Wymiana okna dachowego na 3 sposoby. Jak wymienić okna na nowe i uzyskać na to pieniądze

2021-09-20 13:20 Materiał sponsorowany

W ramach termomodernizacji domu warto wymienić stare okna dachowe na nowe. Podpowiadamy, jak zrobić to sprawnie i bezpiecznie, a także jak uzyskać dofinansowanie na tę inwestycję.

Wymiana okna dachowego
Autor: Velux Wymiana okien dachowych to jeden z etapów termomodernizacji domu

Okna dachowe są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Nagrzewają się na słońcu, marzną na mrozie, dodatkowo smaga je wiatr i moczy deszcz. Uważa się, że okna połaciowe powinny być wymieniane co 20 lat. Warto to zrobić, zwłaszcza że w ostatnich latach zwiększono wymogi co do energooszczędności domów, w związku z czym izolacyjność termiczna okien dachowych także powinna zostać poprawiona. Wiele domów poddaje się termomodernizacji. Jedną z prac w jej zakresie powinna być wymiana okien dachowych na nowoczesne i o niskim współczynniku przenikania ciepła. Przy okazji można zwiększyć liczbę okien w połaci, żeby lepiej doświetlić poddasze. Jak zrobić to w sposób najbardziej efektywny?

profile okienne Velux
Autor: Velux Fot 1. Wytrzymały i ciepły profil okienny ThermoTechnology z klejonego, impregnowanego i lakierowanego drewna sosonowego łączonego z tworzywem EPS / Fot. 2 Elegancki i odporny na wilgoć profil ThermoTechnology z rdzenia drewnianego po obróbce wysokotemperaturowej, pokryty poliuretanem

Wymiana okien dachowych: zatrudnij fachowców

Wymiana okien dachowych wiąże się z ingerencją w dach oraz zabudowę poddasza. Dlatego nie należy jej powierzać byle komu. Najbezpieczniej wymontują stare i wstawią nowe okna połaciowe fachowi dekarze, najlepiej - przeszkoleni przez ich producenta. Firma Velux uruchomiła usługę RenoVator - zakup okien wraz z usługą montażu w jednym punkcie handlowym. Dekarze rekomendowani przez firmę Velux doskonale znają zasady montażu okien w połaci oraz wykańczania ich zabudowy.

Wymiana okna dachowego
Autor: Velux Zatrunienie fachowej ekipy dekarz doświadczonych w montażu okien jest gwarancją sukcesu

Wymiana okien dachowych na 3 sposoby

Gdy odpowiednio dobierzemy szerokość okien, można je zamontować między krokwiami bez ingerencji w konstrukcję dachu. Najłatwiej prowadzi się prace na nieużytkowym poddaszu, gdzie widoczna jest konstrukcja dachu – bez ocieplenia i okładzin wewnętrznych. Wtedy prace prowadzi się od strony strychu. Na zamieszkanym poddaszu, gdy nie chce się rujnować okładziny z płyt gipsowo-kartonowych, większość prac związanych z wymianą okien można prowadzić od strony dachu. Podobnie może być w przypadku termomodernizacji poddasza. Izolację termiczną można dołożyć od góry, nakrokwiowo, dzięki czemu nie obniży się pomieszczeń na poddaszu. To rozwiązanie warte jest rozważenia zwłaszcza wtedy, gdy i tak planuje się wymianę pokrycia dachowego. Dzięki temu, że przy tych pracach odsłoni się konstrukcję dachu, łatwiej też bez demontażu okładzin na skosach powiększyć otwory okienne.

To, jak zostanie przeprowadzona wymiana okien dachowych, zależy od sytuacji zastanej oraz możliwości montażowych. Możemy wymienić 3 warianty wymiany okien dachowych.

  • Z zachowaniem wnęki okiennej

Jest to najprostsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy wymienia się okna dachowe na produkty tej samej firmy, np. stare okno VELUX na nowe okno VELUX. Ponieważ wymiary i konstrukcja są kompatybilne, nie trzeba demontować istniejącej wnęki i instalować nowej. Przy okazji warto zapytać dekarza o możliwość zastosowania systemu ciepłego montażu, który dodatkowo poprawi parametry termiczne okna.

