Dlaczego warto stosować systemy osłonowe do okien, takie jak rolety?

2020-04-10 14:55 Materiał sponsorowany
Rolety Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI

Polskie lato potrafi dokuczyć upałami, dlatego coraz częściej stosujemy na oknach przesłony chroniące przed słońcem. Najwięcej osób wybiera rolety zewnętrzne.

Popularność rolet zewnętrznych wiąże się z ich wielofunkcyjnością oraz łatwością instalacji i obsługi. Rolety chronią przed nadmiarem słońca we wnętrzach. Można je rozwijać częściowo, na przykład tylko na takiej przestrzeni, żeby odciąć ostre światło, a jednocześnie mieć widok na świat oraz światło dzienne. Wnętrze lamelek może być wypełnione pianką termoizolacyjną, co sprawia, że są one sztywniejsze, a jednocześnie stanowią barierę dla ciepła. Rolety znajdują się na zewnętrznej stronie okna, więc szyby się nie nagrzewają, co skutecznie obniża temperaturę wewnątrz domu. Zimą zaś opuszczone rolety chronią wnętrza przed ucieczką ciepła.
Rolety zewnętrzne to jedne z najsolidniejszych przesłon, więc stanowią również pewną barierę dla dźwięków. Z pewnością przydadzą się w domu zbudowanym w dość głośnej okolicy. W wariancie o wzmocnionej konstrukcji mogą pełnić również funkcję ochrony antywłamaniowej.
Posiadanie rolet zewnętrznych pozwala zrezygnować z zasłon wewnątrz domu. Piękne okna można wtedy tylko ozdobić tkaninami, a żeby ochronić swój dom przed wzrokiem innych wystarczy rozwinąć rolety.

Dlaczego warto mieć rolety zewnętrzne

  • chronią przed słońcem,
  • latem zapobiegają przegrzewaniu się wnętrz,
  • zimą chronią przed ucieczką ciepła,
  • stanowią barierę akustyczną,
  • wzmocnione mogą chronić przez włamaniem,
  • mogą stanowić jedyną przesłonę na oknach.
Rolety Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI
Rolety zewnętrzne firmy DOMEL

Rolety stanowią doskonałe rozwiązanie, kiedy chcemy zapewnić domownikom poczucie prywatności. Przez cały rok są barierą dla niechcianych dźwięków. Latem idealnie chronią dom przed nadmiernym nasłonecznieniem, zaś zimą będą doskonałą osłoną termoizolacyjną.

Rolety elewacyjne montowane są na elewacji, czyli na murze nad wnęka okienną. Dzięki takiemu rozwiązaniu rolety możemy zamontować nawet w sytuacji, kiedy obiekt jest już całkowicie wykończony. System rolet elewacyjnych jest uniwersalnym rozwiązaniem odpowiednim do każdego budynku bez względu na technikę wznoszenia, sposób wykończenia czy przeznaczenie.

Rolety elewacyjne posiadają skrzynkę aluminiową, która może być ukryta pod tynkiem lub widoczna. Obudowa skrzynki dostępna jest w dwóch wersjach o okrągłym kształcie lub ścięta pod kątem 45 stopni

Budowa rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są zbudowane z aluminiowych lamelek osadzonych w prowadnicach. W trakcie podnoszenia rolety lamelki zwijają się do kasety umieszczonej u góry okna. Kształt kasety, która może być wykonana z PCV lub aluminium, zależy od rodzaju rolet. Może być ona prostokątna, kwadratowa, owalna, ze ściętym narożnikiem. Wielkość kasety zależy od wysokości okna.

Rolety zewnętrzne podnosi się i opuszcza za pomocą linki lub korby. Można również nimi sterować elektrycznie za pomocą pilota, włącznika naściennego albo smarfona z aplikacją

Rolety nadstawne

Najlepiej jest zaplanować montaż rolet już w projekcie domu. Wtedy wykonuje się odpowiednie nadproże, żeby razem z oknem zamocować roletę. Takie prace można przeprowadzić w czasie remontu domu i wymiany okien. Zaletą rolet nadstawnych jest to, że mechanizm rolet można całkowicie schować w murze. Na oknie widać tylko rozwijane lamelki. W pozycji zwiniętej roleta może być niewidoczna.

Rolety Domel
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI

Rolety elewacyjne

To rozwiązanie pozwala zamontować rolety w dowolnym momencie, także wtedy gdy budynek jest już całkowicie wykończony. Skrzynkę rolety umieszcza się wtedy u góry otworu okiennego. Może się ona znaleźć także we wnęce wykonanej w murze nad oknem. Kaseta może być widoczna albo zasłonięta maskownicą lub warstwą tynku.

Porada eksperta
Dariusz Zabielski; Dyrektor Handlowy Domel Sp. z o.o.

Jeszcze kilka lat temu roleta zewnętrzna była rzadko spotykanym towarem na budowie polskiego domu jednorodzinnego. Mieszkańcy Bałkanów czy Italii już dawno przekonali się do tego rozwiązania, nam zajęło to trochę więcej czasu. Produkt ten z punktu widzenia użytkownika ma wiele zalet. Zimą chroni przed mrozem i poprzez powstałą po zamknięciu poduszkę powietrzną przyczynia się do oszczędności na ogrzewaniu. Latem natomiast chroni szyby przed wysoką temperaturą i zapobiega przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń – daje to po pierwsze komfort termiczny w upalne dni, po drugie zmniejsza koszty klimatyzacji. Równie ważne jest jak roleta pomaga w tłumieniu hałasu – docenią to zwłaszcza mieszkańcy większych aglomeracji. Ochrona przed okiem wścibskich czy podglądaczy również jest warta przypomnienia. Roleta pełni też funkcję ochronną w stosunku do samego okna: chroni szyby przed zacinającym deszczem i kurzem (rzadziej trzeba je myć), oraz spowalnia proces blaknięcia kolorowych profili ram i skrzydeł.

Rolety jako element wykończeniowy

Rolety zewnętrzne DOMEL są estetyczne. Można je bez trudu dopasować do kolorystyki okien lub innych elementów na elewacji. Jako że są instalowane na zewnątrz, muszą być bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Dlatego do ich budowy wykorzystuje się aluminium. Powierzchnia elementów jest malowana proszkowo. Tak powstają trwałe wyroby, które nawet po wielu latach użytkowania nie ulegną korozji albo odbarwieniu.

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie