Budowanie domu z pustaków styropianowych - 8 pytań i odpowiedzi

2012-01-25 16:16
Dom ze styropianu
Autor: IZODOM Ściany z pustaków styropianowych można pokryć tynkiem cienkowarstwowym albo dowolną okładziną, na przykład cegłą klinkierową lub sidingiem (fot. IZODOM)

Budowanie domu z pustaków styropianowych ciągle budzi wątpliwości. Ta technologia budowy ma jednak sporo zalet. Dom ze styropianu jest naprawdę ciepły, można go wznieść systemem gospodarczym, bez konieczności angażowania ciężkiego sprzętu. Budowanie ze styropianu ma również pewne wady.

1. Czy pustaki styropianowe są trwałym materiałem?

Producenci pustaków styropianowych porównują budowanie z nich do zabawy klockami Lego. Rzeczywiście jest wiele podobieństw. Jednak domy z pustaków styropianowych są o wiele trwalsze niż te z klocków, gdyż pustaki pełnią funkcję form do betonu. Dlatego nazywane są również elementami izolacyjno-szalunkowymi.

Podczas budowy styropianowe kształtki łączy się, a następnie układa w nich zbrojenie i wypełnia betonem klasy minimum C12. W taki sposób powstają ściany o bardzo dobrej izolacyjności termicznej, których betonowa konstrukcja jest ocieplona zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Betonowy rdzeń ma taką samą grubość, jednak różne są grubości otulającego go twardego styropianu.

2. Czy dom ze styropianu może być energooszczędny?

Najważniejszą zaletą ścian wzniesionych w tej technologii jest ich niski współczynnik przenikania ciepła wynoszący sporo poniżej 0,3 W/(m2·K) (dochodzący nawet do U = 0,10 W/(m2·K)). O tym, jaki współczynnik będą miały, przesądza grubość styropianowych pustaków. Może być ona bardzo różna – od 25 do nawet 45 cm. Na rynku jest dostępnych kilka systemów, jednak zasady budowania z nich pozostają niezmienne.

W ofercie jednej z firm znajdują się pustaki ze styropianu z dodatkiem grafitu (Neopor), cieplejszego niż standardowy. Mają mniejszą przewodność cieplną, dzięki czemu ogranicza się straty ciepła przez ściany. Ściana z pustaków o grubości 45 cm nadaje się nawet do budowania domów pasywnych (5 cm styropianu + 15 cm betonu + 25 styropianu ma U = 010 W/(m2·K)).

3. W czym bloczki styropianowe przypominają klocki LEGO?

Oferowanych jest wiele rodzajów kształtek, z których można skonstruować każdy budynek. Wszystkie elementy są kompatybilne bez względu na swoją grubość, co znacznie ułatwia budowanie. Budowanie z pustaków styropianowych rzeczywiście wygląda na dziecinnie proste.

Elementy są wyposażone w zamki na dolnej i górnej krawędzi pustaków. Dlatego kształtki zestawia się ze sobą jak klocki, nakładając je na siebie i lekko wciskając.

4. Ile betonu potrzeba do budowy ścian z pustaków styropianowych?

Każda kształtka to dwie styropianowe płyty połączone poprzecznymi żebrami. Jedna z tych płyt ma zawsze 5 cm grubości, druga może mieć 5, 10, 20 lub 25 cm. Przestrzeń pomiędzy płytami wypełnia się betonem o plastycznej konsystencji i klasie co najmniej C12. Na 10 m2 ściany potrzeba około 1,25 m3 betonu. Po związaniu betonu konstrukcja nośna ściany ma dużą wytrzymałość, a ścianki pustaków stają się trwałą izolacją termiczną betonowej ściany.

Beton można mieszać na budowie, korzystając ze sprawdzonej proporcji 1:4:1, w której na jedną porcję cementu przypadają cztery porcje żwiru (o uziarnieniu 0-8) i jedna porcja wody. Podczas betonowania trzeba uważać, żeby nie zabrudzić zamków pustaków, gdyż nie da się równo zestawić kolejnej warstwy, co spowoduje ryzyko powstania mostków termicznych.

Po 28 dniach od ułożenia ostatniej warstwy beton osiąga pełnię swoich właściwości. Wtedy można przystąpić do budowy dachu.

5. Jak zbroić domy z pustaków?

Konstrukcja z pustaków styropianowych wymaga zbrojenia. Określenie jego rodzaju i miejsca należy do projektanta budynku, czyli wynika z dokumentacji technicznej. Nie ma tu odstępstw od ogólnie przyjętych zasad.

Domy wznoszone z pustaków styropianowych zbroi się pionowo i poziomo. Można korzystać przy tym z gotowych zgrzewanych drabinek lub ze zbrojenia przygotowanego bezpośrednio na placu budowy.

Zbrojenie pionowe układa się w każdym narożniku budynku, w słupkach przy otworach okiennych i drzwiowych oraz na połączeniach ścian zewnętrznych z wewnętrznymi. Zbrojenie poziome układane jest między innymi pod otworami okiennymi. Zbroi się również nadproża i wieńce, co wynika z projektu technicznego i jest normą w każdej technologii.

6. Czy każdy dom można wybudować z pustaków styropianowych?

Praktycznie każdy projekt domu można zaadaptować do technologii z pustaków styropianowych. Nie musi tego czynić jego autor, wystarczy, że zajmie się tym projektant, który dokonuje adaptacji projektu do warunków lokalnych.

Na dodatek same pustaki, mimo że mają inne wymiary niż standardowe elementy ceramiczne, łatwo dają się przycinać do żądanych wymiarów piłką lub rozgrzanym drutem. Pracę ułatwia podziałka na pustakach wyznaczająca linie cięcia co 5 cm. Właściwą wysokość kondygnacji pomagają ustalić listwy uzupełniające.

7. Czy dom ze styropianu można budować na własną rękę?

Technologia ta ze względu na mały stopień skomplikowania pozwalana samodzielne budowanie domu. Wystarczy brygada złożona z najbliższej rodziny.

Łatwo również później wykończyć surowe ściany takiego domu. Z zewnątrz wystarczy pokryć je tynkiem cienkowarstwowym układanym na siatce z włókna szklanego.Oczywiście nie ma również przeciwwskazań do obłożenia ścian jakąkolwiek dostępną okładziną ścienną – klinkierem, kamieniem, drewnem, sidingiem czy nawet blachą.

Od wewnątrz ściany można pokryć tynkiem gipsowym albo okleić płytami kartonowo-gipsowymi. Wszelkie instalacje prowadzi się w wewnętrznej warstwie styropianowej.

8. Jakie wady ma budowanie ze styropianu?

Ściany zewnętrzne warto dość szybko otynkować. Styropianowi nie zaszkodzi bowiem deszcz, lecz słońce. Powoduje ono wietrzenie styropianu, którego powierzchnia żółknie i kruszy się. Taką skruszałą warstwę należy przed tynkowaniem usunąć, zeszlifowując ją.

Trzeba także uważać na miejsca połączeń pustaków z izolacją z papy klejonej masą bitumiczną zawierającą rozpuszczalniki organiczne. Styropian rozpuszcza się w kontakcie z takimi rozpuszczalnikami lub ich oparami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE