Szybka budowa domu jednorodzinnego. Domy z płyt w 2 tygodnie

2013-10-22 15:31
Dom z płyt SIP
Autor: LS Tech-Homes

Jak zbudować dom jednorodzinny w ekspresowym tempie? Przy użyciu paneli SIP, czyli płyt warstwowych. Ta technologia budowy przybyła do nas ze Stanów i jest nie tylko szybka. Wybudowane w niej domy mają bardzo dobrą izolacyjnośc cieplną i są wyjątkowo szczelne. Dodamy jeszcze, że rekordziści potrafią wybudować taki dom nawet w 7 dni.

Rosnąca konkurencyjność w budownictwie powoduje, że tak jak w innych gałęziach gospodarki poszukuje się tu technologii oszczędzających czas i energię. Prezentujemy jedną z nich – dom z płyt, które mogą być jednocześnie izolacją ściany i konstrukcją budynku. Niewielki dom z paneli można zbudować w dwa tygodnie.

Co to są panele SIP?

Panele SIP (Structural Insulated Panels), inaczej zwane płytami warstwowymi, to materiał kompozytowy.

Środek – rdzeń – to izolacja, najczęściej styropian, polistyren ekstrudowany lub pianka poliuretanowa. Okładzinami rdzenia są twarde płyty, na przykład OSB, magnezowe, cementowe, włókno-cementowe lub nawet metalowe. Płyty są połączone z izolacyjnym rdzeniem wytrzymałym klejem poliuretanowym.

Jak długo się buduje dom z paneli?

Budowa (wznoszenie) domu z paneli jest bardzo szybka i przebiega sprawniej niż w tradycyjnych technologiach, gdyż są one przygotowywane w fabryce na wymiar, a na budowie montowane są już duże gotowe elementy. Dom z paneli jest też bardzo ciepły, gdyż większość przekroju ściany stanowi materiał termoizolacyjny.

Wykwalifikowanej ekipie montaż domu z paneli o powierzchni około 150 m2 zajmie siedem-dziesięć dni. Prace można jeszcze przyspieszyć, łącząc fabrycznie kilka paneli w gotowe moduły i montując duże fragmenty ścian. Wówczas do montażu potrzebny jest dźwig.

Panele można ustawiać niezależnie od warunków atmosferycznych – nawet w zimie. Najwięcej czasu zajmuje betonowanie fundamentów – do całkowitego stwardnienia betonu konieczne są trzy-cztery tygodnie. Fundamentowanie najlepiej jest prowadzić w dodatniej temperaturze.

Dom z paneli
Autor: LS Tech-Homes We wręb ze styropianowego rdzenia płyty najpierw wprowadzono pianę montażową oraz deskę z płyty OSB będącą obcym piórem Do tak przygotowanego elementu dosunięto kolejny panel

Jak wygląda dom jednorodzinny zbudowany z płyt?

Powierzchnie zewnętrzne paneli SIP można dowolnie wykańczać, na przykład tynkiem, okładziną drewnianą, drewnopodobną, kamienną lub ceglaną. Materiał wykończeniowy na elewacji dodatkowo chroni płyty (okładziny panelu) przed czynnikami atmosferycznymi.

A jak w środku?

Wewnątrz domu powierzchnię paneli wykańcza się tak jak każdą inną ścianę pokrytą płytami okładzinowymi – można ją malować, tapetować lub przyklejać do niej płytki.

Płyty magnezowe

Niektóre produkowane w Polsce panele są obłożone stosunkowo mało znanymi płytami magnezowymi. Takie płyty nadają się zarówno do wykańczania wnętrz, jak i na zewnątrz budynku, pod warunkiem że będą zabezpieczone przed wilgocią i deszczem, czyli na przykład pokryte warstwą tynku lub okładziną. Są to płyty mające rdzeń z proszku perlitu otoczony dwiema warstwami cementowo-magnezowymi wzmocnionymi siatką z włókna szklanego.

Grubość płyt wynosi od 4 do 20 mm. Ich parametry fizyczne można porównać do parametrów płyt włókno-cementowych. Głównym ich składnikiem jest magnez, który w połączeniu z tlenem daje związek odporny na ogień, wilgoć, grzyby i drobnoustroje. Są to jedne z najmocniejszych płyt okładzinowych – niepalne i wodoodporne.

Technologia budowy domu prosto ze Stanów Zjednoczonych

Panele SIP (płyty warstwowe) powstały w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 30. XX w. Na szerszą skalę wykorzystał je w latach 50. architekt Alden B. Dow, syn założyciela koncernu chemicznego Dow. Kontynuował on eksperymenty z tym budulcem rozpoczęte przez architekta Franka Lloyda Wrighta, który zastosował płyty warstwowe w swoich projektach tanich domów (Usonian Houses).

Technologia ta, mało znana w naszej części Europy, jest bardzo rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Możliwość szybkiego zbudowania szczelnej, ciepłej i dość cienkiej ściany z paneli SIP sprawiła, że również na zachodzie Europy przy użyciu tej metody od wielu lat wznosi się energooszczędne tanie domy.

Na fali wzmożonego zainteresowania technologiami nadającymi się do masowego zastosowania w domach pasywnych w Wielkiej Brytanii zbudowano ostatnio z tych paneli wiele modelowych domów firmowanych przez BRE (brytyjską rządową organizację zajmującą się promocją zrównoważonego i energooszczędnego budownictwa). Kombinacja zalet tego budulca oraz jego niewielki koszt powodują, że jest często wykorzystywany podczas budowy domów socjalnych lub dla poszkodowanych w klęskach żywiołowych.

Budowa domu pasywnego krok po kroku. Montaż okien zakończony sukcesem!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE