Beton komórkowy na ściany jednowarstwowe
Beton komórkowy to popularny materiał do budowy domu. Najpopularniejsze ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego mają grubość 42 cm. Łatwość obróbki bloczków sprawia, że idealnie nadają się one do łączenia ścian pod kątem albo do wykonywania łukowych wykuszów czy otworów okiennych. Żadne inne elementy murowe nie dają takiej swobody projektowej.
Beton komórkowy na ściany jednowarstwowe
Bloczki z betonu komórkowego przeznaczone na ściany jednowarstwowe mają gęstość 350-450 kg/m są to więc elementy lekkie. Tylko takie wystarczająco dobrze izolują cieplnie, bo w ich strukturze znajduje się dużo mikroporów (pustek powietrznych).
Aby ściana z bloczków spełniała wymagany przez normę warunek współczynnika przenikania ciepła U ≤ 0,3 W/(m2K), bloczki muszą być odpowiednio szerokie – od 36 do 48 cm. Ściana o grubości 36 cm ma współczynnik U = 0,29 W/(m2K), choć są i takie bloczki o szerokości 36,5 cm, z których da się wymurować ścianę o współczynniku U = 0,25 W/(m2K). Najpopularniejsze przegrody grubości 42 cm mają współczynnik U = 0,25-0,29 W/(m2K), a ściana z najcieplejszych bloczków o szerokości 48 cm - U = 0,19 W/(m2K). Ostateczna wartość zawsze zależy od indywidualnej struktury elementów.
Zobacz również:
Autor: Andrzej Szandomirski
Łatwość obróbki bloczków sprawia, że idealnie nadają się one do łączenia ścian pod kątem albo do wykonywania łukowych wykuszów czy otworów okiennych. Żadne inne elementy murowe nie dają takiej swobody projektowej
Cechy bloczków i pustaków z betonu komórkowego
Bloczki z betonu komórkowego są bardzo łatwe w obróbce, bez problemu można je docinać pod kątem, a nawet szlifować w łuk. Ich górna i dolna powierzchnia są bardzo gładkie, co umożliwia murowanie na cienkowarstwową zaprawę klejową (spoiny grubości do 3-5 mm). Powierzchnie boczne mogą być gładkie albo wyprofilowane we wpust i wypust, wówczas pionowych spoin nie trzeba wypełniać zaprawą, bo elementy szczelnie się zazębiają. To korzystnie wpływa na parametry cieplne ściany.
Zaletą bloczków jest ich jednorodna struktura, która sprawia, że niezależnie od sposobu ustawienia w murze zawsze zachowują jednakowe właściwości. Przydaje się to zwłaszcza w miejscach zmiany kierunku ściany, jak narożniki lub wykusze, gdzie łączy się elementy pod kątem. Przy niejednorodnej budowie dochodzi tam do wystąpienia miejscowych różnic w parametrach i pojawia się większe ryzyko wystąpienia mostków termicznych.
Niewielka gęstość betonu komórkowego korzystnie wpływa na termoizolacyjność przegrody, ale jednocześnie osłabia jej wytrzymałość i izolacyjność akustyczną. Współczynnik co mieści się w granicach normy, ale jeśli budynek stoi w ruchliwym miejscu, poziom hałasu może być dla mieszkańców uciążliwy.
Bloczki cieplejszych odmian są też bardziej kruche, więc należy zachować ostrożność podczas układania. Pomocne są tu uchwyty montażowe, czyli wgłębienia w bocznych ściankach ułatwiające przenoszenie.
Autor: Andrzej Szandomirski
Łatwość obróbki bloczków sprawia, że idealnie nadają się one do łączenia ścian pod kątem albo do wykonywania łukowych wykuszów czy otworów okiennych. Żadne inne elementy murowe nie dają takiej swobody projektowej