Jak zabezpieczyć dom? Okna bezpieczne i antywłamaniowe
Według statystyk policji włamywacze bardzo często próbują dostać się do domu przez okna. Dlatego warto wybierać takie, które są bezpieczne i mają zabezpieczenia antywłamaniowe. Zobaczmy, jakie wyposażenie muszą mieć takie okna.
W każdym domu i mieszkaniu jest wiele okien. Włamywacze z reguły wybierają te mniej rzucające się w oczy, położone z boku lub tyłu domu. Jeśli kupujemy okna, zadbajmy, żeby każde było bezpieczne. Dlatego odporność na włamanie to, obok energooszczędności, jeden z najważniejszych parametrów dobrych okien. Warto zdawać sobie sprawę, że wiele zabezpieczeń stosowanych w oknach ma na celu nie tylko ochronę domu przed intruzami, lecz także zwiększenie bezpieczeństwa domowników w ich własnych czterech ścianach.
Okna bezpieczne
Jakie okna możemy uznać za bezpieczne? Odpowiedź powinna brzmieć – takie, które stawią opór próbie wyważenia. Wyważenie bowiem to najczęstsza metoda włamywaczy na dostanie się do domu. Starają się za pomocą łomu podważyć skrzydło okna wystające z ramy, żeby otworzyć sobie drogę. Okna bezpieczne mają zaczepy antywłamaniowe na całym obwodzie. Taki zaczep ma postać sześciokątnego grzybka obrotowego, który po przekręceniu klamki rygluje się w odpowiedniego kształtu zaczepach wykonanych ze stali. Doświadczenia wykazały, że wystający element w kształcie grzybka pewnie rygluje się w zaczepie. Zaczepy antywyważeniowe są rozmieszczone równomiernie na całym obwodzie okna. Znajdują się na każdym boku. W wysokich oknach balkonowych na dłuższym boku może być ich kilka.
Okna z szybami hartowanymi
Okna bezpieczne powinny mieć również takie szyby. Co to znaczy szyby bezpieczne? To takie szyby , które stawią opór włamywaczowi. Szyby hartowane są kilkakrotnie bardziej wytrzymałe na uderzenie niż zwykłe szyby float stosowane w oknach. Żeby rozbić taką szybę, trzeba uderzyć w nią z siłą 5-6 razy większą niż w typowe okno. Szkło hartowane jest również bezpieczne dla domowników. Gdyby w rzeczywistości doszło do rozbicia takiej tafli, kruszy się ona na setki małych odłamków, ale ich krawędzie są obłe, więc nie ma zagrożenia skaleczenia się.
Okna z klamką z kluczykiem
Kolejnym zabezpieczeniem może być zastosowanie klamki z kluczykiem. Tak wyposażone okno w pozycji zamkniętej jest zaryglowane dodatkowym zamkiem umieszczonym w klamce. Stanowi on kolejną przeszkodę uniemożliwiającą nieuprawnione dostanie się do mieszkania przez okno. Zamek w klamce pełni też funkcję zabezpieczenia przed włamywaczem, który wyciął otwór w szybie na wysokości klamki. Jednak brak klucza do zamka uniemożliwi intruzowi otworzenie okna. Takie zabezpieczenie warto zastosować zwłaszcza w drzwiach tarasowych. Warto zwrócić uwagę, że okna z klamką z kluczykiem dobrze jest zainstalować w pokoju dzieci, ponieważ może on uchronić je przed nieopatrznym otworzeniem okna i ewentualnym wypadnięciem.
Okna w systemie alarmowym domu
Jeśli chcemy zastosować w domu alarm, okna i drzwi powinny zostać włączone do instalacji. Można zrobić to bardzo łatwo, wyposażając je w kontaktrony. To czujniki magnetyczne reagujące na próbę otwarcia okna. Każdy kontaktron składa się z dwóch elementów montowanych na ościeżnicy i skrzydle. Gdy okno jest zamknięte, magnes i styki przylegają do siebie. Jeśli ktoś nieuprawniony otworzy okno przy uzbrojonej instalacji alarmowej, połączenie obwodu zostanie przerwane i uruchomi się syrena. Kontaktrony to dyskretne i sprawne rozwiązanie. W pozycji zamkniętej są niemal niewidoczne. Warto je polecić do domu ze zwierzakami, w którym nie można zastosować czujników ruchu.
Potrzeba bezpieczeństwa w piramidzie Maslowa jest zaraz po oddychaniu i pożywieniu. Jak ważne dla każdego z nas jest zapewnienie spokoju nam i naszym bliskim nikogo nie trzeba przekonywać. Wybierając stolarkę okienną trzeba pamiętać o tej kwestii. Powinniśmy dobrać standard okna do okolicy w jakiej budujemy dom i poczucia bezpieczeństwa jaki w niej odczuwamy. Oferta producentów okien jest tu niezwykle rozwinięta. Każda praktycznie sfera okna może być w wersji mniej lub bardziej zabezpieczającej użytkownika przed niechcianymi gośćmi. Pakiety szybowe od standardowych po hartowane, antywłamaniowe czy nawet kuloodporne. Okucia od bezklasowych po klasy RC2 czy nawet RC3. Czujniki w pakietach szybowych, które zareagują na zbicie lub nawet mocniejsze uderzenie w szybę. Elementy okuciowe, które można podłączyć do systemu alarmowego. Klamki utrudniające włamanie, z blokadami, kluczykami… Zdrowie i bezpieczeństwo to sfery, na których nie powinniśmy oszczędzać.
DARIUSZ ZABIELSKI, Dyrektor Handlowy firmy DOMEL
MATERIAŁ PARTNERA