Rodzaje okien do dachów płaskich. Kompletny przewodnik dla właścicieli domów
Dzięki oknom do dachów płaskich, pomieszczenia położone w głębi domu mogą być oświetlone światłem naturalnym. Rozwiązanie to jest nie tylko funkcjonalne, ale też efektowne.
Spis treści
- Okna płaskie do płaskich dachów
- Okna z kopułą - odporne na uderzenia i opady
- Okna połaciowe
- Świetliki punktowe dodadzą wnętrzu charakteru
- Świetliki tunelowe pod stropodachem
- Wyłazy dachowe mogą pełnić też funkcje okna
Dach płaski może być zbudowany na kilka sposobów. Do wyboru są dwa rodzaje konstrukcji:
- stropodach wentylowany. W konstrukcji wentylowanej między ostatnim stropem a pokryciem dachowym znajduje się pustka powietrzna. To przestrzeń nieużytkowa o wysokości kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów, której zadaniem jest wentylacja dachu.
- i niewentylowany. W stropodachu niewentylowanym warstwy dachu są ułożone bezpośrednio na stropie. Ich układ może być tradycyjny (ocieplenie pokrywa materiał wodoszczelny) lub odwrócony, czyli z izolacją termiczną ułożoną na warstwie wodoszczelnej.
Konstrukcje różnią się grubością, a to bardzo istotny parametr, który trzeba uwzględnić przy dobieraniu elementów doświetlających umieszczanych w dachu.
Czytaj też: Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co oferują producenci okien
Okna płaskie do płaskich dachów
To najnowsze rozwiązanie wśród okien przeznaczonych do dachów płaskich. Mają nie tylko nowoczesny design, ale są także zaawansowane pod względem technicznym. Charakteryzują się najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi na rynku. Wyróżnia je to, że zewnętrzna szyba ma znacznie większe wymiary niż pozostałe w pakiecie szybowym i przykrywa całą konstrukcję okna. Po bokach są zamocowane metalowe kątowniki osłaniające styk ramy skrzydła z ościeżnicą. Te okna także są zbudowane z izolowanych termicznie profili z PCW. Pakiety szybowe mają trzy, a nawet cztery komory. Niektóre z tych okien są przystosowane do zamontowania ich tak, żeby licowały się z powierzchnią pokrycia. Wybierając model o wzmocnionej konstrukcji oraz powłoce antypoślizgowej można wbudować go w powierzchnię tarasu czy dachu zielonego. Ale trzeba wiedzieć, że okna, po których możemy się bezpiecznie poruszać, są oferowane jedynie w wersji nieotwieranej.
Okna z kopułą - odporne na uderzenia i opady
To standardowe produkty oferowane przez producentów okien dachowych. Dostępne są w kilkunastu wymiarach od 60 x 60 cm do kwadratowych 140 x 140 cm i prostokątnych 120 x 220 cm. Najtańsze są modele nieotwierane. Jeśli chcemy wybrać okno, które poza doświetleniem wnętrza umożliwi również jego przewietrzanie, trzeba wydać na nie więcej – o 10 % za okno otwierane za pomocą drążka, a niemal dwa razy tyle za okno elektryczne.
Okna mają ramy z PCW, a komory profili są wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Wyposażone są w jedno- lub dwukomorowe antywłamaniowe pakiety szybowe klasy P2 wypełnione argonem. Są też oferowane okna z pakietem pasywnym (czteroszybowym), ale z uwagi na jego ciężar okna te nie mogą być większe niż 120 x 120 cm. Wewnętrzna szyba pakietu szybowego jest laminowana, czyli bezpieczna, i w razie stłuczenia nie rozsypie się na kawałki. Na wierzchu okna jest montowana dodatkowa kopuła zabezpieczająca, dzięki której woda i śnieg nie zalegają na szybie oraz nie dostają się w styki na połączeniu pakietu szybowego i ramy. Może być wykonana z poliwęglanu lub akrylu, do wyboru w wersji przezroczystej lub matowej. Tworzywo powleczone powłokami zabezpieczającymi jest odporne na uderzenia i czynniki atmosferyczne, na przykład grad, promieniowanie UV. Dla tych, którym zależy na estetycznym minimalizmie, przygotowano okno, w którym funkcję kopuły spełnia fabrycznie zamontowany na jego zewnętrznej stronie specjalny kątowy segment szklany. Zewnętrzna powierzchnia segmentu ma spadek umożliwiający odprowadzenie wody nawet w przypadku zamontowania okna idealnie w poziomie. Innym ciekawym produktem jest okno nazywane sferycznym modułem szklanym. Ma ono podwójny pakiet szybowy. Na górze znajduje się zakrzywiona szyba hartowana, dzięki czemu dobrze spływa z niej woda i na oknie nie zatrzymują się zanieczyszczenia.
Okna połaciowe
Nawet klasyczne produkty przeznaczone do dachów skośnych nadają się do zamontowania w dachu płaskim, ale sposób ich zamocowania wymaga pewnej modyfikacji. Okno dachowe można montować na połaci nachylonej pod kątem nie mniejszym niż 15°, czasem powyżej 20° – a dach płaski to konstrukcja, której nachylenie nie przekracza 20°. Dlatego w miejscu montażu okna trzeba wstawić dodatkowy element. Pozwoli on zainstalować okno w zalecanym nachyleniu, aby za- chować jego szczelność i osłaniającego je oblachowania. Dawniej była to ukośna podstawa, która zwiększała spadek dachu o 15-19°. Przygotowywał ją dekarz albo stosowano gotowy element zbudowany z drewna lub płyt drewnopochodnych. Obecnie można wykorzystać znacznie prostsze rozwiązanie, a jednocześnie estetyczniejsze i chroniące przed stratami ciepła – specjalny kołnierz uszczelniający. Umożliwia on podniesienie kąta montażu okna względem połaci dachowej dodatkowo o 10°.
Tak jak inne kołnierze do montażu okien połaciowych, ten także jest dostępny w wariantach dostosowanych do rodzaju pokrycia dachowego. Kołnierz do zmiany kąta montażu okna dachowego składa się z czterech elementów: dolnego, dwóch bocznych i górnego. Elementy boczne i górny mają fabrycznie doklejony materiał termoizolacyjny, a na dolnym elemencie jest elastyczny fartuch, który dopasowuje się do pokrycia dachowego. W komplecie znajdują się specjalne kątowniki, dzięki którym uzyskuje się zmianę kąta nachylenia okna względem połaci dachu. Jeszcze inną możliwością wpuszczenia światła dziennego przez okna przeznaczone do dachów spadzistych jest zamontowanie specjalnego zespolenia dachowego nazywanego dwuspadowym systemem dachów płaskich. W otwór w stropodachu wstawia się dwuspadową drewnianą konstrukcję wraz z kompletem obróbek blacharskich i w niej osadza okna o wysokości nieprzekraczającej 140 cm. Standardowe rozwiązanie przewiduje zespolenie czterech okien, po dwa na każdym skosie.
Maksymalny otwór w dachu płaskim może mieć 228 x 250 cm
Rama okienna nie może stać na warstwie izolacji termicznej, nawet wtedy, gdy stanowi ją twardy polistyren ekstrudowany. Należy oprzeć ją na konstrukcji nośnej stropodachu. Wokół otworu okiennego trzeba zbudować ramę montażową o wysokości odpowiadającej grubości warstwy termoizolacyjnej. Można do tego wykorzystać gotowe ramy oferowane przez producentów okien (dopuszcza się zestawianie ich jedna na drugiej) lub zbudować ją indywidualnie. Ościeżnicę okna trzeba mechanicznie przymocować do ramy montażowej. Dolna krawędź ościeżnicy musi być usytuowana na poziomie pokrycia. Bardzo ważne jest odpowiednie uszczelnienie połączenia ramy okna z dachem, podobnie jak wokół przejścia komina.
Świetliki punktowe dodadzą wnętrzu charakteru
Niektóre mają tak dobrą izolacyjność termiczną, że z powodzeniem mogą być wykorzystane w energooszczędnym domu jednorodzinnym. Świetlik jest zbudowany z dwóch elementów – podstawy i kopułki (pokrywy). Okrągła lub prostokątna podstawa może być blaszana, z tworzywa sztucznego lub z żywicy poliestrowej z dodatkiem włókien szklanych. Te z blachy stalowej lub aluminiowej wymagają obłożenia izolacją termiczną, żeby nie tworzyły dużych mostków cieplnych. Podstawy z tworzywa mają budowę komorową, a profile czasem są wypełnione twardą izolacyjną pianką poliuretanową PIR, dzięki czemu uzyskują lepszą izolacyjność. Te z laminatów poliestrowych są odlewami, więc mają najwyższą szczelność.
Czytaj też: Dobór pokrycia dachowego do kształtu dachu - kiedy lepsze będą dachówki? Kiedy blacha?
Kopułka świetlika punktowego to rama z PCW lub aluminium wypełniona przeszkleniem, najczęściej z tworzywa sztucznego – akrylu (PMMA), poliwęglanu (PC) lub polietylenu (PETG) – a także z żywic poliestrowych (GFC). Wypełnienie tworzywem sztucznym formowanym termicznie umożliwia wyprofilowanie wypukłego elementu. Kopułka z tworzywa ma dwie, trzy, cztery lub nawet pięć warstw oddzielonych profilami dystansowymi z PCW. Niektóre świetliki mają dodatkowo pod kopułkami płaskie płyty mostkowe z poliwęglanu komorowego poprawiające ich właściwości termoizolacyjne.
Czytaj też: Jak i czym ocieplić poddasze użytkowe - wełna mineralna, piana poliuretanowa czy wełna drzewna?
Trzeba pamiętać, że połączenia między warstwami kopułki mogą z czasem się rozszczelnić, co ułatwia dostęp owadom, powoduje osadzanie się brudu, a przede wszystkim niesie ryzyko wykraplania się wilgoci ze schłodzonego powietrza. Świetliki mogą mieć też przeszklenie ze szkła. Do wyboru są pokrywy płaskie oraz w kształcie trójkątnych piramidek. Mają zazwyczaj lepsze parametry termiczne niż te z tworzyw sztucznych. Najcieplejsze składają się z zestawu trzech lub nawet czterech szyb, a w przestrzeniach między nimi znajduje się argon. Świetliki szklane są nieco trwalsze, ale cięższe niż tworzywowe. W świetlikach systemowych można wybrać podstawę odpowiedniej wysokości i szerokości oraz dopasować do niej pokrywę. Wysokość podstawy dobiera się do grubości warstw dachu i założeń projektowych (świetlik może być wyniesiony ponad warstwy dachu lub do nich dopasowany). Wynosi ona od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Podstawy mogą mieć szerokość do 3 m (jeśli przeszkleniem pokrywy będzie tworzywo). W przypadku wypełnień szklanych maksymalny wymiar to 2 x 2 m.
Świetliki tunelowe pod stropodachem
Wykorzystuje się je do doświetlenia pomieszczeń pod stropodachem wentylowanym, zwłaszcza tych położonych w głębi domu. Świetlik składa się z trzech elementów: na dachu montuje się kopułę (z akrylu lub poliwęglanu), przez którą wpada światło dzienne, w grubości stropodachu – rurę światłonośną, a na suficie w pomieszczeniu – rozpraszacz światła. Dostępne są dwie wersje świetlików – ze sztywną lub z elastyczną rurą światłonośną. W tych pierwszych rozpraszacz znajduje się dokładnie pod kopułą, a odległość od dachu do sufitu może dochodzić nawet do 6 m. Daje to możliwość doprowadzenia światła dziennego również do łazienki, korytarza, spiżarni położonych na niższej kondygnacji. Jeśli odległoś od sufitu jest mniejszy (do 90 cm), można wykorzystać świetlik z tunelem elastycznym. Rura światłonośna ma długość około 2 m, więc można ją poprowadzić tak, aby ominąć przeszkody konstrukcyjne. Najpopularniejsze są świetliki z przewodem światłonośnym średnicy 35 cm, ale są dostępne także mniejsze (25 cm) i większe (55 cm). Wybierając świetlik tunelowy, warto zwrócić uwagę na kształt części sufitowej, w której rama może być bardziej lub mniej zaokrąglona. Do zamontowania świetlika w dachu jest potrzebny odpowiedni kołnierz uszczelniający, dobrany do rodzaju pokrycia (podobnie jak przy montażu okien połaciowych).
Wyłazy dachowe mogą pełnić też funkcje okna
Jeśli wybierze się przeszklony ciepły wyłaz dachowy, może on pełnić funkcję okna dachowego. Jego budowa jest niemal identyczna jak okna z kopułą, ale sposób otwierania – inny. Zawiasy pozwalają na łatwe otwarcie skrzydła do kąta 80° w wyłazach o rozmiarach 90 x 90 cm i 100 x 100 cm, oraz do 60° w tych o wymiarach 90 x 120 cm i 120 x 120 cm. Dzięki sprężynom gazowym skrzydło stabilnie utrzymuje się w pozycji otwartej, a antypoślizgowe nakładki na profilach zwiększają bezpieczeństwo przy wychodzeniu na dach. Nową ofertą rynkową są okna wyłazowe bez kopuły, z bardzo ciepłymi pakietami szybowymi, przypominające wyglądem płaskie okna dachowe.
Jesteśmy w Google News. Dołącz do nas i śledź Murator.pl codziennie. Obserwuj Murator.pl!