Duże okna: zalety nowoczesnej stolarki

2021-10-20 9:39 Materiał sponsorowany

Wielkie okna to nie tylko moda, ale także wiele korzyści. Jasne wnętrza, ciepło słoneczne, dużo dobroczynnego światła - słowem komfort i nowoczesność.

Duże okna Domel
Autor: Domel

Jeszcze nigdy w naszych domach nie było tak wielkich okien. Nowoczesne technologie pozwalają budować skrzydła okienne o wielkich wymiarach, a te zestawiać obok siebie, tworząc wielkie przeszklenia. Obecnie nie należy się bać wielkich okien. Mocne i trwałe profile z PCV są w stanie przenosić duże obciążenia. Zamiast pojedynczych szyb w oknach stosuje się pakiety szybowe. Standardem są pakiety dwukomorowe, czyli złożone z trzech szyb. Przestrzenie międzyszybowe są wypełnione gazem szlachetnym argonem, szyby osadzone głęboko w profilach, a między nimi umieszcza się ciepłe ramki dystansowe. To wszystko sprawia, że okna stanowią dobrą przegrodę termiczną, tym bardziej że są szczelne, a dodatkowo wstawia się je w mur z wykorzystaniem taśm uszczelniających. Nowoczesne okna mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U. Zgodnie z przepisami okna pionowe powinny mieć współczynnik U nie większy niż 0,9 W/(m2.K). Na rynku znajdziemy wiele okien, które mają ten parametr znacznie lepszy - niższy.

Duże okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Duże okna powiększają optycznie wnętrza

Spis treści

  1. Zalety wielkich okien
  2. Nowoczesny design
  3. Do wnętrz tradycyjnych i glamour
  4. Drzwi tarasowe w dużych oknach

Zalety wielkich okien

Zamontowanie wielkich okien w domu przynosi wiele korzyści. Jedną z podstawowych jest optyczne powiększenie wnętrza. Pokoje z dużymi oknami wydają się przestronniejsze. Ponadto okna łączą przestrzeń domu z ogrodem, a bezpośrednio z tarasem lub balkonem. W pomieszczeniu w wielkimi oknami zda się, że wystarczy wyciągnąć rękę, żeby dosięgnać drzew i krzewów za nimi. Duże okna sprawiają, że znika granica między domem a ogrodem.

Przez wielkie okna wpada do wnętrz dużo światła naturalnego, które jest niezbędne do zdrowego i komfortowego życia. Wraz ze światłem dostajemy też ciepło słoneczne. Dzięki temu dom jest cieplejszy, milszy, przytulniejszy. Wielkie okna na elewacji południowej i południowo-zachodniej mogą nieco ograniczyć koszty ogrzewania domu zimą. Żeby uniknąć przegrzewania się wnętrz latem, można zastosować przesłony, których wybór jest bardzo duży.

Duże okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Przez duże okna wpada do wnętrz dużo światła

Nowoczesny design

Wielkie okna kojarzą się przede wszystkim z nowoczesnością. Przeszły z obiektów użyteczności publicznej, np. z biurowców, do prywatnych domów. Przeszklona ściana nadaje wnętrzu nowoczesny charakter. Proste linie ram i wielkie płaszczyzny szyb pasują w minimalistycznych wnętrzach. Profile okienne są estetyczne, mogą mieć różne wykończenie – drewnopodobne, białe, kolorowe. Najmodniejsze są okna antracytowe, które pasują do najmodniejszych obecnie domów w tonacji szarej. Nie trzeba zasłaniać okien tkaninami. Ładne wielkie okna stanowią element wystroju wnętrz, który z dumą możemy pokazywać.

Duże okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Wielkie okna zostały zapożyczone z wnętrz użytkowych

Do wnętrz tradycyjnych i glamour

Wielkie okna można również zastosować w domach wykończonych bardziej tradycyjnie, wręcz stylowo. Z profili z PCV można budować okna o różnych kształtach. Same profile okienne też różnią się stylem i wykończeniem. We wnętrzach tradycyjnych dobrze będą wyglądać duże okna o łagodnych, zaokrąglonych profilach pokrytych okleinami o wzorach drewnopodobnych. We wnętrzach o oryginalnych stylizacjach, np. glamour, można zastosować okna o śmiałych kolorach i wykończeniu metalicznym.

Duże okna Domel
Autor: Domel

Drzwi tarasowe w dużych oknach

Drzwi tarasowe stanowią ważny element wielkich przeszkleń na elewacji ogrodowej. Biorąc pod uwagę, że obecnie domy bywają otoczone tarasem z trzech stron, dobrze jest prawidłowo wybrać drzwi tarasowe. Najwygodniejsze są drzwi przesuwne. Ten rodzaj drzwi tarasowych może mieć naprawdę wielkie wymiary, ponieważ skrzydło się nie wychyla, tylko jest przesuwane po szynie jezdnej. Mechanizm jezdny jest wyposażony we wspomaganie, więc skrzydło przesuwa się bardzo lekko – z łatwością zrobi to dziecko (choć tu lepiej stosować blokadę) lub osoba starsza o zmniejszonej już sile.

Firma DOMEL oferuje dwa rodzaje drzwi tarasowych przesuwnych. Drzwi Perspektive są wyposażone w okucia typu HST – podnoszono-przesuwne. Po przekręceniu klamki skrzydło nieco się unosi i lekko przesuwa na bok. Wielką zaletą tych drzwi tarasowych jest niski próg (50 mm), który można całkowicie schować w warstwach podłogowych. W ten sposób powstanie wyjście na taras bez jakiejkolwiek bariery.

Drzwi Verano mają okucia Roto Inowa, więc otwierają się przesuwem. Ich ważną cechą jest delikatny samodocisk podczas zamykania.

Oba rodzaje drzwi tarasowych są wyposażane w dwukomorowe pakiety szybowe oraz zespół uszczelek z EPDM. Dzięki temu osiągają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U. W przypadku drzwi tarasowych Perspektive jest to 0,82, a Verano - 0,87 W/(m2.K).

Porada eksperta
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL OKNA I DRZWI
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL Sp. z o.o.

Duże okna od zawsze były marzeniem człowieka. Kilkaset lat temu na spełnienie tych marzeń nie pozwalały czasy. Okienka musiały być małe, aby chronić domowników przed nieproszonymi gośćmi, aby pomieszczenia nie nagrzewały się latem i nie wyziębiały zimą. Historyczne okna nie stanowiły praktycznie żadnej bariery termicznej, więc dom z dużymi przeszkleniami był drogi zarówno w budowie, jak i w utrzymaniu. Obecnie technologia produkcji szkła pozwala na produkcję pakietów szybowych o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych przy zachowaniu termiki nieosiągalnej dla ścian jeszcze na początku poprzedniego wieku. Duże przeszklenia powiększają optycznie pomieszczenia, wpuszczają więcej naturalnego światła, które jak wiadomo, nastraja człowieka bardziej optymistycznie do życia. Jedynym minusem jest trochę więcej powierzchni do mycia przed świętami, ale współcześni panowie chętniej pomagają w pracach domowych niż kiedyś.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie