Co lepiej oświetli poddasze słońcem - okno dachowe czy lukarna?
W zależności od tego, czy na poddaszu użytkowym zamontujemy okna dachowe czy zdecydujemy się na lukarny, natężenie światła docierającego do znajdujących się tam pomieszczeń będzie różne. Jak więc w najlepszy sposób oświetlić poddasze słońcem? Co będzie praktyczniejsze - lukarny czy okna połaciowe?
Okna połaciowe, czyli równomiernie oświetlone poddasze
Okna dachowe dają równomierne oświetlenie, choć jego natężenie zależy od kąta nachylenia dachu. Ważny jest także kształt ościeża wokół okna połaciowego. Aby światła było jak najwięcej, górna krawędź ościeża powinna być pozioma, a dolna pionowa.
Jednak przez okna połaciowe do wnętrza przedostaje się o wiele więcej bezpośredniego promieniowania słonecznego, co często prowadzi do nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Wtedy konieczne staje się zastosowanie odpowiednich przesłon lub filtrów, co podnosi koszty. Problemy te można wyeliminować, umieszczając okno połaciowe od strony północnej, ponieważ korzysta się wtedy głównie ze światła rozproszonego. Należy jednak liczyć się z tym, że śnieg – dłużej zalegający po północnej stronie dachu – może przykryć okno i czasowo pozbawić nas światła dziennego, zakłócić wentylację, doświetlenie itp.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Doświetlenie przez okno połaciowe
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Doświetlenie przez okno połaciowe
Lukarny - gwarancja przytulności na poddaszu użytkowym
Lukarny tworzą wnękę w pomieszczeniu, dlatego najwięcej światła jest w pobliżu samego okna. Im dalej od niego, tym natężenie światła maleje. Powoduje to, że miejsca w głębi pomieszczeń, oddalone o 4-5 m, mogą być niedostatecznie oświetlone.
Jeszcze szybciej światło może zanikać pod skosami przy ściance kolankowej. Zależy to głównie od kąta nachylenia dachu, szerokości lukarny oraz sposobu ukształtowania ścianek bocznych.
Zmienne oświetlenie i układ tworzących się cieni przy doświetleniu dla niektórych mogą być zaletą, ponieważ w pokoju nsa poddaszu użytkowym tworzy się dzięki temu przytulny nastrój.