Domy z prefabrykatów betonowych: jakie ceny, co trzeba wiedzieć przed budową

Dom z prefabrykatów
Autor: Piotr Mastalerz Ścian z prefabrykatów nie trzeba sezonować ani tynkować. Są gładkie i można je od razu wykańczać. Ich masywna struktura umożliwia wieszanie ciężkich przedmiotów bez konieczności stosowania specjalnych wklejanych kołków

Dom z prefabrykatów betonowych, a konkretniej keramzytobetonowych zbudujesz do stanu surowego nawet w kilka dni. Prefabrykaty skracają cały proces budowy nawet do 10-12 tygodni, a budowanie z nich jest prostsze niż się wydaje. Co powinieneś wiedzieć o domach, dla których gotowe elementy przyjeżdżają na plac budowy z fabryki? Jakie są ich ceny?

Budowanie z prefabrykatów jak montaż wielkiej płyty, ale...

Budowanie domu prefabrykowanego przypomina montaż bloku z wielkiej płyty z lat 70. Jest jednak zasadnicza różnica między obecną prefabrykacją, a tą sprzed kilkudziesięciu lat. O ile wszystkie bloki z wielkiej płyty wyglądały podobnie, bo architekci, dysponując tylko kilkoma prefabrykowanymi modułami, mieli ograniczone możliwości kształtowania bryły, to obecnie z gotowych elementów można zrealizować prawie każdą wizję architektoniczną.

Elementy ścienne przygotowuje się na wymiar, dostosowując ich schematy statyczne do indywidualnego projektu.

Błyskawiczna budowa domu z gotowych elementów - nawet kilka dni

Najważniejszą zaletą współczesnej prefabrykacji, obok elastyczności w dostosowaniu technologii do projektu, jest krótki czas budowy domu prefabrykowanego (w porównaniu z technologiami tradycyjnymi). Na budowę przyjeżdżają gotowe ściany z otworami na okna i drzwi, a elementy łączy się ze sobą na miejscu. 

Dom jednorodzinny z prefabrykatów w stanie surowym powstaje w kilka dni. Pozostałe elementy budynku – okna, dach wraz z pokryciem, wykończenie elewacji – wykonuje się podobnie jak w technologiach tradycyjnych. Wykończony dom można zbudować w 10-12 tygodni.

Prefabrykaty alternatywą dla konstrukcji drewnianych

Prefabrykaty keramzytobetonowe to alternatywa dla tych, którzy chcą szybko postawić solidny, masywny budynek i nie są przekonani do konstrukcji drewnianych, bo przede wszystkim takie konkurują pod względem szybkości wznoszenia z domami z prefabrykatów betonowych.

Zazwyczaj prefabrykaty są sprzedawane wraz z usługą montażu, co pozwala zmniejszyć zaangażowanie inwestora w proces budowy.

Cena domu z prefabrykatów

Przedstawiamy aktualny koszt wybudowania domu jednorodzinnego Dom na 102 – Murator D09 z Kolekcji Muratora o powierzchni użytkowej 102 m2. Wycena obejmuje kompleksowe wykonanie budynku wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Oznacza to, że w sumie tej zawarte są wydatki na wszystkie uzgodnienia, projekty, adaptacje, badania geotechniczne, pracę geodety, przygotowanie kompletu map itp. Producent prefabrykatów udziela 50-letniej gwarancji na konstrukcję domu. Czas realizacji budynku to 4 miesiące.

  • stan surowy otwarty (ściany zewnętrzne i wewnętrzne z prefabrykatów keramzytobetonowych posadowione na fundamencie płytowym, kominy, drewniana konstrukcja dachu pokryta dachówką cementową, obróbki blacharskie) - 168 696 zł brutto (w tym 8% VAT)
  • stan surowy zamknięty (ocieplenie ze styropianu grubości 15 cm, parapety zewnętrzne, wykończenie elewacji tynkiem akrylowym, stolarka okienna z PCW) - 202 932 zł brutto (w tym 8% VAT)
  • stan surowy zamknięty z instalacjami (instalacje wewnętrzne bez przyłączy do budynku oraz białego montażu, kocioł gazowy oraz grzejniki) - 242 352 zł brutto (w tym 8% VAT)
  • stan deweloperski kompletny (ocieplenie stropu, montaż stelaży, płyt g-k oraz schodów na strych, schody żelbetowe przed wejściem) - 278 532 zł brutto (w tym 8% VAT)

Wycenę przygotowała firma Pref-Bud z Mysłowic specjalizująca się w budowie domów z prefabrykatów.

Budowa domu z prefabrykatów
Autor: Piotr Mastalerz Z samochodu prosto na oznaczone wcześniej miejsce przenosi się prefabrykaty za pomocą dźwigu

Każdy projekt domu możliwy do realizacji z prefabrykatów betonowych

Do technologii prefabrykatów betonowych można zaadaptować każdy projekt domu jednorodzinnego, nawet ten, dla którego uzyskano już pozwolenie na budowę. Budynek ma wówczas wymiary zewnętrzne zgodne z zatwierdzonymi, identyczną stolarkę i jej rozmieszczenie. Wykonuje się jedynie zamienny projekt konstrukcyjny, który uwzględnia nową geometrię konstrukcji.

Po adaptacji projektu zleca się przygotowanie prefabrykatów. Trwa ono, zależnie od wielkości domu, od dwóch do pięciu dni.

Rodzaje prefabrykatów betonowych

Dobór kruszywa do produkcji prefabrykatów betonowych zależy od funkcji, jaką będą one pełniły w domu. Najczęściej używa się betonów lekkich z kruszywem keramzytowym. Wykonuje się z nich nośne przegrody zewnętrzne – tu najważniejsza oprócz oczekiwanej wytrzymałości jest ich termoizolacyjność – oraz wewnętrzne, gdzie istotna jest nośność, a w przypadku przegrody między lokalami także izolacyjność akustyczna. Można z nich też wznosić ściany działowe.

Przygotowując elementy budynku na potrzeby projektu indywidualnego, producenci prefabrykują też niezbędne elementy konstrukcyjne zbrojone prętami, na przykład nadproża, podciągi lub słupy. Do ich produkcji używa się zwykłego betonu klasy C20/25 lub C30/37. Często elementy te są zintegrowane z prefabrykatami ściennymi.

Prefabrykaty do budowy domów ze stropami drewnianymi wykonuje się z keramzytobetonu LC12/13 o gęstości 1,2-1,4 t/m3, a w budynkach ze stropami żelbetowymi stosuje się prefabrykaty z cięższego keramzytobetonu LC16/18 o gęstości 1,4-1,6 t/m3.

Wymiary prefabrykatów

Ze względu na możliwości transportowe wymiary prefabrykatów są ograniczone – 9 m długości i 3,65 m wysokości. Ich waga nie może przekroczyć 8 ton.

Minimalna wysokość prefabrykatu ściennego wynosi 50 cm. Grubość prefabrykatów wynosi najczęściej (w zależności od producenta) 10, 12, 15, 17,5, 18, 20 lub 24 cm. Z grubszych często wykonywane są ściany stanowiące trzony klatek schodowych lub wewnętrzne ściany nośne, na których opierają się stropy gęstożebrowe. Elementy ścienne są zbrojone.

Z odpowiednio przygotowanych prefabrykatów można budować domy o wysokości nawet kilku kondygnacji.

Na życzenie inwestorów producenci mogą wykonać prefabrykaty ścienne o budowie trójwarstwowej, składające się z warstwy nośnej, izolacji oraz 6-centymetrowej betonowej warstwy licowej, a także elementy przygotowane do wykończenia na przykład cegłą elewacyjną. W ścianach betonowych osadza się wówczas kotwy ze stali nierdzewnej (w odpowiedniej liczbie i rozstawie) do zamocowania warstwy klinkieru lub innej okładziny.

Budowa domu z prefabrykatów - dostęp dla dźwigu na budowie

Budując dom z gotowych elementów, trzeba być przygotowanym na to, że konieczne będzie korzystanie z ciężkiego sprzętu budowlanego.

Elementy domu przyjeżdżają na plac budowy transportem samochodowym. Długie, ciężkie pojazdy muszą mieć zapewnioną możliwość dojechania na budowę oraz postoju przez czas potrzebny do montażu. Wokół domu musi być przestrzeń do poruszania się dźwigu samochodowego o udźwigu do 40 ton, którym bezpośrednio z samochodów dostawczych podnosi się i ustawia ciężkie wielotonowe elementy ścian.

Ciekawe projekty domów? Tylko z kolekcji Muratora!

Warto wiedzieć

Co to jest keramzyt?

Keramzyt to lekkie kruszywo ceramiczne uzyskane w wyniku wypalania w obrotowym piecu łatwo pęczniejącej gliny. Można więc porównać niektóre parametry fizyczne ścian wykonanych z betonu z dodatkiem keramzytu do właściwości ścian z ceramiki.

Zobacz film: Jak wykonać strop prefabrykowany?

Jakie ma zalety i jak wykonać strop prefabrykowany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
mieszko321
|

hmmm Kanadyjczyk. Początkowo chciałem trochę zaoszczędzić i sie nad tym zastanawiałem ale jednak postawiłem na prefabrykaty. Kilka powodów dlaczego nie wybrałem opcji szkieletowej:
-słaba akustyka w przeciwieństwie do bloczków Leca
-konstrukcji szkieletowej przez cienką i lekką konstrukcję oraz wykończenie gips kartonem nie można instalować żadnych ciężkich elementów wykończenia.
Było jeszcze innych cech które przeważyły na prefabrykaty ale te dwie były dla mnie ważne i do tego czas gwarancji 30 a 50 lat to zdecydowana różnica.
Budowa owszem może i trochę droższa ale zdecydowanie trwalsza. Ja zamawiałem surowce u producenta z dowozem i rozładunkiem i wyszło dość korzystnie dlatego polecam.

Dżony
|

Budynek z prefabrykatów opartych na drewnie - "kanadyjczyk" jest jednak znacznie tańszy. Sam stan surowy zamknie się w stówce a w kanadyjczyku oznacza to od razu ocieplenie (ale bez pokrycia dachu) . Poza tym szkieleciak prefabrykowany to znacznie szybka i czystsza robota od babrania się z murowanym.
Pomysł jednak ciekawy. Na plus zdecydowanie gwarancja - 50 lat! Chociażby dlatego warto się zastanowić.