Wybieramy najlepsze okna do domu pasywnego. Poznaj ważne współczynniki

2019-04-01 15:39 Materiał sponsorowany AdamS
ADAMS
Autor: AdamS

Dom pasywny cechuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania pomieszczeń. Stąd konieczność montowania ciepłych okien, które spełniają odpowiednie normy.

Budynek osiąga standard domu pasywnego, jeżeli jego zapotrzebowanie na energię nie przekracza 15 kWh/(m2*rok). Dla porównania, domy energooszczędne potrzebują do 40 kWh/(m2*rok).

Ciepłe okna: ważne współczynniki Uw i g

Dobre okno w budynku pasywnym nie tylko ogranicza straty ciepła, ale także wykorzystuje ciepło słoneczne do ogrzania pomieszczeń. Musi spełniać normy wymagane przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt, czyli mieć następujące parametry:

  • współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw nie wyższy niż 0,8 W/m2K,
  • współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g minimum 60%.

Takie normy spełnia na przykład okno AdamS Passiv-line PLUS, które uzyskuje współczynnik Uw = 0,7 W/m2K, przy pakiecie trzyszybowym o współczynniku Ug = 0,5 W/m2K. Przestrzenie między szybami wypełnia gaz (argon), natomiast w komorach profili są zastosowane kształtki styropianowe i piana poliuretanowa. Jest to innowacyjne rozwiązanie podnoszące izolacyjność termiczną okna.

Nowość na rynku

Okno AdamS Passiv-line PLUS

Okno Passiv-line PLUS charakteryzuje się wysoką izolacyjnością cieplną w dobrej cenie. Przy zastosowaniu szyby z argonem Ug = 0,5 W/m2K, okno o wymiarach referencyjnych uzyskuje współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,7 W/m2K. Innowacyjność tego produktu polega na zastosowaniu piany poliuretanowej, kształtek styropianowych w komorach profili. Niekonwencjonalność ukazuje nam również zastosowanie wkładki izolującej wkład szybowy wykonanej z taśmy PES. Jest to doskonałe rozwiązanie do domów energooszczędnych i pasywnych.

Korzyści zastosowania tego produktu:

  • energooszczędność- czyli znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania,
  • zdecydowanie lepsza termoizolacja,
  • lepsza izolacyjność akustyczna dzięki potrójnemu zestawowi uszczelek.

Okno adresowane do tych klientów, którzy poza doskonałą szczelnością szukają bardzo dobrych parametrów energooszczędnych. System Passiv-line Plus jest połączeniem idealnej przegrody eliminującej straty energii cieplnej z jednocześnie podwyższonymi wskaźnikami dźwiękochłonnymi. Nagrodzony złotym medalem MTP 2015 oraz wieloma innymi nagrodami. Poza tym to produkt, który wyróżnia się znacznie na rynku świetną relacją ceny do swoich właściwości. Technologie zastosowane przy produkcji tego okna spełnią oczekiwania każdego klienta ceniącego połączenia nowoczesnej techniki z klasyczną linią. Wyrób skierowany do domów pasywnych i energooszczędnych.

Rozplanowanie okien w domu pasywnym

Po stronie południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej, powinno być jak najwięcej przeszkleń. Im większe okna zostaną tam zamontowane, tym większe będą zyski energii z promieniowania słonecznego. Co istotne, duże przeszklenia powinny mieć jak najmniej podziałów, ponieważ każdy podział pogarsza współczynnik przenikalności ciepła całego okna Uw i powoduje straty ciepła. Czemu tak się dzieje? Ponieważ szyby lepiej izolują termicznie niż profile. Dla przykładu w oknie AdamS Passiv-line PLUS współczynnik Ug, czyli przenikalności cieplnej szyb wynosi 0,5 W/m2K, natomiast Uf (współczynnik profili) to 0,9  W/m2K. Zatem obowiązuje zasada, że im mniejszy jest udział powierzchni profili w oknie, tym współczynnik przenikania ciepła całego okna będzie niższy, a więc lepszy.

Od strony północnej okien powinno być jak najmniej, bowiem będą one generowały straty ciepła.

Passiv Line PLUS
Autor: AdamS

Ciepła ramka dystansowa

Szczególnie w domu pasywnym ważna jest maksymalna redukcja mostków termicznych, a więc miejsc, przez które ucieka ciepło. Dlatego tak istotna jest odpowiednia ramka dystansowa w oknie, odpowiadająca za mostki cieplne na styku szklenia z profilem. Ramka jest wykonana z materiału o niskiej przewodności cieplnej - z tworzywa sztucznego lub bardzo cienkiego metalu, np. aluminium.

Standardowa ramka dystansowa z aluminium ma liniowy współczynnik przenikania ciepła φ = 0,07 W/(m2K). Ciepłe ramki z tworzyw sztucznych mają współczynnik φ = 0,04, a najcieplejsze nawet 0,031.

Profile Pasive Line Ultra firmy AdamS
Autor: AdamS Superciepłe okna z PCW. Profile Pasive Line Ultra firmy AdamS o głębokości zabudowy 85 mm, wzmocnienia z tworzywa, wypełnienia termiczne z pianki poliuretanowej. Uf = 0,7 W/(m2.K). Można w nich montować najcieplejsze na rynku pakiety czteroszybowe

Rolety i żaluzje - osłony na okna

W słoneczne dni duże przeszklenia pozyskują energię, ale gdy jest pochmurno mogą powodować straty ciepła. Stąd konieczność montownia na oknach osłon, takich jak żaluzje, rolety czy ekrany, które będą ograniczać ucieczkę ciepła na zewnątrz.

Jakie parametry powinno mieć okno energooszczędne?

W oknach energooszczędnych stosuje się potrójny pakiet szybowy o współczynniku Ug niższym niż 0,7 W/m2K. Natomiast współczynnik Uw okna, określający straty ciepła spowodowane różnicą temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie powinien przekroczyć 1,1 W/m2K. Z kolei współczynnik g wskazuje ile energii słonecznej przenika do wnętrz i najlepiej, by był na poziomie 60%. Pamiętajmy jednak, że aby wykorzystać najlepsze cechy okien, konieczny jest ich szczelny montaż.

Światło dzienne w domu
AdamS - Światło dzienne w domu

Autor: AdamS

Artykuł jest częścią akcji specjalnej: Światło dzienne w domu: sposoby na jasne i wygodne wnętrza. Zobacz kompendium wiedzy na temat okien i dowiedz się, jak wybrać najlepsze okna do Twojego domu.

Zobacz też: 

Partnerzy

Firma AdamS z siedzibą w Mrągowie działa na rynku stolarki budowlanej od 1993 r. Podstawowa działalność firmy to produkcja wysokiej jakości stolarki z PVC, oferowanej w wielu stylistycznych i funkcjonalnych wariantach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
marcelinaa
|

Możliwości jest wiele, jest w czym wybierać, aczkolwiek wiele osób zapomina o tym, że równie ważny jest sposób montażu okien, tylko wtedy będą mogły spełniać swoją funkcję jak należy. Dobrą opcją są modele drewniano-aluminiowe, jak dla mnie jest to świetne połączenie, bo są trwałe i efektownie się prezentują. Uwielbiam drewno.

ekspertlazienkowy
|

Świetny artykuł!