Cegły klinkierowe w ekobudownictwie

2023-01-23 12:01 Materiał sponsorowany

Na samopoczucie osób przebywających w budynku znaczący wpływ mają materiały budowlane, z których został on wzniesiony. Dobry i zdrowy mikroklimat wnętrz domu tworzy z pewnością ceramika.

Ceramika Roben
Autor: Röben

Ekologiczny zdrowy dom

Człowiek z natury dąży do przyjemności. Niekiedy świadomie, innym razem instynktownie wybiera miejsca, w których czuje się bardziej komfortowo. To właśnie w budynkach z naturalnych materiałów m.in. tych produkowanych z gliny, mikroklimat jest korzystny i pozytywnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie mieszkańców.  Cegły i płytki klinkierowe marki Röben powstają z wysokiej jakości, naturalnej gliny, bez dodatku wapna i cementu, dzięki czemu są produktem bezpiecznym. Wytwarza się je w sposób przyjazny dla środowiska, w duchu „zero waste”, z zachowaniem warunków zrównoważonego rozwoju. Dom wzniesiony z ceramiki będzie miał dobroczynny wpływ na mieszkańców i ich zdrowie, gdyż glina jest w stanie wpływać na mikroklimat panujący w jego wnętrzu.

Ceramika Roben
Autor: Röben

Właściwości ceramiki

W budynkach, w których ludzie przebywają przez dłuższy czas w ciągu doby, istotny jest zdrowy mikroklimat. Optymalna temperatura to 20-22 stopnie Celsjusza i wilgotność na poziomie 40-60%. Na utrzymanie takich warunków duży wpływ ma specyfika materiałów z jakich wzniesiono budynek. Ceramika, która przejmuje naturalne cechy gliny, jest produktem o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Latem długo się nagrzewa i równie długo oddaje nagromadzone ciepło zimą. Nie pozwala na szybkie wychładzanie ogrzewanych wnętrz i nadmierne nagrzewanie w czasie upałów. Przez to ułatwia utrzymanie w domu wymaganej temperatury. Ponadto ma niebagatelny wpływ na regulowanie wilgotności. Glina pochłania nadmiar wilgoci i oddaje ją, gdy powietrze staje się przesuszone. Dobra jonizacja powietrza oraz wilgotność pozytywnie oddziałują na śluzówkę układu oddechowego mieszkańców i co za tym idzie, ich zdrowie. Ceramika budowlana to dobre rozwiązanie dla osób szczególnie wrażliwych i podatnych na uczulenia. Na powierzchni klinkieru wypalanego z gliny nie rozwijają się grzyby, pleśnie i mchy. Materiały ceramiczne mają właściwości antyalergiczne, antystatyczne oraz antybakteryjne.

Ceramika Roben
Autor: Röben

Trwałość, estetyka i bezpieczeństwo

Ceramika budowlana, oprócz tego, że jest materiałem naturalnym, charakteryzuje się niezwykłą odpornością na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest także mrozo- i ognioodporna oraz niskonasiąkliwa. Domy wzniesione z cegieł są długowieczne, a ich urok ponadczasowy. Klinkierowe ściany podnoszą też walory estetyczne budynku. Cegły, które mogą być stosowane zarówno na elewacji, jak i we wnętrzu, dzięki swym wysokim parametrom technicznym, zagwarantują nam niezmienny wygląd na wiele lat. Trwałość, szeroka paleta barw, wielość formatów, a także rodzajów wykończenia lica sprawiają, że materiał ten cieszy się niesłabnącą popularnością od lat.

Ceramika Roben
Autor: Röben

Ponadczasowy klinkier w nowym wydaniu

Zarówno cegły, jak i płytki klinkierowe występują w ponad 100 kolorach, między innymi w niezwykle obecnie popularnych bielach, szarościach, czerwieniach, aż po głęboką czerń. Ich barwa bywa jednolita, jak w przypadku modelu PORTLAND o kolorze zgaszonej czerni albo cieniowana – tu przykładem jest MARGATE, klinkier utrzymany w szarej tonacji. Lica cegieł mogą być nie tylko gładkie, ale również drobnoziarniste, łupane, ryflowane, piaskowane, drapane i ciosane. Nowoczesne faktury klinkieru podążają za najmodniejszymi trendami, podobnie jak ich formaty. Oprócz klasycznego NF o wymiarach 240 x 115 x 71 mm, w ofercie znajdziemy wydłużony LDF 290 x 115 x 52 mm lub jeszcze dłuższy XLDF 365 x 115 x 52 mm. Łączenie formatów daje wyjątkowy efekt na powierzchni ścian, a nowa forma i faktura dobrze współgrają z tak popularnymi w architekturze materiałami jak szkło czy metal. To sprawia, że produkty ceramiczne cieszą się niegasnącą popularnością, tworząc współczesny design zarówno na elewacji, jak i we wnętrzu.

Partnerzy

Firma Röben produkuje materiały budowlane najwyższej jakości, które umożliwiają realizację marzeń kolejnych pokoleń inwestorów o pięknym i bezpiecznym domu.