Jak zabezpieczyć dom? Okna bezpieczne i antywłamaniowe

2019-10-16 12:58 MATERIAŁ PARTNERSKI | Domel
Bezpieczne okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Dom jest naszą oazą, chcemy się w nim czuć bezpiecznie

Według statystyk policji włamywacze bardzo często próbują dostać się do domu przez okna. Dlatego warto wybierać takie, które są bezpieczne i mają zabezpieczenia antywłamaniowe. Zobaczmy, jakie wyposażenie muszą mieć takie okna.

W każdym domu i mieszkaniu jest wiele okien. Włamywacze z reguły wybierają te mniej rzucające się w oczy, położone z boku lub tyłu domu. Jeśli kupujemy okna, zadbajmy, żeby każde było bezpieczne. Dlatego odporność na włamanie to, obok energooszczędności, jeden z najważniejszych parametrów dobrych okien. Warto zdawać sobie sprawę, że wiele zabezpieczeń stosowanych w oknach ma na celu nie tylko ochronę domu przed intruzami, lecz także zwiększenie bezpieczeństwa domowników w ich własnych czterech ścianach.

Okna bezpieczne

Jakie okna możemy uznać za bezpieczne? Odpowiedź powinna brzmieć – takie, które stawią opór próbie wyważenia. Wyważenie bowiem to najczęstsza metoda włamywaczy na dostanie się do domu. Starają się za pomocą łomu podważyć skrzydło okna wystające z ramy, żeby otworzyć sobie drogę. Okna bezpieczne mają zaczepy antywłamaniowe na całym obwodzie. Taki zaczep ma postać sześciokątnego grzybka obrotowego, który po przekręceniu klamki rygluje się w odpowiedniego kształtu zaczepach wykonanych ze stali. Doświadczenia wykazały, że wystający element w kształcie grzybka pewnie rygluje się w zaczepie. Zaczepy antywyważeniowe są rozmieszczone równomiernie na całym obwodzie okna. Znajdują się na każdym boku. W wysokich oknach balkonowych na dłuższym boku może być ich kilka.

Bezpieczne okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Okna antywłamaniowe są odporne na działania włamywaczy

Okna z szybami hartowanymi

Okna bezpieczne powinny mieć również takie szyby. Co to znaczy szyby bezpieczne? To takie szyby , które stawią opór włamywaczowi. Szyby hartowane są kilkakrotnie bardziej wytrzymałe na uderzenie niż zwykłe szyby float stosowane w oknach. Żeby rozbić taką szybę, trzeba uderzyć w nią z siłą 5-6 razy większą niż w typowe okno. Szkło hartowane jest również bezpieczne dla domowników. Gdyby w rzeczywistości doszło do rozbicia takiej tafli, kruszy się ona na setki małych odłamków, ale ich krawędzie są obłe, więc nie ma zagrożenia skaleczenia się.

Bezpieczne okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Wyposażenie okien w szyby hartowane jest innym sposobem na powyższenie ochrony przeciwwłamaniowej

Okna z klamką z kluczykiem

Kolejnym zabezpieczeniem może być zastosowanie klamki z kluczykiem. Tak wyposażone okno w pozycji zamkniętej jest zaryglowane dodatkowym zamkiem umieszczonym w klamce. Stanowi on kolejną przeszkodę uniemożliwiającą nieuprawnione dostanie się do mieszkania przez okno. Zamek w klamce pełni też funkcję zabezpieczenia przed włamywaczem, który wyciął otwór w szybie na wysokości klamki. Jednak brak klucza do zamka uniemożliwi intruzowi otworzenie okna. Takie zabezpieczenie warto zastosować zwłaszcza w drzwiach tarasowych. Warto zwrócić uwagę, że okna z klamką z kluczykiem dobrze jest zainstalować w pokoju dzieci, ponieważ może on uchronić je przed nieopatrznym otworzeniem okna i ewentualnym wypadnięciem.

Bezpieczne okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Klamki z kluczykiem najlepiej zastosować w drzwiach tarasowych i oknach w pokojach dzieci

Okna w systemie alarmowym domu

Jeśli chcemy zastosować w domu alarm, okna i drzwi powinny zostać włączone do instalacji. Można zrobić to bardzo łatwo, wyposażając je w kontaktrony. To czujniki magnetyczne reagujące na próbę otwarcia okna. Każdy kontaktron składa się z dwóch elementów montowanych na ościeżnicy i skrzydle. Gdy okno jest zamknięte, magnes i styki przylegają do siebie. Jeśli ktoś nieuprawniony otworzy okno przy uzbrojonej instalacji alarmowej, połączenie obwodu zostanie przerwane i uruchomi się syrena. Kontaktrony to dyskretne i sprawne rozwiązanie. W pozycji zamkniętej są niemal niewidoczne. Warto je polecić do domu ze zwierzakami, w którym nie można zastosować czujników ruchu.

Bezpieczne okna
Autor: Fotolia Obecnie okna w domach są coraz większe. Warto więc by były bezpieczne i antywłamaniowe
Ekspert radzi

Potrzeba bezpieczeństwa w piramidzie Maslowa jest zaraz po oddychaniu i pożywieniu. Jak ważne dla każdego z nas jest zapewnienie spokoju nam i naszym bliskim nikogo nie trzeba przekonywać. Wybierając stolarkę okienną trzeba pamiętać o tej kwestii. Powinniśmy dobrać standard okna do okolicy w jakiej budujemy dom i poczucia bezpieczeństwa jaki w niej odczuwamy. Oferta producentów okien jest tu niezwykle rozwinięta. Każda praktycznie sfera okna może być w wersji mniej lub bardziej zabezpieczającej użytkownika przed niechcianymi gośćmi. Pakiety szybowe od standardowych po hartowane, antywłamaniowe czy nawet kuloodporne. Okucia od bezklasowych po klasy RC2 czy nawet RC3. Czujniki w pakietach szybowych, które zareagują na zbicie lub nawet mocniejsze uderzenie w szybę. Elementy okuciowe, które można podłączyć do systemu alarmowego. Klamki utrudniające włamanie, z blokadami, kluczykami… Zdrowie i bezpieczeństwo to sfery, na których nie powinniśmy oszczędzać.

DARIUSZ ZABIELSKI, Dyrektor Handlowy firmy DOMEL

MATERIAŁ PARTNERA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE