Z jakiego materiału warto zbudować dom energooszczędny w 2023 roku?

2023-06-23 12:22 Materiał sponsorowany
Budowa domu IZODOM
Autor: IZODOM

Wybór materiałów budowlanych to bardzo ważna decyzja, którą należy gruntownie przemyśleć już na etapie wybierania projektu budynku. Zależy ona od preferencji i budżetu inwestora, a także od warunków klimatycznych i geologicznych w danym regionie. Ważne jest, aby wybrać materiał spełniający wymagania dotyczące efektywności energetycznej i przewodzenia ciepła, cechujący się wysoką izolacyjnością termiczną i akustyczną. Czy istnieje technologia, która spełnia te wszystkie wymagania? Odpowiedź w poniższym tekście.

Z czego budować dom

Technologia w budownictwie tradycyjnym, choć sprawdzona i znana od wielu lat, jest przede wszystkim czasochłonna i kosztowna w porównaniu do nowoczesnych metod budowy. W Polsce faktycznie dominuje technologia murowana, a zaraz za nią plasuje się technologia szkieletu drewnianego po prefabrykowane elementy. Fakt, iż znajomość rozwiązania przez ekipy budowlane  ułatwia znalezienie wykonawców, nie sprawia, że nie jest pozbawiona wad, do których należą min:

  • Słaba izolacja termiczna, co może prowadzić do dużych strat ciepła w zimie i wysokich rachunków za ogrzewanie,
  • Wysokie koszty materiałów i robocizny,
  • Trudności związane z adaptacją i modernizacją już istniejącego budynku.

Stojąc przed decyzją budowy domu, warto rozważyć dużo bardziej innowacyjne rozwiązanie, które w perspektywie czasu będzie gwarancją niższych kosztów utrzymania domu, oferując lepszą izolację termiczną, a także krótszy czas realizacji budowy.

Na rynku budowlanym mamy dziś duży wybór materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych, które można wykorzystać do budowy domu jednorodzinnego. Jednak nikt z nas nie chce, by wymarzone miejsce na ziemi przypominało latami plac budowy. Pustak ceramiczny, beton komórkowy czy silikat, stając przed wyborem, zadajemy sobie pytanie, na które materiały budowlane postawić mając na uwadze koszt budowy domu?

Znamy odpowiedź — to doskonałe połączenie styropianu z betonem, stosowane w nowoczesnym budownictwie zwane szalunkiem traconym (ICF). Cieszący się uznaniem od kilkudziesięciu lat materiał izolacyjny (spieniony polistyren) to remedium w dzisiejszym budownictwie. Znajduje zastosowanie w izolacji termicznej, w izolacji termicznej ścian, podłóg, dachów, fundamentów i poddaszy — ''od fundamentu aż po dach''.

Sprawdzona technologia IZODOM

Technologia IZODOM w standardzie ICF polega na ułożeniu elementów izolacyjnych styropianowych stanowiących szalunek i zalaniu go betonem. Styropian jest znany już od lat 50 tych ubiegłego wieku, obecnie powszechnie stosowany i uznany materiał izolacyjny na rynku europejskim. Beton to sztuczny kamień znany już od czasów starożytnego Rzymu. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie. Stosowany również w tradycyjnym budownictwie, aby uzupełnić konstrukcję cegieł czy pustaków elementem betonowym, czy żelbetowym jak słupy, wieniec, nadproże, czy podciąg.

Co zatem jest takiego innowacyjnego w technologii IZODOM? Przede wszystkim to sposób wykonania. Najpierw układa się nienośny szalunek, czyli lekkie elementy, które łatwo dociąć pod konkretny projekt na wysokość całej kondygnacji, a następnie wypełnia się mieszanką betonową.

W tej sposób powstaje dobrze zaizolowana przegroda niewymagająca już docieplenia. Oznacza to, że na początku układamy izolację, a potem wykonujemy konstrukcję, odwrotnie niż w każdej innej technologii budowy. Sposób budowy jest bardzo prosty i szybki, a konstrukcja bardzo trwała. Monolit betonowy/żelbetowy jest wytrzymały na działanie trzęsień ziemi czy tąpnięć związanych z działalnością górniczą, a także tornad i silnych wiatrów.

Budowa domu IZODOM
Autor: IZODOM

Buduj jak z klocków bez mostków termicznych!

Bezpieczeństwo konstrukcji i doskonała izolacyjność spowodowały, że podobne rozwiązania stosuje się z powodzeniem na zachodzie i północy Europy, w Ameryce, a ostatnio Australii i Nowej Zelandii. Coraz częściej ICF, bo tak z angielskiego nazywa się izolowane formy do betonu, budzi zainteresowanie w Afryce i na Półwyspie Arabskim. Technologia IZODOM sprawdza się również w gorącym klimacie, tam chroni przed słońcem i zmniejsza ilość potrzebnej energii do chłodzenia budynku.

Domu energooszczędny, zaprojektowany na podstawie sprawdzonej technologii z użyciem odpowiednich materiałów izolacyjnych, gwarantuje dużo niższe zużycie energii aniżeli w domach zaprojektowanych w tradycyjny sposób. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zasada budowy jest bardzo prosta — elementy zazębiają się ze sobą (jak LEGO) bez użycia zapraw czy klejów, które układa się na placu budowy.

Czy energooszczędne budowanie z klocków to dobry wybór? Zdecydowanie! To rozwiązanie przyjazne dla środowiska pozwala na znaczne zmniejszenie emisji CO2 i zwiększenie efektywności energetycznej budynku.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają