Sposoby na doświetlenie poddasza. Jakie okna dachowe wybrać?
Remontujesz dach budynku i prowadzisz adaptację poddasza? Sprawdź, jakie są sposoby na doświetlenie poddasza. Wstawiając okna połaciowe lub wymieniając je na nowe, możesz zapewnić atrakcyjne oświetlenie dawnego strychu. Zobacz, jakie okna dachowe wybrać.
Wpuszczając więcej światła na poddasze, sprawisz, że pomieszczenia pod dachem będą jaśniejsze, a dobierając rozmieszczenie okien połaciowych, nadasz wnętrzom właściwy klimat.
Pojedyncze okna połaciowe lub okna w zestawie
Zamiast wstawiać pojedyncze okna, możemsz łączyć je w dowolne zestawy. Efektownie wyglądają zestawy pionowe, w których łączy się dwa lub trzy okna. Muszą mieć one tylko jedną wspólną cechę – taką samą szerokość. Mogą się różnić długością i sposobem otwierania. Nisko pod oknem otwieralnym warto zamontować stały element doświetlający zapewniający niczym nieograniczony widok z poddasza. Zespolenia poziome tworzy się z okien takiej samej wysokości. W ten sposób można połączyć mniejsze okna zamontowane wysoko. Sprawdzi się to w wąskim i wysokim pomieszczeniu, pozwoli zabudować przestrzeń pod skosami i doświetlić użytkową. Zestawiając kilka okien, zarówno w pionie, jak i w poziomie, zyskasz duże przeszklenie, które – podobnie jak duże okna w elewacji – nadadzą domowi nowoczesny charakter.
Nowe możliwości okien dachowych
Wielu właścicieli starych domów już dawno temu zaadaptowało poddasza. Okna dachowe, które wstawiano na przełomie lat 80. i 90., były wówczas nowością. Dziś jednak często nadają się już do wymiany. Nowe okna dają więcej możliwości – są lepszą barierą dla uciekającego ciepła, ograniczają hałas dobiegający z zewnątrz, wygodniej z nich korzystać (zmienić sposób otwierania z obrotowych na uchylno-obrotowe i sposób sterowania z ręcznego na elektryczne). Dzięki węższym profilom okiennym i nowocześniejszej konstrukcji klapy wentylacyjnej (przy tym samym poziomie wentylacji jest teraz mniejsza) do wnętrza może docierać więcej światła. W oknie o takich samych wymiarach zewnętrznych szyba może mieć nawet o 10% większą powierzchnię. Gdy okna mają większe rozmiary bądź są montowane wysoko, warto wybierać te z fabrycznie wbudowanym sterownikiem, który umożliwi ich elektryczne otwieranie.
Wymiana okien dachowych
Nowe okna dachowe mają takie same wymiary zewnętrzne jak te sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Podczas ich wymiany nie ma więc konieczności korygowania wielkości otworu w połaci dachowej. Bez trudu można zmienić ich położenie względem płaszczyzny dachu, do wyboru są bowiem dwie głębokości montażu okien – standardowa i obniżona. Niższe osadzenie okna poprawia estetykę połaci dachowej i zmniejsza straty ciepła na połączeniu okna z dachem. Obecnie okna dachowe są cieplejsze – mają lepsze pakiety szybowe, cieplejsze ramy i nowoczesne kołnierze termoizolacyjne. Dlatego podczas wymiany okien można powiększyć ich powierzchnię, nie ryzykując, że obniży się komfort cieplny na poddaszu. Jeśli wybierze się okna o tej samej szerokości, nie trzeba będzie naruszać konstrukcji więźby. Wyższe okno będzie wymagało usunięcia fragmentu pokrycia dachowego i znajdującego się pod nim sztywnego poszycia bądź membrany dachowej.
Jak dobrać nowe okno połaciowe
Rozmiar i położenie nowego okna będą zależne od wysokości ścianki kolankowej i kąta nachylenia dachu. Pojedyncze okno szerokości 78 cm może mieć nawet 160 cm wysokości. Jeżeli zdecydujesz się na usunięcie fragmentu krokwi i wstawienie w więźbę poprzecznych elementów konstrukcyjnych (wymianów), które przejmą obciążenia, możemy zmienić zarówno układ, jak i rozmiary okien na poddaszu. Zamiast najpopularniejszych okien 78 x 140 cm możesz wybrać te o szerokości 94, a nawet 114 cm. Te okna także można montować w grupach tworzących poziome i pionowe zespolenia.