Siatka na komary - jak samodzielnie zamontować w oknie? Tani sposób na komary

2023-04-05 14:09

Przed nami sezon wiosenno-letni z natrętnymi owadami naruszającymi nasz spokój i kąsającymi. Siatka na komary to prosty i tani patent zamiast drogich moskitier robionych na wymiar. Jaki rodzaj siatki na komary wybrać? Jak zrobić z siatki prostą w montażu moskitierę? Gdzie kupić siatkę na komary i za ile?

Siatka na komary
Autor: Getty Images Siatka na komary to zdecydowanie tańsze i prostsze rozwiązanie niż mositiera

Spis treści

  1. Skuteczna siatka w oknie
  2. Jak wygląda siatka na komary?
  3. Zalety siatki na komary
  4. Jak przymocować siatkę na komary?
  5. Ile kosztuje siatka na komary?

Skuteczna siatka w oknie

Siatka w oknie pozwoli zatrzymać owady poza wnętrzem domu, a nam zapewni spokój bez uporczywego i męczącego bzyczenia lub kąsania. Nie musimy w tym celu wydawać dużo pieniędzy. Siatka na komary to tania alternatywa dla moskitier. Nie musimy też dokładnie mierzyć okien i składać zamówienia. Siatkę można kupić rano i jeszcze przez wieczorem mieć ją zamontowaną w oknach.

Siatka na komary to propozycja także dla spóźnialskich, którzy zapomnieli o wcześniejszym zamówieniu moskitier. Jej kupno jest bardzo proste. Siatki znajdziemy w każdym supermarkecie budowlanym, a także w sklepach internetowych. Można je kupić razem z taśmami do mocowania lub zaopatrzyć się w nie osobno.

Jak wygląda siatka na komary?

Siatka na komary to dość cienka tkanina o gęstych oczkach, które zatrzymają nawet najmniejsze owady. Poszczególne produkty mogą różnić się wielkością oczek, więc warto na to zwrócić uwagę. Siatki są wykonywane z tworzyw sztucznych, np. PCW, poliestru, albo włókna szklanego. Mają kolor biały szary lub czarny.

Zalety siatki na komary

Siatka na komary jest zdecydowanie tańsza od tradycyjnych moskitier. Siatka jest prosta w montażu. Nie musimy robić obmiaru okna i zamawiać moskitiery w ramie, a także czekać na realizację zamówienia. Po sezonie tradycyjne moskitiery z drewnianymi albo aluminiowymi ramami trzeba gdzieś przechować, czyli potrzebne jest na to miejsce. W przypadku siatki po zdemontowaniu można ją zwinąć lub złożyć i bez problemu przechować. Zanim schowamy ją na zimę, można też ją wyczyścić, a nawet uprać, żeby była świeża na następny sezon. W tej kwestii należy stosować się do zaleceń producenta, które mogą być różne zależnie od materiału, z którego jest zrobiona siatka.

Jak przymocować siatkę na komary?

Produkt jest łatwy w montażu. Siatkę mocuje się za pomocą taśmy dwustronnej albo taśmy z rzepami. Najpierw trzeba przyciąć ją na wymiar okna. Robi się to łatwo nożyczkami albo po złożeniu - nożem. Taśmę służącą do mocowania trzeba nakleić na ramy okna. Żeby mocowanie było trwałe, najpierw ramy trzeba oczyścić, np. spirytusem.

Następnie taśmę przytwierdza się sukcesywnie do ramy i dociska do niej. Najlepiej jest ją pozostawić na 1-2 godziny, żeby połączenie nabrało trwałości. Wtedy można rozpiąć siatkę na oknie, rozpościerając ją od jednej strony ramy do drugiej, tak żeby była dobrze naciągnięta.

Mocowanie polega na złapaniu oczek siatki przez rzep albo klej, gdy użyliśmy taśmy dwustronnie klejącej. W drugim wypadku na klej ze złapaną siatką musimy nakleić taśmę jednostronnie klejącą. Jeśli po przytwierdzeniu siatki po bokach okna wystają jej fragmenty, należy je obciąć.

Ile kosztuje siatka na komary?

Siatka plastikowa o powierzchni 2-3 m² kosztuje 10-50 zł. W przypadku droższych zestawów obejmują one także taśmy z rzepami lub klejące. Droższa jest także siatka wykonana z włókna szklanego, ale jest ono bardziej odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne niż poliester lub PCW. Taka siatka z pewnością wystarczy na kilka sezonów.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie