Jaka najlepsza moskitiera na okno? Sprawdź, jak wybrać i zamontować siatkę na okno w domu

2024-05-28 11:48

Moskitiera na okno przyda się zwłaszcza latem, kiedyokna w domu bywają otwarte nawet przez całą dobę. Chcąc powstrzymać niechcianych gości – owady – przed wizytą, mamy do wyboru m.in. moskitierę przesuwną, plisowaną, rolowaną, ramkową... Poznaj tajniki wyboru i montażu siatki na okno.

#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Jaka najlepsza moskitiera na okno w domu?
  2. Moskitiera na okno – jak działa i jaką ma budowę?
  3. Moskitiera odporna na warunki atmosferyczne
  4. Moskitiera na okno z ramką
  5. Moskitiera zwijana
  6. Moskitiera plisowana
  7. Moskitiery drzwiowe rozwierne
  8. Moskitiera przesuwna
  9. Moskitiery na wymiar do nietypowych okien
  10. Jak założyć moskitiery na okna z roletami?
  11. Jak zamontować moskitierę?
  12. Mycie okien i moskitier

Jaka najlepsza moskitiera na okno w domu?

Zadaniem moskitier jest niewpuszczanie do domu owadów przy jednoczesnym umożliwieniu wietrzenia pomieszczeń. Przydadzą się więc w co najmniej jednym oknie w każdym pomieszczeniu. W przypadku dużych otwartych wnętrz warto się zastanowić, gdzie je zamontować, żeby uniknąć nadmiernych przeciągów.

Stosowane konstrukcje pozwalają bez problemu otwierać skrzydło okna lub drzwi tarasowych. Zanim wybierzemy którąś z nich, warto się zastanowić nad wielkością oczek zastosowanej w niej siatki. Nie mogą być zbyt rzadkie, ale też zbyt gęste, bo spowodowałyby zaciemnienie wnętrza. Właściciele zwierząt domowych, a także alergicy powinni pomyśleć o moskitierach ze specjalnymi siatkami.

Moskitiery to wyroby uniwersalne. Każdą z nich można zamocować na niemal wszystkich oknach i drzwiach tarasowych z drewna, PCW lub aluminium. Wyjątkiem mogą być bardzo wielkie drzwi tarasowe albo okna dachowe, na przykład kolankowe, bądź ich zespolenia. Każdy producent ma swoje tabele wymiarów, ale na ogół ograniczenia w nich są podobne, ponieważ wszyscy korzystają z takich samych komponentów. Maksymalne wymiary moskitier przesuwnych do drzwi tarasowych to na przykład 200 x 250 cm, a plisowanych – 380 x 260 cm. W przypadku okien połaciowych maksymalna wysokość wynosi 260 cm.

Moskitiera na okno – jak działa i jaką ma budowę?

Osłona chroniąca w sezonie letnim przed inwazją much, komarów i innych owadów w domu to prosta konstrukcja. W ramie z profili aluminiowych jest zamocowana siatka o bardzo drobnych oczkach. Najprostsza moskitiera to ramka wstawiana na stałe w okno. Moskitiery mogą być też otwierane i zamykane na różne sposoby. Mogą być rozwierne, zwijane góra/dół lub prawo/lewo, a także przesuwne prawo/lewo. Modele otwierane, zależnie od typu, mają ramę z siatką, prowadnice, kasetę, do której chowa się siatka, dodatkową ościeżnicę. Siatka może być płaska – zwijana w rolkę chowaną w kasecie, albo plisowana – składająca się w wąską harmonijkę, która też może być chowana w kasecie.

Wybierając moskitiery, warto zwrócić uwagę na budowę profili i rozwiązania konstrukcyjne, na przykład grubość i sztywność elementów oraz sposób łączenia. W niektórych systemach są stosowane dodatkowe narożniki z tworzyw sztucznych, które mogą być słabym punktem. Dobrze przemyślane systemy oferują elementy dopasowane do siebie, które wsuwają się na swoje miejsce i zaklikują, dając sztywne i stabilne połączenie. Warto przed zakupem obejrzeć instrukcje montażu takich systemów – są często publikowane w Internecie.

Siatki do moskitier

Większość producentów moskitier oferuje standardowe siatki z włókna szklanego powlekanego PCW. Wielkość oczka wynosi od 0,9 x 0,9 do 1,6 x 1,8 mm, a grubość nitki zwykle 0,3 mm.

Aby zachować lepszą widoczność, można poszukać moskitiery wykonanej z siatki z bardzo cienkiego włókna, na przykład o grubości nitki 0,1 mm. Jeśli zależy nam również na ochronie przed nadmiarem słońca, można wybrać moskitierę z gęstszą siatką – wykonaną z tkaniny o innym splocie (w takim wypadku należy się liczyć z tym, że wnętrza będą słabiej wietrzone). Znajdziemy również moskitiery wykonane z bardzo gęstej tkaniny, których zadaniem jest zatrzymywanie nie tylko owadów, ale także pyłków roślin i innych zanieczyszczeń unoszące się w powietrzu.

Do domów alergików warto szukać produktów, które mają certyfikaty potwierdzające przejście odpowiednich testów. Do moskitier instalowanych w drzwiach tarasowych, przez które mogą próbować przechodzić psy lub koty, poleca się siatki wzmacniane – z tworzywa poliestrowego powlekanego dodatkowo PCW. Grubość pojedynczej nitki wynosi w nich do 0,8 mm. Innym dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji są moskitiery z siatką aluminiową lub stalową.

Moskitiera odporna na warunki atmosferyczne

Moskitiery do okien elewacyjnych i drzwi tarasowych mocuje się po ich zewnętrznej stronie: do ramy ościeżnicy, ościeża, ewentualnie ściany dokoła otworu. Moskitiery do okien dachowych przytwierdza się po wewnętrznej stronie: wokół otworu (do szpalety). Mimo różnego miejsca instalacji, do produkcji moskitier, bez względu na rodzaj okien, używa się takich samych elementów składowych.

Materiały stosowane do produkcji moskitier muszą być przede wszystkim odporne na czynniki atmosferyczne: wysoką i niską temperaturę, wodę, wiatr, słońce i promieniowanie UV. Dlatego używa się profili z ekstrudowanego aluminium oraz siatek z tworzyw sztucznych. Do łączenia i mocowania konstrukcji są wykorzystywane elementy stalowe albo z tworzyw sztucznych.

Moskitiera na okno z ramką

Najprostsza konstrukcja to ramka wypełniona siatką o bardzo drobnych otworach, którą wstawia się w ościeżnicę okna po zewnętrznej stronie. Moskitiery ramkowe są nieotwierane. Wstawia się je na początku sezonu, a demontuje na jego koniec. Ramka może być mocowana w otworze blaszkami dociskającymi o różnej wielkości (zależnie od grubości profili okiennych), magnesami albo zatrzaskami. Moskitiera ramkowa to najprostsze rozwiązanie, które może być wykorzystane także w oknach o nietypowym kształcie.

Moskitiera zwijana

Nazywane są też rolowanymi. Składają się z ramy z prowadnicami oraz kasety, do której zwija się siatkę. W dolnej listwie jest umieszczony mechanizm sprężynowy, dzięki któremu siatka nawija się na rolkę. Na listwie tej jest też uchwyt, za który się pociąga, żeby otworzyć lub zamknąć moskitierę. W pozycji zamkniętej listwa może być utrzymywana przez magnesy, haki lub inne zaczepy. Żeby zachować pełną ochronę przed owadami, na listwie montuje się uszczelkę szczotkową.

Moskitiery zwijane są dostępne w wersji góra/dół, ale można znaleźć modele zwijane na bok – prawo/lewo. Ten rodzaj moskitier może być stosowany zarówno w oknach, jak i dużych drzwiach tarasowych – są wtedy zwijane na bok. Konstrukcję najczęściej mocuje się do ościeżnicy okna, ale można też za pomocą dodatkowej ramy przytwierdzić ją do ościeża albo elewacji dookoła otworu. Zależnie od rozmiarów mogą być stosowane różne wzmocnienia, żeby zapewnić sztywność i stabilność konstrukcji. W moskitierach drzwiowych zaleca się montaż moskitiery w mocniejszej ościeżnicy z zamkniętych profili aluminiowych.

Moskitiera plisowana

Różnica między moskitierami zwijanymi a plisowanymi polega na zastosowaniu innej siatki. Tutaj nie jest ona płaska, ale plisowana, czyli składana w wąską harmonijkę. Poza tym rozwiązania konstrukcyjne i sposób działania są takie same. Ten typ moskitier również może się otwierać i zamykać w kierunku góra/dół lub prawo/lewo. Są też modele, w których plisy można zsuwać na środek. Moskitiery plisowane otwierane prawo/lewo są często stosowane w drzwiach tarasowych, zwłaszcza systemach podnoszono-przesuwnych. Mają ramę z niskim progiem i listwę magnetyczną doszczelniającą moskitierę w pozycji zamkniętej.

Moskitiery drzwiowe rozwierne

To najczęściej stosowany rodzaj moskitiery do drzwi tarasowych rozwiernych lub rozwierno-uchylnych. Stanowi dodatkowe skrzydło wypełnione siatką, które mocuje się na zawiasach po zewnętrznej stronie drzwi tarasowych do ich ościeżnicy. Instaluje się je na wysokości skrzydła otwieranego. Żeby skrzydło w pozycji zamkniętej przylegało do drzwi, na profilu z uchwytem mocuje się zamki magnetyczne.

Jeżeli często zostawiamy otwarte drzwi tarasowe, dobrze jest wybrać moskitierę z dodatkową uszczelką szczotkową na obwodzie. Uniemożliwia ona przedostawanie się owadów przez szczeliny. Do otwierania moskitiery drzwiowej służy uchwyt mocowany na wysokości klamki albo pochwyt na całą szerokość skrzydła. Moskitiera rozwierna może być wyposażona w samozamykacz. Wygodne jest urządzenie z hamulcem chroniącym przed zbyt silnym uderzaniem skrzydła moskitiery.

Moskitiera drzwiowa będzie w sezonie wielokrotnie otwierana i zamykana, więc powinna być solidna. Jej trwałość zależy od sztywności i grubości profili oraz wytrzymałości zawiasów. Ponieważ profile moskitier nie są tak mocne jak profile drzwiowe, skrzydło zwykle jest wzmacniane i usztywniane poprzeczną przewiązką dzielącą je na mniejsze pola. Moskitiery rozwierne są stosowane do pojedynczych drzwi tarasowych o szerokości do 110 cm. Do większych przeszkleń tarasowych poleca się moskitiery przesuwne lub plisowane.

Moskitiera przesuwna

Są przeznaczone do przesuwnych drzwi tarasowych. Najprostsze to rama wypełniona siatką odpowiadająca szerokością skrzydłu otwieranemu. Montuje się ją na rolkach jezdnych w prowadnicach górnej i dolnej. W momencie otwarcia systemu moskitiera przesuwa się na skrzydło bierne, a w momencie zamknięcia – na skrzydło czynne. Moskitiera może być wyposażona w hamulec spowalniający ruch przed domknięciem oraz zderzak zapobiegający uderzaniu ramy w szynę. Żeby moskitiera była szczelniejsza, na krawędziach powinna mieć uszczelki szczotkowe. Można też zastosować dodatkowy profil pionowy, do którego skrzydło z moskitierą będzie dosuwane w pozycji zamkniętej.

Nie tylko czarne

Moskitiery są produkowane w różnych kolorach, żeby można je było dopasować do kolorystyki stolarki. Większość producentów oferuje białe, brązowe, szare, antracytowe oraz w popularnych wzorach drewnopodobnych, takich jak złoty dąb, winchester, orzech, mahoń. Na zamówienie moskitiery mogą być wykonane w dowolnym kolorze z palety RAL.

Moskitiery na wymiar do nietypowych okien

Gdy okno ma nietypowy kształt, zwykle okazuje się, że jedyną możliwością jest zastosowanie nieotwieranych moskitier ramkowych. Jednak nie każdy producent oferuje je w niestandardowych rozwiązaniach. Wiąże się to z małą dostępnością narożników innych niż 90º.

Jeśli firma dysponuje profilami, które można wyginać lub łączyć pod różnymi kątami, można w niej zamówić moskitiery o kształcie na przykład koła, półkola, trójkąta lub trapezu.

Jak założyć moskitiery na okna z roletami?

Ponieważ moskitiery mocuje się na zewnątrz okien, nie kolidują z przesłonami wewnętrznymi, ale o tym, jakie przesłony zewnętrzne będziemy chcieli zastosować, powinniśmy zadecydować już w chwili zamawiania okien, w ostateczności – w momencie kupna osłon. Jedną z możliwości jest zakup rolet zintegrowanych z moskitierą. W jednej skrzynce obok siebie będą się zwijać moskitiera oraz roleta, która jest umieszczona na zewnątrz markizy. Każda z tych osłon może być używana niezależnie. Rolety zintegrowane z moskitierą są dostępne w różnych wersjach, jako podtynkowe, nadstawne, elewacyjne. Można je zainstalować na każdym etapie budowy lub eksploatacji domu, ale nie zawsze równie łatwo będzie schować kasetę w ścianie.

Wielu producentów przesłon okiennych ma w ofercie i moskitiery, i rolety, które są kompatybilne ze sobą. Więc decydując się na przesłony, warto rozmawiać od razu o obu tych produktach. Jeżeli tak nie zrobimy, po zainstalowaniu rolet zewnętrznych mogą się pojawić problemy z dobraniem

moskitier, bo może zabraknąć dla nich przestrzeni montażowej. Rozwiązaniem mogą być wtedy moskitiery z profilami bez tak zwanej wargi. Umożliwiają one montaż moskitiery do okien, w których ramy zabudowane są przez prowadnice rolet.

Jak zamontować moskitierę?

Moskitiery ma w ofercie bardzo wielu producentów stolarki otworowej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala kupić okna lub drzwi tarasowe od razu z osłonami, na dodatek całość jest systemowo dopasowana do siebie, co powinno dawać gwarancję sprawnego funkcjonowania. Moskitiery można kupić również w firmach specjalizujących się w produkcji przesłon do okien, a także w sklepach z akcesoriami wykończeniowymi do domu.

Moskitiery są wykonywane na wymiar okna lub drzwi tarasowych. Najczęściej są sprzedawane do samodzielnego montażu. Zamówienie zawsze powinno być poprzedzone dokładnym zmierzeniem okna albo otworu, zależnie od sposobu montażu. Firmy umożliwiające zamówienie moskitier przez internet zwykle podają na swoich stronach dokładne wskazówki, jak wykonać obmiar.

Montaż większości moskitier nie jest trudny. Jedynie w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji przesuwnych lub rozwiernych warto skorzystać z pomocy fachowców i zamówić moskitiery razem z montażem.

Mycie okien i moskitier

Żeby umyć okno, w które jest wstawiona moskitiera ramkowa, należy ją zdemontować. Oczywiście bez zdejmowania moskitiery można umyć okno bez części zewnętrznej, która jest przez nią zasłonięta. W przypadku innych konstrukcji montowanych na stałe, żeby umyć okno, moskitierę należy otworzyć. Przy okazji należy także oczyścić i ją. Do jej umycia odpowiednia jest woda z łagodnym detergentem. Nie należy używać przy tym twardych szczotek, bo łatwo nimi uszkodzić siatkę. Lepiej najpierw ją odkurzyć, a potem delikatnie umyć miękką ściereczką. Po usunięciu kurzu i innych zanieczyszczeń siatkę i ramy można przemyć jeszcze czystą wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Pozostałe podkategorie