przerwy technologiczne (potrzebne, aby ściana lub strop uzyskały odpowiednią wytrzymałość). Ściany zewnętrzne często nie wymagają ocieplenia, a więc dodatkowego czasu na ułożenie izolacji.

Organizacja budowy sprawia znacznie mniej kłopotów, gdy wznosi się dom drewniany. Budowę można bowiem prowadzić o każdej porze roku, nawet w zimie, ponieważ – oprócz wykonania fundamentów – nie są wymagane żadne mokre roboty, które trzeba prowadzić w temperaturze dodatniej. Poza tym tańszy i wygodniejszy jest transport materiałów na plac budowy, bo jest ich mniej i są znacznie lżejsze niż materiały do domów murowanych. Łatwiej manipuluje się też nimi na budowie, a przy ich składowaniu, przemieszczaniu i przygotowywaniu do wbudowania prawie zupełnie nie niszczy się terenu wokół domu.

Decydując się na budowę domu drewnianego, całą budowę powinno się zlecić firmie specjalizującej się w tej technologii. Tylko w ten sposób można uniknąć błędów zagrażających trwałości i stabilności lekkiej konstrukcji drewnianej. Na naszym rynku działa już co najmniej kilkanaście firm z dużym doświadczeniem, którym bez ryzyka można powierzyć budowę domu szkieletowego. Powszechność technologii murowanej sprawia, że łatwo znaleźć wykonawców, zarówno do poszczególnych etapów, jak i całości robót

4. Cechy termiczne i akustyczne domów murowanych i domów drewnianych

Domy szkieletowe cechuje mała akumulacyjność cieplna – szybko się nagrzewają, ale też po wyłączeniu ogrzewania szybko wychładzają. Aby utrzymać w nich odpowiednią temperaturę, podczas upału lub mrozu nie należy przesadzać z wietrzeniem. Bardziej niż w domach murowanych są w nich odczuwalne zmiany temperatury na zewnątrz, ale przestaje to mieć znaczenie, jeśli ogrzewanie domu jest automatycznie sterowane.

Domy murowane mają dużą akumulacyjność cieplną i gdy są nagrzane, stygną powoli. Latem masywne ściany chronią wnętrze domu przed zbytnim nagrzewaniem się za dnia.

Ściany zewnętrzne domów drewnianych są bardzo dobrymi izolatorami akustycznymi. Jednak wykonywane w nich stropy drewniane dość łatwo przenoszą dźwięki uderzeniowe (np. odgłosy stąpania). Z kolei stropy żelbetowe znacznie lepiej pochłaniają takie dźwięki, ale przenoszą dźwięki określane jako powietrzne (np. odgłosy rozmów).

Warto wiedzieć

Możliwość przebudowy domu szkieletowego i domu murowanego

Domy szkieletowe łatwo przebudowywać i rozbudowywać oraz przeprowadzać w nich różne modernizacje, np. wymianę instalacji. Nie wymaga to pracochłonnego kucia ścian czy stropów i zwykle pozwala normalnie korzystać z domu. Przebudowa oraz rozbudowa domów murowanych jest trudniejsza i nieopłacalna, zwłaszcza gdy są zbudowane z pełnych, masywnych elementów. Alternatywą dla ciężkich, murowanych ścian działowych są ściany z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu stalowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE