Prawidłowa hydroizolacja pomieszczeń w gruncie (piwnice, garaże, kotłownie)

2019-03-05 10:24 Materiał sponsorowany

Wymagania stawiane podłogom w strefach o zwiększonej wilgotności, takich jak garaż, czy piwnica to standardy zabezpieczające całą konstrukcję budynku przed niszczycielskim działaniem wilgoci. Zastosowanie nieodpowiednich materiałów lub nienależycie wykonane prace, mogą bardzo szybko doprowadzić do przenikania wody do pomieszczeń i wnikania jej w elementy konstrukcyjne obiektu. Czym więc i w jaki sposób prawidłowo wykonać hydroizolację takiego pomieszczenia?

Izolacja pomieszczeń w gruncie Weber
Autor: Weber

Chociaż wilgoć zagraża budynkowi ze wszystkich stron w postaci opadów deszczu i śniegu, to jednak największe obawy wiążą się z wodą w gruncie. Kluczowa jest więc hydroizolacja już na etapie wykonywania podłóg w strefach o zwiększonej wilgotności, czyli w garażu, piwnicy oraz znajdującym się bezpośrednio na gruncie pomieszczeniu gospodarczym.

Stosowane materiały budowlane wymagają wsparcia przed wilgocią, która niszczy ich strukturę i wywołuje korozję. Tworzy też na nich środowisko, w którym rozmnażają się chorobotwórcze bakterie. Woda przenikająca z gruntu do piwnicy lub garażu ułatwia rozwój licznych mikroorganizmów - grzybów i pleśni, prowadzących do nieprzyjemnego zapachu, ale też do poważnej korozji elementów budynku.

Jak więc uniknąć niebezpieczeństwa związanego z przenikaniem wody? W opisywanych pomieszczeniach wykonywane są na ogół podłoża betonowe. Podstawą zabezpieczenia takiego rozwiązania jest prawidłowe wykonanie hydroizolacji zewnętrznej. Podobnie, jak w przypadku ścian fundamentowych, polecanym i pewnym rozwiązaniem, jest zastosowanie w garażu lub piwnicy masy bitumicznej (tzw. KMB).

Izolacja pomieszczeń w gruncie Weber
Autor: Weber Niewłaściwa hydroizolacja może skutkować zawilgoceniem ścian w podziemnej części budynku

Jak poprawnie wykonać posadzkę w garażu lub piwnicy?

1. Hydroizolacja podłoża Do wykonania hydroizolacji poziomej zastosuj polimerowo-bitumiczną masę uszczelniającą weber.tec Superflex 10. Ważną zaletą tych mas jest całkowity brak rozpuszczalników, dzięki czemu mogą stykać się z izolacją termiczną ze styropianu. W przypadku, jeśli planowane pomieszczenie będzie mieszkalne, polecamy wykonanie hydroizolacji mineralnej z webertec Superflex D3.

2. Opcjonalnie - zalecane do izolacji termicznej Ułóż płyty izolacyjne ze styropianu ekstrudowanego (XPS) np. XPS 300 o grub. 10 cm. Styrodur jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały na ściskanie.

3. Wykonaj dylatacje obwodowe Wokół istniejących ścian, słupów, rur wykonaj dylatację obwodową z elastycznej pianki.

4. Ułóż folię budowlaną Na izolacji termicznej układa się 2 warstwy folii PE o grubości min. 0,2 mm. Zadaniem folii jest stworzenie warstwy rozdzielającej oraz warstwy poślizgowej dla nośnej płyty posadzki.

5. Wykonaj nową posadzkę Jeśli wykonujesz jastrychy w całym budynku w tym samym czasie, korzystając np. z miksokreta, pamiętaj, że posadzka w garażu powinna mieć większą wytrzymałość. Jest to zazwyczaj trudne do osiągnięcia w miksokrecie, dlatego rekomendujemy wykorzystanie szybkowiążącego spoiwa weberfloor FIBROCEM, które może być mieszane z kruszywem w szerokim zakresie proporcji od 1:6 do 1:12. Z wykorzystaniem spoiwa weberfloor FIBROCEM można przygotować jastrychy zarówno do części mieszkalnych jak i do garażu.

Jeśli masz już jastrych w całym domu, a chciałbyś tylko wykonać podłogę w jednym pomieszczeniu, możesz zastosować gotową mieszankę, np. weber.floor 1000 lub weber.floor RAPID.

Izolacja pomieszczeń w gruncie Weber
Autor: Weber Hydroizolacja podpłytkowa webertec Superflex D3
warto wiedzieć
webertec Superflex D3

Autor: Weber

webertec Superflex D3

Cechy hydroizolacji weber.tec Superflex D3:       

- do uszczelnień pomieszczeń wilgotnych i mokrych (natryski, łazienki, baseny, itp.),

- do uszczelnień zbiorników na wodę, również wodę pitną,

- wysoka szczelność, także przy parciu wody

- bardzo dobra przyczepność do podłoża

- wiąże bez pojawiania się rys i naprężeń własnych, także przy obciążeniach wiatrem i promieniowaniem UV

- elastyczność, także w niskich temperaturach (-20ºC)

- zdolność mostkowania rys, także w ujemnych temperaturach

- odporność na mróz, starzenie się i wpływ promieniowania UV

- możliwość dalszej obróbki po 3-4 godzinach

- po 24 godzinach można obciążać niewielkim ruchem pieszym i układać płytki

- nadzwyczaj łatwa obróbka przy użyciu pędzla, pacy, wałka lub natryskowo

6. Hydroizolacja podpłytkowa Do wykonania hydroizolacji podpłytkowej, który chroni jastrych przed wnikaniem wody i innych cieczy, zastosuj mikrozaprawę uszczelniającą webertec Superflex D3. Jest to dwuskładnikowa mikrozaprawa hydroizolacyjna na bazie cementu, wyselekcjonowanego kruszywa, specjalnych dodatków oraz wodorozcieńczalnych żywic syntetycznych. Podłoże musi być czyste, nośne i stabline, wolne od oleju i tłuszczu. Bardziej chłonne podłoża zagruntuj preparatem weber PG212. Co ważne, webertec Superflex D3 zastosujesz zarówno na jastrychu cementowym jak i anhydrytowym. Aplikacja mikrozaprawy jest bardzo prosta. Po wymieszaniu dwóch składników w stosunku 1:1, w trudniej dostępnych miejscach zaprawę nanieś pędzlem, na dużych możesz użyć wałka. Zaprawę rozprowadź w dwóch warstwach po ok. 1 mm grubości każdy. Dokładne informacje o produkcie znajdziesz na tej stronie.

7. Przyklejanie płytek Do przyklejania płytek należy zastosować wysokoelastyczną, odporną na zwiększone obciążenia mechaniczne i termiczne, zaprawę klejącą weber ZP418.

Tak zabezpieczone pomieszczenie pozwoli na jego bezpieczne użytkowanie na długie lata.

Partnerzy

Marka Weber to znak rozpoznawczy takich materiałów budowlanych i wykończeniowych, jak: systemy ociepleń, podłogi i posadzki, nowoczesne tynki hydrofilowe, tynki dekoracyjne, farby elewacyjne, hydroizolacje Weber Deitermann i zaprawy techniczne, także rozwiązań z zakresu m.in. murowania, renowacji i napraw.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie