Montaż okien dachowych w łazience na poddaszu. Jak wybrać okno i gdzie umieścić?
W łazience pod skosami nie można zamontować każdego okna dachowego. Jak zatem najlepiej wybrać okno dachowe do łazienki i gdzie je umieścić? Co trzeba wiedzieć, planując montaż okien dachowych w łazience na poddaszu.
Autor: VELUX
Umieszczając okno dachowe nad umywalką czy wanną, musimy liczyć się z ciągłym roszeniem się szyb...
Miejsce na okno w łazience na poddaszu
Montaż okna trzeba dobrze przemyśleć. Chcąc w pełni wykorzystać okna połaciowe, należy montować je na takiej samej wysokości jak tradycyjne, czyli 90-100 cm od podłogi.
Niektórzy umieszczają okna nad umywalkami czy wanną, jednak taka swoboda w tworzeniu łazienkowej przestrzeni nie zaowocuje ciągłym roszeniem się szyby tylko wtedy, gdy będzie zamontowana nawiewno-wywiewna mechaniczna wentylacja z podgrzewanym nawiewem powietrza. Ten rodzaj wentylacji jest jednak rzadko stosowany w domach jednorodzinnych, między innymi ze względu na wysokie koszty takiej instalacji. Jeśli chcemy uniknąć wykraplania się pary wodnej na szybie, naczelną zasadą w umieszczeniu okna powinno być umożliwienie właściwej cyrkulacji powietrza. Dlatego okno należy zamontować nad grzejnikiem i nie zastawiać go meblami. Jeśli nad grzejnikiem ma być parapet, koniecznie trzeba zrobić w nim otwory.
Pamiętaj, że jeśli okno ma nawiewnik okienny albo klapę wentylacyjną, zimą para wodna będzie się skraplała nie tylko na szybie, ale także w tych wychłodzonych miejscach.
Jak powinno otwierać się okno dachowe w łazience?
To, w jaki sposób będziemy mogli otwierać okno łazienkowe, w znacznym stopniu decyduje o naszym komforcie. Decyzję należy uzależnić od usytuowania okna i sposobu, w jaki chcemy z niego korzystać. Dostępne są okna obrotowe, uchylno-obrotowe albo wysokoosiowe.
- Okno wysokoosiowe ma oś obrotu umieszczoną w 3/4 swojej wysokości. Podczas otwierania jest unoszone ponad połać dachu przez siłowniki teleskopowe. Całe skrzydło znajduje się wówczas poza pomieszczeniem.
- Okno obrotowe ma oś obrotu w 1/2 swojej wysokości – przy otwarciu część okna znajduje się w pomieszczeniu. Dostępne są okna obrotowe otwierane i zamykane od góry lub od dołu.
- Okno uchylno-obrotowe (nazywane też obrotowo-klapowymi) daje możliwość różnych sposobów otwierania, także tego, przy którym skrzydło okna całkowicie wychodzi na zewnątrz.
Gdy pod oknem stoją meble, wystarczy zamontować okno obrotowe. Nikt przy takim rozwiązaniu nie będzie się przez nie wychylał. Jeśli chcemy mieć możliwość wyglądania przez okno, wygodniejsze niż obrotowe będą okna wysokoosiowe albo uchylno-obrotowe. Pewne znaczenie ma również wielkość łazienki na poddaszu. Jeżeli jest ona w skali mini, lepiej zrezygnować z okna obrotowego i wybrać takie, które po otwarciu całkowicie wychodzą na zewnątrz pomieszczenia. Taką samą decyzję lepiej podjąć, gdy okno znajduje się nad umywalką albo wanną. W takiej sytuacji wyprowadzenie go poza pomieszczenie ochroni mieszkańców przed ewentualnym nabiciem sobie guza.
Jak powinna być zbudowana wnęka okienna?
Dobra cyrkulacja powietrza zależy również od kształtu wnęki okiennej. Powinna być ona tak zabudowana, żeby jej górna płaszczyzna była równoległa, a dolna prostopadła do podłogi. Rozwiązanie to umożliwia nie tylko optymalną cyrkulację ciepłego powietrza, ale także maksymalne wykorzystanie światła dziennego.
Zabudowa wnęki okiennej może być wykonana z odpornych na wilgoć płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych albo specjalnych gotowych elementów zabudowy umożliwiających szybkie wykonanie wnęki. Są one zrobione z białych wodoodpornych płyt laminowanych albo z płyt laminowanych w kolorze sosny. Stosując je, można szybko przeprowadzić prace wykończeniowe – wnęka jest już odpowiednio wyprofilowana, a poza tym umożliwia zastosowanie prawidłowej grubości izolacji termicznej wokół okna.
Elementy te nie nadają się jednak do wszystkich okien – mogą być stosowane, gdy połać dachu nachylona jest pod kątem 20-75°. Ostatni szlif można nadać wnęce, wykorzystując materiały wykończeniowe. Jednak dokonując ich wyboru, zawsze należy pamiętać, że powinny być one odporne na wilgoć. Może to być specjalna farba do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, glazura albo korek.
Autor: VELUX
Górna płaszczyzna wnęki powinna być jasnego koloru, któr zagwarantuje odbijanie promieni słonecznych.
Obecność okna w łazience to jej duży plus. Jednak nie należy montować go nad wanną, bo spowoduje to wykraplanie się pary na szybie. Natomiast nad umywalką znacznie lepiej umieścić lustro. Optymalnym miejscem jest skos nad WC. Trzeba tylko pamiętać, by dolna krawędź nie była za wysoko – żeby można było wyjrzeć. Natomiast górna krawędź nie powinna być za nisko wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na okno obrotowe. Wnękę okienną najprościej i najlepiej pomalować farbą do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Wybierając kolor, należy pamiętać, że jasny będzie odbijał promienie słoneczne i pozwoli na doświetlenie łazienki.
Małgorzata Cybulska-Marks, architekt