  • Z częściowym zachowaniem wnęki okiennej

Taka sytuacja ma miejsce, gdy chcemy wymienić okna dachowe na innej marki, np. na nowe okna VELUX. Wtedy podczas montażu trzeba zdemontować górną część starej wnęki. Ma to swoje zalety, np. pozwala osadzić nowe okno dachowe głębiej w konstrukcji dachu, co poprawia jego izolacyjność termiczną. Korzystając z okazji, można również zamontować okna w zestawach, aby lepiej doświetlić poddasze.

Tam, gdzie będą zestawy składające się z dwóch lub więcej okien, trzeba bardzo dokładnie wyznaczyć ich wzajemne położenie. Okno opiera się na łatach montażowych nabitych od zewnątrz na krokwie, nad i pod oknem. Jeśli nie zmienia się jego rozmiaru i łaty montażowe są w dobrym stanie, ramy nowych okien można do nich przytwierdzić. W starych więźbach krokwie są rozstawione co 80-120 cm, z dużą tolerancją, więc żeby zapewnić stabilne oparcie dla nowego okna, może być konieczne dobicie do krokwi dodatkowych listew. Może się też okazać, że krokwie są wypaczone i wymagają podszlifowania. Krokwie mogą mieć także nierówną wysokość i do tego mogą być wygięte, tak że trudno ustawić okna w jednej płaszczyźnie z połacią dachu. Konieczne jest wtedy szlifowanie lub nadbijanie krokwi.

  • Wymiana okna dachowego razem z wnęką okienną

Tak radykalne podejście może być właściwe, gdy robimy jednocześnie remont poddasza. Termomodernizacja okien może polegać nie tylko na wymianie starych na nowe, ale również na poprawieniu sposobu montażu przez zastosowanie zestawów ocieplających. Dzięki temu można poprawić komfort cieplny na poddaszu. Producenci oferują dopasowane do okien i konstrukcji dachu akcesoria. Na przykład rama izolacyjna VELUX stanowi termoizolacyjne wypełnienie styku okna i konstrukcji dachu, a paroizolacja BBX zapewnia szczelne i trwałe połączenie okna z paroizolacją pomieszczenia, chroniąc dach przed wilgocią. Żeby przyspieszyć prace, można zastosować gotowe wnęki okienne (szpalety), które są dopasowane do okien i estetyczne. Dzięki temu nie będzie problemów z wykonaniem zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych.

Wymiana okna dachowego
Autor: Velux Wymiana okna dachowego może być okazją do poprawienia warunków na poddaszu i wstawienia kilku okien zamiast jednego
gotowa wnęka okienna Velux
Autor: Velux Gotowa wnęka okienna

Dofinansowanie do wymiany okien dachowych

Wydatki związane z wymianą okien dachowych na nowe nie muszą być dużym obciążeniem domowego budżetu. Konieczność poprawienia parametrów energetycznych domów jest oczywista, dlatego rząd przygotował programy wsparcia inwestorów. Można skorzystać z bezzwrotnej dotacji w ramach programu “Czyste powietrze” bądź termomodernizacyjnej ulgi podatkowej. W tych przypadkach trzeba najpierw wyłożyć własne pieniądze, a później uzyskuje się zwrot. Jeśli ktoś nie dysponuje własnymi środkami, w programie “Czyste powietrze” może uzyskać nisko oprocentowany kredyt. W przypadku okien dachowych możesz uzyskać dofinansowanie zarówno na okna i prace wykonawcze, jak i na cały system ciepłego montażu razem z nową wnęką okienną.

Wszystkie koszty (zakup okien dachowych i ich montaż) muszą być udokumentowane fakturami VAT. Zanim wybierzemy formę pomocy finansowej, trzeba zapoznać się z jej warunkami. Na przykład w programie “Czyste powietrze” wysokość dotacji zależy od kryterium dochodowego, czego nie ma w przypadku ulgi w podatku dochodowym.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie