Autoklawizowany beton komórkowy – nowoczesny sposób na trwałe i energooszczędne budowanie
Beton komórkowy jest materiałem często i chętnie stosowanym w budownictwie. Z betonu komórkowego można realizować różnego rodzaju budynki, takie jak: domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne czy obiekty inwentarskie. Znajduje zastosowanie również w realizacjach komercyjnych i przemysłowych.
Autor: Solbet
Na zdjęciu doskonale widać porowatą strukturę autoklawizowanego betonu komórkowego
Beton komórkowy – ewolucja na przestrzeni lat
Beton komórkowy jest materiałem, który w stosunku do innych materiałów konstrukcyjnych ma niezbyt długą historię (chociaż należy mieć na uwadze fakt, że materiały uważane powszechnie za mocno zakorzenione w tradycji, jak choćby ceramika poryzowana, a produkowane współcześnie mają niewiele wspólnego z materiałami stosowanymi na początku XX w. Te produkowane obecnie, z dawnymi łączy jedynie nazwa i skład surowcowy).
W swojej ponad 100 letniej tradycji autoklawizowany beton komórkowy (ABK) cały czas ewaluował. Rozwinęła się technologia produkcji, elementy murowe zmieniały się i dostosowywały do wymogów oraz sposobu i trendów budowania. Odkrywano coraz to nowsze możliwości zastosowania betonu komórkowego.
Wyroby z betonu komórkowego mają w budynkach różnorodne zastosowanie. W ofercie producentów są m.in.:
- elementy murowe z betonu komórkowego,
- elementy stropowe z betonu komórkowego,
- elementy wypełniające w stropach gęstożebrowych (pustaki stropowe Teriva),
- elementy dachowe z betonu komórkowego,
- pustaki wentylacyjne z betonu komórkowego.
W przypadku drobnowymiarowych elementów murowych podstawowymi wyrobami są: bloczki i płytki z betonu komórkowego, kształtki U oraz nadproża zbrojone. Wszystkie te produkty są wykorzystywane przy wznoszeniu budynków jako materiał konstrukcyjny, pełniący w budowanym obiekcie funkcję nośną.
Ze względu na bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej beton komórkowy może pełnić funkcję izolacyjną dla przegród zewnętrznych, spełniając tym samym wymagania zawarte w przepisach.
Jedynym ograniczeniem dla autoklawizowanego betonu komórkowego jest wytrzymałość na ściskanie. Z betonu komórkowego można wznosić budynki wielokondygnacyjne, ale zastosowanie tego materiału powinno być poparte analizą projektową w zakresie obszaru zastosowania, jak i możliwości technicznych.
Beton komórkowy ze względu na swoje cechy fizyko-chemiczne (jednorodny i łatwy w obróbce materiał) jest znakomitym materiałem, dającym wręcz nieograniczone możliwości kształtowania bryły i przestrzeni w budynku.
Beton komórkowy – obszary zastosowania
Podstawową zaletą autoklawizowanego betonu komórkowego jest jego jednorodność i masywność. Zaskakujące jest to, że ta główna cecha nie zawsze jest zauważana i doceniania. A to właśnie jednorodność czyni beton komórkowy materiałem technicznie przewidywalnym i pewnym, zarówno w samej budowie, jak i późniejszym zachowaniu się konstrukcji budynku.
Elementy murowe z betonu komórkowego dostępne w postaci pełnych i jednorodnych elementów murowych - bloczków (a nie pustaków) - czyni ten materiał uniwersalnym budulcem o wielkich możliwościach
Autor: Solbet
Budynek usługowy. Ściany zewnętrzne jednowarstwowe w technologii betonu komórkowego
Przeznaczenie i możliwości stosowania betonu komórkowego
Beton komórkowy jest materiałem często i chętnie stosowanym w budownictwie przy realizacji różnego rodzaju budynków.
Ze względu na przeznaczenie beton komórkowy może być stosowany do wznoszenia:
- domów jednorodzinnych,
- budynków wielorodzinnych,
- obiektów produkcyjnych,
- obiektów wielkokubaturowych,
- budynki inwentarskich,
- różnych obiektów komercyjnych (np. hale logistyczne, magazyny).
Rodzaje budynków budowanych z betonu komórkowego ze względu na wysokość. Budynki z betonu komórkowego mogą być zaklasyfikowane jako budynki niskie, budynki średniowysokie oraz budynki wysokie.
Rodzaj ścian z betonu komórkowego. Ze względu na miejsce stosowania z autoklawizowanego betonu komórkowego można budować zarówno ściany piwnic, jak i ściany naziemne. Mogą to być ściany zewnętrzne i wewnętrzne - ściany nośne, ściany działowe oraz ściany wypełniające.
Jak widać elementy murowe z ABK mają szerokie zastosowanie we wszelkiego rodzaju budynkach. Coraz częściej stosuje się je jako wygodne w stosowaniu i kompletne rozwiązania systemowe. Przytoczone przykłady potwierdzają, że beton komórkowy to konstrukcyjny materiał ścienny o niemalże nieograniczonych możliwościach.