Lukarna, okno dachowe, balkon dachowy - co lepsze na poddasze użytkowe?

2009-09-11 2:00

Jak oświetlić poddasze słońcem, żeby wnętrze wyglądało atrakcyjnie. Czy wybrać w tym celu okno dachowe, balkon dachowy, a może okno tradycyjnie zamontowane w lukarnie? 

Wybieramy okno dachowe
Autor: Andrzej Szandomirski|FAKRO|ROTO|VELUX Wybieramy okno dachowe

Oświetlenie poddasza słońcem: lukarna czy okna połaciowe?

Lukarna to element konstrukcyjny dachu, którego nie wolno wykonywać samodzielnie. Lukarnę musi zaprojektować konstruktor. Lukarna wymaga też akceptacji architekta, bo wpływa na wygląd budynku. Okna połaciowe są rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, bo nie ingerują w konstrukcję dachu ani w kształt bryły domu, a przy tym okna połaciowe umożliwiają optymalne oświetlenie poddasza.

Okna dachowe można też łączyć w pionie i w poziomie, tworząc zestawy o powierzchni dopasowanej do wielkości pomieszczeń. Na połaci dachu o niewielkim spadku, która jest zazwyczaj długa, lepiej się sprawdzą zestawienia pionowe – doświetlą poddasze użytkowe na większej powierzchni.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dostęp do wysoko położonych okien dachowych jest trudny i warto okna połaciowe wyposażyć w automatyczne sterowanie, co podniesie koszty inwestycji. Z kolei położenie dolnej krawędzi okien dachowych jest ograniczone wysokością ścianki kolankowej, co w przypadku dachów o małym nachyleniu wynosi powyżej 1,4 m. Przez okna dachowe nie można więc swobodnie wyjrzeć na zewnątrz. Można temu zaradzić, wstawiając okna kolankowe – dzięki większej powierzchni doświetlenia poddasza w zamian można zmniejszyć liczbę lub wielkość pozostałych okien dachowych. Rozwiązanie takie nie jest możliwe, kiedy ściana jest wykończona gzymsem.

ZOBACZ TEŻ: Nowoczesne okna balkonowe do poddaszy

Nowoczesne okna balkonowe do poddaszy

Balkon dachowy

Bardzo atrakcyjnym sposobem doświetlenia poddasza i zwiększenia komfortu jego użytkowania jest zamontowanie balkonu dachowego, który po złożeniu chowa się w bryle domu, a po otwarciu pełni funkcję prowizorycznej lukarny. Niestety, takie rozwiązanie wiąże się z dużymi kosztami. Wybierając obalkon dachowy nie można zapomnieć o spójności między projektem wnętrza a wyglądem zewnętrznym budynku. Okna muszą wpuszczać wystarczającą ilość naturalnego światła i być wygodne w użytkowaniu, ale nie mogą szpecić budynku. Nie powinno się umieszczać kilku okien z jednej strony połaci ani bezładnie wstawiać kilka pojedynczych skrzydeł, lepiej ułożyć je w określonym porządku.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie