Szybka budowa domu jednorodzinnego. Domy z płyt w 2 tygodnie

2013-10-22 15:31

Jak zbudować dom jednorodzinny w ekspresowym tempie? Przy użyciu paneli SIP, czyli płyt warstwowych. Ta technologia budowy przybyła do nas ze Stanów i jest nie tylko szybka. Wybudowane w niej domy mają bardzo dobrą izolacyjnośc cieplną i są wyjątkowo szczelne. Dodamy jeszcze, że rekordziści potrafią wybudować taki dom nawet w 7 dni.

Dom z płyt SIP
Autor: LS Tech-Homes

Rosnąca konkurencyjność w budownictwie powoduje, że tak jak w innych gałęziach gospodarki poszukuje się tu technologii oszczędzających czas i energię. Prezentujemy jedną z nich – dom z płyt, które mogą być jednocześnie izolacją ściany i konstrukcją budynku. Niewielki dom z paneli można zbudować w dwa tygodnie.

Co to są panele SIP?

Panele SIP (Structural Insulated Panels), inaczej zwane płytami warstwowymi, to materiał kompozytowy.

Środek – rdzeń – to izolacja, najczęściej styropian, polistyren ekstrudowany lub pianka poliuretanowa. Okładzinami rdzenia są twarde płyty, na przykład OSB, magnezowe, cementowe, włókno-cementowe lub nawet metalowe. Płyty są połączone z izolacyjnym rdzeniem wytrzymałym klejem poliuretanowym.

Jak długo się buduje dom z paneli?

Budowa (wznoszenie) domu z paneli jest bardzo szybka i przebiega sprawniej niż w tradycyjnych technologiach, gdyż są one przygotowywane w fabryce na wymiar, a na budowie montowane są już duże gotowe elementy. Dom z paneli jest też bardzo ciepły, gdyż większość przekroju ściany stanowi materiał termoizolacyjny.

Wykwalifikowanej ekipie montaż domu z paneli o powierzchni około 150 m2 zajmie siedem-dziesięć dni. Prace można jeszcze przyspieszyć, łącząc fabrycznie kilka paneli w gotowe moduły i montując duże fragmenty ścian. Wówczas do montażu potrzebny jest dźwig.

Panele można ustawiać niezależnie od warunków atmosferycznych – nawet w zimie. Najwięcej czasu zajmuje betonowanie fundamentów – do całkowitego stwardnienia betonu konieczne są trzy-cztery tygodnie. Fundamentowanie najlepiej jest prowadzić w dodatniej temperaturze.

Dom z paneli
Autor: LS Tech-Homes We wręb ze styropianowego rdzenia płyty najpierw wprowadzono pianę montażową oraz deskę z płyty OSB będącą obcym piórem Do tak przygotowanego elementu dosunięto kolejny panel

Jak wygląda dom jednorodzinny zbudowany z płyt?

Powierzchnie zewnętrzne paneli SIP można dowolnie wykańczać, na przykład tynkiem, okładziną drewnianą, drewnopodobną, kamienną lub ceglaną. Materiał wykończeniowy na elewacji dodatkowo chroni płyty (okładziny panelu) przed czynnikami atmosferycznymi.

A jak w środku?

Wewnątrz domu powierzchnię paneli wykańcza się tak jak każdą inną ścianę pokrytą płytami okładzinowymi – można ją malować, tapetować lub przyklejać do niej płytki.

Płyty magnezowe

Niektóre produkowane w Polsce panele są obłożone stosunkowo mało znanymi płytami magnezowymi. Takie płyty nadają się zarówno do wykańczania wnętrz, jak i na zewnątrz budynku, pod warunkiem że będą zabezpieczone przed wilgocią i deszczem, czyli na przykład pokryte warstwą tynku lub okładziną. Są to płyty mające rdzeń z proszku perlitu otoczony dwiema warstwami cementowo-magnezowymi wzmocnionymi siatką z włókna szklanego.

Grubość płyt wynosi od 4 do 20 mm. Ich parametry fizyczne można porównać do parametrów płyt włókno-cementowych. Głównym ich składnikiem jest magnez, który w połączeniu z tlenem daje związek odporny na ogień, wilgoć, grzyby i drobnoustroje. Są to jedne z najmocniejszych płyt okładzinowych – niepalne i wodoodporne.

Technologia budowy domu prosto ze Stanów Zjednoczonych

Panele SIP (płyty warstwowe) powstały w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 30. XX w. Na szerszą skalę wykorzystał je w latach 50. architekt Alden B. Dow, syn założyciela koncernu chemicznego Dow. Kontynuował on eksperymenty z tym budulcem rozpoczęte przez architekta Franka Lloyda Wrighta, który zastosował płyty warstwowe w swoich projektach tanich domów (Usonian Houses).

Technologia ta, mało znana w naszej części Europy, jest bardzo rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Możliwość szybkiego zbudowania szczelnej, ciepłej i dość cienkiej ściany z paneli SIP sprawiła, że również na zachodzie Europy przy użyciu tej metody od wielu lat wznosi się energooszczędne tanie domy.

Na fali wzmożonego zainteresowania technologiami nadającymi się do masowego zastosowania w domach pasywnych w Wielkiej Brytanii zbudowano ostatnio z tych paneli wiele modelowych domów firmowanych przez BRE (brytyjską rządową organizację zajmującą się promocją zrównoważonego i energooszczędnego budownictwa). Kombinacja zalet tego budulca oraz jego niewielki koszt powodują, że jest często wykorzystywany podczas budowy domów socjalnych lub dla poszkodowanych w klęskach żywiołowych.

Budowa domu pasywnego krok po kroku. Montaż okien zakończony sukcesem!

Funkcjom na budowach są przypisane kolory kasków. Czy wiesz kto jest kim na budowie?

Pytanie 1 z 7
Czerwony kask oznacza, że nosząca go osoba jest:
Zdjęcie