Izolacja piwnic - jak zrobić drenaż i ocieplić ściany piwnic

2017-03-01 14:19
Izolacja piwnic - drenaż i ocieplenie
Autor: Leca®

Przed laty, podstawowym rozwiązaniem stosowanym do izolacji piwnic był drenaż. Dlaczego w większości miejsc, to rozwiązanie już nie działa? Ponieważ, prowadząc wykopy dla nowych instalacji przerywano drenaż, przez co woda gromadziła się w pozostawionej części drenażu powodując znaczne zawilgocenie przyległych fundamentów.

Skąd się bierze woda w piwnicy?

Mokre ściany piwnic w starszych budynkach to dość powszechny problem i kłopot dla mieszkańców. Przyczyny mogą być różne, ale najczęstsze to:

  • podniesienie poziomu wód gruntowych,
  • uszkodzenie lub brak izolacji fundamentów,
  • rozszczelnienie rur kanalizacji deszczowej,
  • uszkodzenie drenażu.

Keramzyt - sprawdzony materiał do izolacji piwnic

Sprawdzonym materiałem do drenażu i izolacji termicznej jest lekkie kruszywo ceramiczne - keramzyt. Produkt jest mrozoodporny, a jego izolacyjność termiczna jest ponad pięciokrotnie wyższa niż gruntu czy żwiru.

Do wykonywania zasypek drenarskich zalecane jest stosowanie keramzytu budowlanego o granulacji 10-20 mm, który lepiej od żwiru przepuszcza wodę. Ponadto, przy zasypywaniu unika się przypadkowej deformacji i zmiany spadków rur drenażowych oraz uszkodzenia pionowych izolacji muru z płyt styropianu EPS i XPS. Keramzyt może również zastąpić wspomniane płyty przejmując pełną ochronę cieplną piwnic. Zasypkę keramzytową zaleca się układać w geowłókninie zabezpieczającej drenaż przed zamuleniem.

Klasyczny drenaż przy budynku i pod posadzką

W przypadku zalewania i dużego zawilgocenia podłogi w piwnicy oprócz odwodnienia wokół budynku warto zastosować drenaż podposadzkowy.

Ważne! Aby drenaż działał właściwie i nie wpływał niekorzystnie na konstrukcję całego budynku należy skonsultować celowość i sposób jego wykonania ze specjalistą.

Zdaniem eksperta

Drenaż opaskowy wokół budynku to rozwiązanie, które sprawdza się zawsze kiedy obiekt usytuowany jest na zboczu. Po obfitych deszczach czy też roztopach śniegu, woda stanowi bardzo poważne zagrożenie dla ścian od strony stoku. Dzięki jej odprowadzeniu przy pomocy drenażu, teren wokół budynku może szybko wysychać, a pionowe izolacje murów nie będą zagrożone.

W przypadku budowy na terenie płaskim i gruntach przepuszczalnych, takich jak piasek i żwir, drenaż może okazać się zbyteczny. Natomiast gdy budynek jest posadowiony na gruntach gliniastych i ilastych, o celowości zastosowania drenażu powinien zawsze decydować specjalista geotechnik, który pomoże rozwiązać problem tak, aby nie nastąpiło nadmierne rozmakanie i przesuszanie podłoża.

Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca®

Drenaż opaskowy i podposadzkowy
Autor: Leca® Drenaż opaskowy i podposadzkowy z keramzytu układanego luzem

Ocieplenie ścian piwnic keramzytem w workach

Jeśli nie ma potrzeby wykonywania drenażu, a uzasadniona jest tylko izolacja termiczna piwnic, wystarczy ustawić pionowo przy ścianie worki z keramzytem izolacyjnym. Zużycie wynosi 3 worki na 1 m2 na jedną warstwę, która odpowiada termicznie 7 cm styropianu.

Izolacja termiczna piwnic keramzytem
Autor: Leca® Szybka izolacja ścian piwnic keramzytem w workach

Izolacja rur w gruncie i w kanałach

Przy ostrej zimie i kilkunastostopniowych mrozach dużym problemem są zamarzające rury prowadzone w gruncie i kanałach instalacyjnych. Izolację rur można wykonać z keramzytu - ma on 5-krotnie lepsze właściwości izolacyjne niż naturalny grunt, przez co niestraszne mu przemarzanie gruntu. Jest mrozoodporne, czyli nie ulega rozpadowi w trakcie wielokrotnego zamarzania i rozmarzania. Ułożone w gruncie zachowuje się w sposób neutralny, nie ma niekorzystnego wpływu na rosnące nad nim rośliny. Ponadto jest trwałe i może być wielokrotnie użyte np. do powtórnej izolacji po wymianie lub naprawie rurociągów.

Rurociągi w gruncie można izolować keramzytem na kilka sposobów. Najbardziej rozpowszechniony polega na zasypaniu wykopu z ułożonym rurociągiem kruszywem luzem. Wówczas rurociąg układa się na klasycznej podsypce piaskowej, natomiast po bokach i nad rurociągiem wysypuje się keramzyt budowlany (gruboziarnisty). Aby ograniczyć zawilgocenie wypełnienia, wskazane jest przykrycie go od góry folią, na której układa się wierzchnią warstwę gruntu lub nawierzchnie chodników na podbudowie z tłucznia lub piasku.

Izolacja keramzytem luzem
Autor: Leca® Izolacja instalacji keramzytem luzem

Aby przyspieszyć wykonanie izolacji rur, można zastosować keramzyt w workach. Wówczas po bokach rurociągu wysypuje się kruszywo luzem, natomiast przestrzeń nad rurociągiem wypełnia się całymi workami z keramzytem izolacyjnym.

Szybka izolacja keramzytem
Autor: Leca® Szybka izolacja instalacji keramzytem w workach

Izolacja instalacji w kanałach

W kanałach instalacyjnych obsypanie rurociągów i kanałów wentylacyjnych keramzytem izoluje je termicznie, a dodatkowo wypełnienie kanałów takim kruszywem zniechęca do przebywania w nich myszy, szczury i inne gryzonie.

Izolacja instalacji w kanałach
Autor: Leca® Izolacja instalacji w kanałach keramzytem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie