Na jakim etepie budowy montuje się okna?
Montaż okien i drzwi zewnętrznych (na początku są to zazwyczaj drzwi prowizoryczne) to kamień milowy budowy. Dzięki temu możemy zamknąć dom w stanie surowym i prowadzić prace wykończeniowe. Zanim to się stanie, mury powinny być bezwzględnie wysuszone, gdyż wstawienie okien ogranicza swobodną cyrkulację powietrza i powoduje wolniejsze schnięcie.
Z tego powodu producenci stolarki drewnianej zalecają montaż okien dopiero po wykonaniu tynków wewnętrznych oraz wylewek betonowych i ich wysuszeniu. Jeżeli montujemy okna z PCW badź aluminium, nie ma obawy o szkodliwy wpływ na nie wilgoci z tynków – trzeba tylko w czasie prowadzenia prac mokrych dbać o regularne wietrzenie, choć i w tym wypadku też lepiej najpierw otynkować wnętrze (bez glifów okiennych), a dopiero potem wstawiać okna.
Kolejność prac zależy głównie od pory roku, organizacji budowy, dostępności okien i możliwości finansowych inwestora.
Po zamocowaniu okien i prawidłowym zaizolowaniu styków z murem należy w miarę szybko otynkować glify z obu stron okna, aby nie dopuścić do uszkodzeń na styku okna z murem.
Czy montaż okien jest możliwy zimą?
Okna najlepiej montować w czasie dodatniej temperatury, choć producenci niektórych pianek montażowych dopuszczają ich stosowanie nawet przy kilku stopniach mrozu. W ścianach dwuwarstwowych okna dobrze jest wstawiać przed ułożeniem ocieplenia.
A co z parapetem?
Integralną częścią okna jest parapet zewnętrzny. Powinien on być wsunięty pod okno i chronić ścianę oraz styk okna z murem przed zamakaniem. Parapety wewnętrzne są mniej istotne dla poprawnego działania okna – ich późniejsze wstawienie nie osłabi muru.
Najważniejszymi elementami okna, na które należy zwracać uwagę przy zakupie, są profil, zestaw szybowy i okucia. Należy je dobrać, „szyjąc okno” na miarę, to znaczy dopasowując je do domu.

i